این سایت هیچگونه فعالیتی در زمینه خرید و فروش محصولات دارویی (ژل،بوتاکس و …)ندارد

انواع تجهیزات پزشکی تشخیصی، آزمایشگاهی و درمانی

صفحه اصلی » مقالات » مقالات » انواع تجهیزات پزشکی تشخیصی، آزمایشگاهی و درمانی

استفاده از تجهیزات پزشکی در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها بسیار اهمیت دارد. این تجهیزات به متخصصین پزشکی (مانند تکنیسین‌ها و پزشکان) توانایی رسیدگی به وضعیت پزشکی بیمار را می‌دهند. بنابراین مهم است که بدانیم چه نوعی از آن‌ها در دسترسی قرار دارد. انواع مختلف تجهیزات عملکردهای متفاوتی را ارئه می‌کنند و آن‌ها بطور پیوسته با یکدیگر کار می‌کنند تا مطمئن شوند که بیمار به شکل مناسبی درمان شده است. همچنان‌که علم پزشکی به پیشرفت ادامه می‌دهد می‌توان انتظار داشت که انواع بیشتری از تجهیزات پزشکی پدیدار می‌شوند. این خبر خوبی برای بیمارانی است که درانتظار کیفیت خوب مراقبت‌های پزشکی و استفاده از آخرین تکنولوژی‌های پزشکی در تشخیص، هستند.

دسته‌بندی کلی انواع تجهیزات پزشکی و اتاق عمل


دسته‌بندی کلی انواع تجهیزات پزشکی و اتاق عمل

در اینجا 9 دسته شناخته شده از تجهیزات پزشکی و اتاق عمل آورده شده.

تجهیزات الکترونیک

هر ساله تعداد بیشتری از تجهیزات پزشکی بصورت الکترونیکی در می‌آیند. بیشتر تجهیزات پزشکی امروزی دارای گزینه‌های الکترونیک هستند.

یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های رشد یافته‌ای که امروزه مشاهده می‌شود تجهیزات الکترونیک ذخیره اطلاعات پزشکی (EMR) است که گاهی اوقات به آن تجهیزات الکترونیک ذخیره سازی سلامتی (EHR) نیز گفته می‌شود. شرکت‌های مختلفی وجود دارد که کار توسعه نرم افزارهایی برای ساده کردن استفاده از تجهیزات EMR را انجام می‌دهند و علاوه بر آن شرکت‌هایی نیز وجود دارند که در زمینه ذخیره سازی و انتقال این اطلاعات فعالیت می‌کنند.

تجهیزات مراقبت از خود

دستگاه‌های مراقبت از خود (اغلب به آن‌ها تجهیزات خانگی گفته می‌شود) دستگاه‌هایی هستند که بیمار یا مشتری از آن‌ها در زندگی روزمره خود و در خانه، استفاده می‌کند. به عبارت دیگر برای استفاده از این محصولات بطور کلی به کلینیک درمانی نیازی نیست.

تجهیزات مراقبت دقیق

تجهیزات مراقبت دقیق

تجهیزات و امکاناتی که در بیمارستان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد به تجهیزات مراقبت دقیق معروفند.

این دستگاه‌ها با دستگاه‌های خانگی یا مراقبت از خود تفاوت دارند زیرا آن‌ها توسط بیمارستان خریداری و نگهداری می‌شوند. برای استفاده مناسب از آن‌ها نیازمند یکی از کارکنان بیمارستان می‌باشند.

کیت‌های مراقبتی پرستاری مانند سبد حاوی تجهیزات عمومی، سبدهای انجام اعمال کوچک، کیت‌های پانسمان زخم و مراقبت‌های پوستی، تجهیزات مانیتورینگ و تجهیزات اعمال بدون جراحی از وسایلی هستند که بصورت پایه‌ای و روزانه در همه بیمارستان‌ها برای مراقبت از بیماران استفاده می‌شود.

