تزریق بوتاکس: کاربرد، نحوه و هزینه تزریق

تزریق بوتاکس در سال‌های گذشته با فاصله زیادی از دیگر درمان‌های زیبایی محبوب‌ترین درمان بوده است. روش تزریق بوتاکس درمانی غیرجراحی است که با هدف کاهش چین و چروک و خطوط ظریفی انجام می‌شود که به مرور روی صورت ایجاد می‌شود. بوتاکس زیر چشم عضله‌ی ناحیه تزریق شده را موقتاً بی‌حس می‌کند تا چین‌های صورت صاف شود. بوتاکس علاوه بر این که بیشتر برای کاهش چین و چروک محسوب می‌شود، اما کاربردهای درمانی و زیبایی دیگری نیز دارد.

اگر از دیدن چین و چروک‌ روی صورت خود خسته شده‌اید و می‌خواهید به روشی غیرجراحی و با حداقل تهاجم صورتی جوان‌تر داشته باشید، تزریق بوتاکس را به شما پیشنهاد می‌کنیم. متخصصین ما پس از ارزیابی وضعیت پوست و اطمینان از مناسب بودن درمان تعداد واحدهای بوتاکس لازم را برای دستیابی به نتیجه مطلوب تعیین می‌کنند. تزریق بوتاکس درمانی ایمن و موثر برای جوانسازی صورت است که پس از آن هیچ نیازی به استراحت کردن نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تزریق بوتاکس و دریافت مشاوره می‌توانید با شماره ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ تماس حاصل فرمایید.

بوتاکس چیست؟


بوتاکس نام فراورده‌ای حاوی گونه‌ای تصفیه شده از سم بوتولینوم است. اثرات بوتاکس پس از تزریق شدن در عضله تکانه‌هایی عصبی را مسدود می‌کند که مسئول انقباض عضلات است. منقبض نشدن عضلات یا کمتر منقبض شدن آنها پوست را صاف‌تر می‌کند و حالتی جوان‌تر و شاداب‌تر به چهره می‌دهد. نشانه‌های پیری که بهترین واکنش را به محل تزریق بوتاکس نشان می‌دهد، چروک‌ها و خطوطی است که انقباض‌های مکرر عضلات هنگام حالت دادن به صورت، به ویژه اخم کردن عامل ایجاد آنها است. بنابراین جوانسازی با بوتاکس عمدتاً برای از بین بردن خط اخم بین ابروها، چروک روی پیشانی و خطوط کنار گوشه‌های خارجی چشم‌ها یا همان خط خنده تزریق می‌شود.

مزایا


در ادامه تعدادی از مزایای تزریق بوتاکس آورده شده است:

ناحیه‌های قابل درمان با بوتاکس


  • لیفت ابرو: تزریق بوتاکس روش سریع‌تری از جراحی پرطرفدار لیفت ابرو است که البته نتایج آن مانند جراحی لیفت چشمگیر نیست. مقدار کمی بوتاکس در عضله‌های مسئول پایین کشیدن ابروها تزریق می‌شود. با ضعیف‌تر شدن این عضلات ابروها بالا می‌رود.
  • لبخند لثه‌ای: لبخند لثه‌ای زمانی مشاهده می‌شود که به دلیل بیش از حد بالا بودن لب فوقانی بخش زیادی از لثه‌ها هنگام لبخند زدن دیده شود. پس از تزریق بوتاکس در لب بالا، عضله‌های منقبض کننده ضعیف می‌شود، در نتیجه لب پایین می‌آید و لبخند زیباتر و متناسب‌تر می‌شود.
  • تعریق شدید: بوتاکس تعریق زیر بغل، کف دست و کف پا و تعریق صورت را کاهش می‌دهد.
  • زاویه‌دار کردن چانه: با تزریق بوتاکس می‌توان چانه را زاویه‌دار کرد تا با اصلاح خط فک چانه‌ای خوش فرم به دست آید.
  • رفع چین و چروک: تزریق بوتاکس روشی موثر برای رفع چین و چروک دور چشم یا خط خنده، چین و چروک‌های افقی روی پیشانی و خط اخم، چروک‌های دور بینی، پهن کردن سوراخ بینی، از بین بردن چین و چروک دور لب، رفع خط خنده، چروک‌های عمیق فک و چال چانه است.
  • درمان سردردهای میگرنی
  • درمان بی‌اختیاری ادرار

متقاضیان درمان


تزریق بوتاکس درمانی مناسب برای بانوان و آقایان در هر گروه سنی است. افرادی که از دیدن نشانه‌های زودهنگام پیری و تحمل چین و چروک روی صورت خود خسته شده‌اند، می‌توانند با تزریق بوتاکس دوباره صورتی جوان و شاداب داشته باشند. بوتاکس برای انواع پوست و تمام نژادها مناسب است. بانوان در دوران بارداری یا شیردهی نباید بوتاکس تزریق کنند. همچنین اگر ناحیه تزریق یا ناحیه نزدیک آن دچار عفونت باشد، درمان باید تا زمان از بین بردن عفونت به تاخیر انداخته شود. به علاوه سابقه اختلال‌های عصبی ـ عضلانی احتمال بروز عوارض را پس از تزریق بوتاکس به شدت افزایش می‌دهد.