بخوانید:  نقش ژل الانسه در رفع چروک، خط خنده و جای جوش

تجهیزات اورژانس و آسیب دیدگی‌ها

شاید بیشترین تنوع بیماران و شرایط پزشکی در دپارتمان اورژانس هر بیمارستانی مشاهده می‌شود. گاهی به این بخش از بیمارستان درب ورودی بیمارستان گفته می‌شود زیرا بخش اورژانس اغلب اولین ناحیه‌ای از بیمارستان است که بیماران مشاهده می‌کنند.

تجهیزات ذخیره سازی و انتقال 

بیمارانی که نیازمند مراقبت‌های طولانی مدت هستند گاهی امکان جابجایی برای دسترسی به تجهیزات پزشکی که در محل بستری آن‌ها وجود ندارد را ندارند بنابراین انواع مختلف دستگاه‌هایی که با چرخ دستی حمل می‌شوند برای ارائه خدمات پزشکی به این افراد تولید شده است.

چرخ دستی‌های کمد دار، چرخ دستی‌های ذخیره سازی، چرخ دستی‌های تدارکاتی‌، چرخ دستی‌های کاوردار، چرخ دستی‌های حمل غذا و چرخ دستی‌های تجهیزاتی، از انواع چرخ دستی‌های رایج برای مراقبت از بیماران هستند. این چرخ دستی‌ها کار نگه‌داری و انتقال تجهیزات ذکر شده در بالا را انجام می‌دهند.

تجهیزات تشخیصی

تجهیزات تشخیصی

تجهیزات پزشکی که برای تشخیص بکار می‌روند، نیز از جمله تجهیزاتی هستند که در ساختار بیمارستان‌ها بصورت تک کاره برای تشخیص وضعیت پزشکی بیماران بکار می‌روند. بر مبنای علائمی که بیمار بیان می‌کند بوسلیه دستگاه مناسب، یک تست تشخیصی انجام می‌شود تا وضعیت درونی بیمار ارزیابی شود. پزشک یا تکنیسین به دنبال هرگونه ناهنجاری در ارگانهای تحت تاثیر یا بخشهایی از بدن که سبب بروز این علائم شده‌اند، می‌گردند تا آن را مشخص کنند.

در زیر نمونه‌های از دستگاه‌های تشخیصی رایج در آزمایشگاه‌ها و کلینیک‌های پزشکی آورده شده:

 • ماشین‌های تصویربرداری پزشکی: تصاویربرداری پزشکی تکنولوژی است که از آن برای تولید تصاویر قابل مشاهده از درون بدن استفاده می‌شود. تصویر که به وسیله این تجهیزات تولید می‌شود برای تجزیه و تحلیل‌های کلینیکی و تصمیمات پزشکی استفاده می‌شود. انواع مختلفی تجهیزات تصویربرداری پزشکی وجود دارند مانند رادیوگرافی (دستگاه اشعه ایکس)، سی تی اسکن، ام آر آی، سونوگرافی و اکوکاردیوگرافی.
 • جدای از دستگاه‌های تصویر برداری پزشکی، دستگاه‌های پزشکی دیگری نیز وجود دارند که برای اقدامات تشخیصی بیماران مورد استفاده قرار می‌گیرند.برخی مثال‌های در این خصوص عبارتند از ترازو، استتوکوپ، داپلر و پالس اکسیمتری.

تجهیزات درمانی

تجهیزات درمانی

تجهیزات درمانی یک از انواع دستگاه‌های پزشکی هستند که برای درمان شرایط  پزشکی خاص طراحی شده‌اند. آن‌ها از تکنولوژی‌های مدرن استفاده می‌کنند به این صورت که برخی ناهنجاری‌های خاص را درون ارگان‌های تحت تاثیر یا بافت‌های درون بدن مورد هدف قرار می‌دهند و عملکرد آن‌ها را بازیابی می‌کنند. انجام اینکار ممکن است با جراحی‌هایی که برای شرایط پزشکی خاصی طراحی شده‌اند، همراه باشد.