برندهای مختلف بوتاکس


بوتاکس (آلرژان)، دیسپورت (Medicis) و زئومین (مرز) همگی نورومدولاتورهای (تعدیل کننده‌های عصبی) تزریقی هستند، که تکانه‌های عصبی عضلات هدف را موقتاً مسدود می‌کنند و به این ترتیب چروک‌های ناشی از انقباض عضلات را کاهش می‌دهند یا از بین می‌برند.

فرمولاسیون ماده یکسانی به نام باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم یا سم بوتولینوم A در هر برند اندکی با بقیه برندها متفاوت است، بااین حال سازو کار تاثیرگذاری تمام آنها یکسان است؛ یعنی این که ماده تزریق شده تکانه‌های عصبی عضلات تزریق شده را مسدود می‌کند تا عضله مسئول ایجاد چین و چروک موقتاً فلج شود. خطوط افقی روی پیشانی و خطوط اخم عمودی بین ابروها (خطوط یازده) متداول‌ترین آثار پیری هستند که بوتاکس برای رفع آنها تزریق می‌شود. البته بوتاکس، دیسپورت و زئومین برای محو کردن خطوط خنده، خطوط افقی بالای بینی، خطوط اطراف گردن، لیفت ابرو و حتی درمان میگرن و تعریق شدید زیربغل نیز تزریق می‌شود.

نحوه تزریق بوتاکس


متخصص بوتاکس را با سوزنی ظریف در ناحیه مورد نظر تزریق می‌کند. این تزریق که در مطب قابل انجام است، کمتر از 30 دقیقه طول می‌کشد. متخصص مناسب بودن تزریق را قبل از شروع درمان بررسی می‌کند و ناحیه تزریق و میزان بوتاکس لازم را تعیین می‌کند. تزریق بوتاکس درمانی سرپایی است که در اکثر موارد نیازی به بی‌حسی ندارد و جلسات درمان آن کوتاه است. متخصص مقادیر کمی از بوتاکس را با سوزن بسیار ظریفی تزریق می‌کند که حداقل ناراحتی را ایجاد می‌کند.

آیا تزریق بوتاکس با درد همراه است؟


سوزنی که بوتاکس با آن تزریق می‌شود، شبیه به سوزن طب سوزنی و بسیار کوچک است، بنابراین درد بسیار کمی را حین تزریق ایجاد می‌کند. بوتاکس باعث تحریک یا التهاب نمی‌شود. برخی بیماران سوزش ملایمی را حس می‌کنند.

نتایج


ماندگاری نتایج تزریق بوتاکس 4 تا 6 ماه است، البته برای محو چین و چروک‌های صورت این ماندگاری بیشتر است. برای دستیابی به نتیجه مطلوب باید چند تزریق انجام شود. چون عضلات به قرار گرفتن در وضعیت خنثی و شل بودن عادت می‌کند، بسیاری از بیماران به مرور زمان متوجه می‌شوند که چین و چروک‌هایشان وضوح کمتری پیدا کرده است.

ماندگاری نتایج بوتاکس


اثر تزریق ظرف 72 ساعت مشخص می‌شود، اما نتیجه نهایی پس از 7 روز قابل مشاهده خواهد بود. بیمار باید پس از درمان به کلینیک مراجعه کند تا متخصص واکنش به بوتاکس را بررسی کند. نخستین تزریق بوتاکس واکنشی جزئی را برمی‌انگیزد؛ این تغییر جزئی طبیعی است و بیحس و ریلکس شدن عضلات پس از تزریق دوم یا سوم کامل می‌شود.

دوران بهبود


به بیماران توصیه می‌شود که بلافاصله پس از درمان از مالیدن ناحیه تزریق شده خودداری کنند، چون احتمال حرکت کردن بوتاکس وجود دارد و ممکن است مالش دادن به ضعیف شدن یا افتادگی صورت بیانجامد. همچنین برای جلوگیری از جابجا شدن بوتاکس از بیمار خواسته می‌شود که تا چهار ساعت پس از عمل دراز نکشد. بیمار بلافاصله پس از درمان می‌تواند به محل کار بازگردد و فعالیت‌های معمول خود را انجام دهد. کبودی یا ورم محل تزریق نیز نگران کننده نیست و معمولاً ظرف چند ساعت تا چند روز از بین می‌رود. با استفاده از کیسه یخ یا مصرف مسکن غیرتجویزی می‌توان ناراحتی احتمالی پس از تزریق را کاهش داد.

عوارض جانبی


تزریق بوتاکس درمانی ایمن است، البته به شرطی که به دست متخصصی مجرب انجام شود. عوارض تزریق بوتاکس نادر است و مواردی چون سردرد شدید یا غیرطبیعی بودن نتیجه را شامل می‌شود.

هزینه


هزینه تزریق بوتاکس به ناحیه تحت درمان، میزان اصلاح لازم و تخصص پزشک بستگی دارد. قیمت بوتاکس در جلسه مشاوره برای شما برآورد خواهد شد.