در زیر مثال‌هایی رایج از درمان بوسیله تجهیزات پزشکی آورده شده که در بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها قابل مشاهده‌اند:

 • پمپ‌های تزریق: این نوع تجهیزات درمانی در بیمارستان‌ها استفاده می‌شوند. آن‌ها برای تزریق داروها، مایعات و دیگر اشکال درمانی به سیستم گردش خون بیماران طراحی شده‌اند. از این دستگاه‌ها برای تزریق‌های داخل وریدی استفاده می‌شود اما از آن‌ها برای تزریق اپیدورال و شریانی هم استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها قابل اعتماد هستند زیرا آنها مقدار معینی از مایعات را بصورت کنترل شده و در یک دوره زمانی مشخص به درون سیستم گردش خون بیمار تزریق می‌کنند.
 • ماشین‌های جراحی لیزیک: استفاده از تکنولوژی لیزیک اصالتا برای درمان مشکلات چشمی استفاده می‌شود. آن‌ها برای استفاده روی بیمارانی که از نزدیک بینی، دور بینی و آستیگماتیسم رنج می‌برند، طراحی شده‌اند.
 • لیزرهای پزشکی: لیزر یک تکنولوژی انقلابی است که در محیطهای پزشکی برای درمان انواع مختلفی از شرایط پزشکی معرفی شده است. در دستگاه لیزر طول موجی از امواج الکترومگنتیک برای کاربردهای کلینیک، منتشر می‌شود. این طول موج‌ها وقتی با سطح انرژی و مدت زمان پالس مختلف منتشر می‌شوند، متنوع‌اند. این ساختارها توسط فیزیسین‌های پزشکی در خلال درمان تعیین می‌شوند.
بخوانید:  لیزر موهای زائد بدن و صورت : چگونگی، تعداد جلسات و هزینه

تجهیزات اتاق عمل

تجهیزات اتاق عمل

تجهیزات و وسایل جراحی مشتملند بر ابزارهای فولادی ضد زنگ که تیم جراحی از آن‌ها برای جراحی استفاده می‌کنند.

وسایلی که برای جراحی استفاده می‌شوند عبارتند از وسایل یکبار مصرفی که تیم پزشکی برای محافظت از خودشان در برابر عفونت یا تمیز نگهداشتن و ایمنی بیمار استفاده می‌کنند. در ضمن، تجهیزات درمانی که برای عمل جراحی استفاده می‌شوند در زیر آورده شده‌اند:

 • اسکوپ‌های تشخیصی
 • کپ، گان، دستکش یا عینک (برای تیم جراحی)
 • پارچه و گاز (برای بیماران)

تجهیزات کمک‌های اولیه 

همانطور که از نام‌شان مشخص است، تجهیزات کمک‌های اولیه دستگاه‌هایی هستند که برای محافظت از عملکرد بدن بیماران استفاده می‌شوند. بدون کمک‌های اولیه، برای ارگان‌های بدن بسیار سخت خواهد بود که فعالیت‌شان را خودشان ادامه دهند. انواع مختلفی از دستگاه‌های کمک‌های اولیه در محیط‌های پزشکی امروزی وجود دارند که برخی از آن‌ها در زیر آورده شده است:

 • دستگاه‌های قلب و ریه: که به نام دستگاه CB نیز شناخته می‌شوند، در اعمال جراحی بطور موقت بجای قلب و ریه بیمار کار می‌کنند. این دستگاه سبب تسهیل شدن گردش خون در بدن و اکسیژن رسانی می‌شوند. این دستگاه‌ها به نوعی سبب گردش خود در خارج از بدن می‌شوند.
 • دستگاه تنفس مصنوعی: این دستگاه‌ها برای وارد کردن و بیرون آوردن تنفس در ریه‌ها طراحی شده‌اند. این دستگاه‌ها برای بیمارانی که مشکلات تنفسی دارند یا آن‌هایی که توانایی تامین اکسیژن بدن به اندازه کافی را ندارند، طراحی شده‌اند. دو نوع دستگاه تنفس مصنوعی وجود دارد. یکی دستگاه دستی که دارای یک ماسک متصل به بادکنک است و نوع دیگر که توسط کامپیوتر کنترل می‌شود. شما این دستگاه‌ها را در مراقبت‌های بیمارستانی یا خانگی مشاهده می‌کنید.
 • دستگاه‌های دیالیز: دیالیز روشی برای خارج کردن املاح اضافی و توکسین از خون است. از این روش برای افرادی استفاده می‌شود که کلیه‌های آن‌ها از بین رفته یا توانایی انجام وظایفشان را ندارند. این کار نوعی درمان به واسطه جایگزین کردن کلیه‌ها است. دستگاه‌های دیالیز برای افرادی که کلیه خود را از دست داده‌اند یا کلیه‌های آن‌ها از کار افتاده، ضروری است.
 • انکوباتور: انکوباتور دستگاه پزشکی است که در بخش ویژه مراقبت از نوزادان استفاده می‌شود. این دستگاه برای تقلید محیط درون رحم مادر برای نوزادان طراحی شده است. این دستگاه اغلب به همراه دیگر تجهیزات پزشکی مانند چادر اکسیژن و دستگاه تنفس مصنوعی استفاده می‌شود.
بخوانید:  مراقبت بعد از کاشت مو: تغذیه و مراحل رشد مو بعد از پیوند مو

تجیهزات پزشکی با استفاده طولانی مدت

تجیهزات پزشکی با استفاده طولانی مدت

این نوع از تجیزات پزشکی بطور عمده برای دست یافتن به مزایای درمانی در بیماری‌ها یا ناتوانی‌های خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این تجهیزات باید با تجویز فیزیسین‌های پزشکی صورت گیرد چراکه آن‌ها برای ارائه خدمات پزشکی طراحی شده‌اند. این تجهیزات برای استفاده طولانی مدت و چندین باراستفاده طراحی شده‌اند و در بیمارستان‌ها و خانه برای مراقبت از بیماران قابل استفاده‌اند. چندین نوع تجهیز پزشکی طولانی مدت وجود دارد که برخی از آن‌ها در زیر آمده است:

 • صندلی چرخدار دستی و برقی
 • تختهای بیمارستانی
 • واکر، چوب زیر بغل، عصا (یا هرنوع تجهیزی که شبیه اینها به حرکت کمک می‌کند)
 • دستگاه کشش
 • تشک‌های کششی
 • پمپ انسولین
 • پمپها شیردوش
 • نبولایزر
 • بالابر
 • لامپ نور بنفش و پتو
 • ماشین‌های کلیه
 • مخزن اکسیژن قابل حمل و نقل یا ایستا
 • دستگاه تنفس مصنوعی

اصطلاح طولانی مدت برای این دستگاه‌ها از آن‌جا نشات گرفته که این نوع از تجهیزات برای مدت طولانی قابل استفاده هستند. آن‌ها برای ایمنی و راحتی بیماران طراحی شده‌اند. آن‌ها باید بتوانند این هدف را تامین کنند. از جمله خصوصیاتی این دستگاه‌ها باید داشته باشند ضد لغزش بودن و تحمل بار زیاد است.

تجهیزات پزشکی آزمایشگاهی

تجهیزات پزشکی آزمایشگاهی

استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی پزشکی اغلب در کلینیک‌های پزشکی یا آزمایشگاه‌های تشخیصی مشاهده می‌شود. این نوع از تجهیزات برای آنالیز خون، ادرار، ژن‌ها و دیگر مواد بیولوژیکی استفاده می‌شوند. در زیر رایج‌ترین مثال‌های تجهیزات پزشکی آزمایشگاهی که در مراکز پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد آورده شده است:

 • آنالیز کننده‌های گازهای خون
 • آنالیز کننده‌های شیمی
 • تجهیزات خون گیری
 • آنالیز کننده‌های الکترولیت
 • تفکیک کننده‌ها
 • آنالیر کننده‌های تست دارو
 • آنالیز کننده‌های لخته خون
 • آنالیز کننده‌های خون شناسی
 • آنالیز کننده‌های ادرار
 • سیستم‌های میکروبیولوژی

Call Now Buttonتماس با ما