بلفاروپلاستی : جراحی زیبایی پلک بالا و پایین (افتادگی و پف)

جراحی زیبایی پلک در اصطلاح پزشکی با عنوان بلفاروپلاستی شناخته می‌شود. جراحی پلک اساساً برای ترمیم افتادگی پلک انجام می‌گیرد. با بالا رفتن سن، پلک انسان کش آمده و عضلاتی که از آنها حمایت می‌کنند ضعیف می‍‌شوند. این موضوع باعث جمع شدن چرب اضافی اطراف پلک‌ها خواهد شد که در نتیجه موجب افتادگی یا پف کردن پلک‌های فوقانی و تشکیل کیسه زیر پلک‌های تحتانی می‌شود. چشم‌ها مهمترین عنصر زیبایی صورت هستند - به همین دلیل جراحی زیبایی پلک یکی از موثرترین روش‌ها برای بهبود زیبایی صورت با یک جراحی نسبتاً سبک است.

یک جلسه مشاوره با متخصصین کلینیک زیبایی رازی به شما اطلاعاتی ارزشمند درباره نحوه انجام این عمل جراحی خواهد داد و این گونه شما می‌توانید سوالاتتان را پرسیده و درباره اهدافتان از انجام جراحی با تیم پزشکی مجرب ما تبادل نظر کنید. شرایط شما بررسی شده و آن نوع بلفاروپلاستی که بیشترین مزیت را برای شما داشته باشد به شما معرفی خواهد شد.

چه زمانی باید برای جراحی پلک اقدام کرد؟


افتادگی، پف کردن یا سنگینی پلک فوقانی می‌تواند تمام جذابیت یک صورت زیبا را از آن بگیرد. فارغ از عنصر زیبایی، پلک‌های پف کرده و سنگین دامنه دید شخص را نیز محدود کرده و باعث خستگی چشم می‌شود. تا حدی که شخص دیگر نمی‌تواند حتی برای کارهای معمولی مثل خواندن کتاب یا رانندگی کردن چشم‌های خود را بدون مشکل تا مدت‌های طولانی باز نگاه دارد.
پف کردن یا سنگینی پلک‌ها می‌تواند باعث مشکلات زیر شود:
• در زنان، باعث بروز مشکلاتی در آرایش کردن مژه‌ها خواهد شد.
• سن شخص را پیرتر از سن واقعی اون نشان می‌دهد.
در صورتی که مشکلات زیر را دارید می‌توانید برای انجام بلفاروپلاستی به جراح مراجعه کنید:
• پف کردن یا افتادگی پلک فوقانی
• وجود پوست اضافی در پلک فوقانی که با بینایی محیطی تداخل دارد
• وجود پوست اضافی در پلک‌های تحتانی
• وجود کیسه زیر چشم‌ها

پیش از جراحی چه اقداماتی باید انجام دهم؟


پیش از جراحی چه اقداماتی باید انجام دهم؟


جراحی بلفاروپلاستی به آمادگی مختصری نیاز دارد. اگر بیمار داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین یا ایبوپروفن مصرف می‌کند و می‌تواند مصرف آنها را برای مدت کوتاهی قطع کند، توصیه می‌کنیم که دو هفته پیش از جراحی مصرف این داروها را قطع نماید. این کار به کاهش مقدار کبودی بعد از جراحی کمک زیادی خواهد کرد. همینطور برخی از درمان‌های بدون نسخه مثل سیر، زنجبیل و جنسینگ بیلوبا نیز می‌تواند زمینه خونریزی را در فرد افزایش دهد و باید دو هفته پیش از جراحی از مصرف آنها خودداری کرد. اگر بیمار از داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کند و نمی‌تواند به سادگی مصرف آنها را قطع کند، این موضوع مشکلی برای انجام جراحی نخواهد داشت ولی پیش از آن باید این موضوع را با جراح خود در میان بگذارد. در آخر باید اشاره کنیم که سیگار کشیدن هرگز برای التیام زخم‌ها خوب نیست و همیشه توصیه می‌شود که در صورت امکان پیش از انجام هر نوع جراحی استعمال آن قطع شود.

عمل


بلفاروپلاستی یکی از درمان‌های رایج برای افتادگی یا سنگینی پلک‌هاست. هدف از انجام این جراحی بازیابی عملکرد صحیح پلک‌ها و بازیابی تقارن زیبای چشم‌ها در صورت است. این مهم از طریق برداشتن پوست اضافی از پلک‌ها و صاف کردن و کشیدن عضلات زیر پوستی چشم امکان پذیر است. این که پوست اضافی برداشته شود یا چربی اضافی بستگی به نظر جراح دارد که بعد از معاینه کامل پلک‌ها در این باره تصمیم خواهد گرفت.
جراحی بلفاروپلاستی معمولاً حدود 1 الی 3 ساعت طول می‌کشد و می‌توان آن را بصورت سرپایی انجام داد.

جراحی برای پلک فوقانی

برای جراحی پلک بالا، جراحی با ایجاد چند برش در طول چین و چروک طبیعی پلک انجام می‌شود. از آن جایی که پلک فوقانی پوست و چین و چروک طبیعی بیشتری دارد، احتمال باقی ماندن اسکار قابل توجه بعد از جراحی بسیار ناچیز است.

مطالعه بیشتر  چگونگی بالا بردن ابرو ( لیفت ابرو) با تزریق بوتاکس زیر ابرو

جراحی برای پلک تحتانی

برای جراحی پلک تحتانی، برش‌ها دقیقاً زیر مژه‍ها زده می‌شود. اثر جراحی پلک تحتانی معمولاً با لیزر پوشانده می‌شود، زیرا پلک تحتانی چین و چروک زیادی ندارد. تکنیک جراحی بلفاروپلاستی از طریق ملتحمه به جراح اجازه می‌دهد تا بدون برجا گذاشتن اسکار قابل ملاحظه‌ای چربی اضافی را از پلک تحتانی بردارد. از این تکنیک نمی‌توان برای برداشتن پوست اضافی استفاده کرد.

ریکاوری بعد از درمان


ریکاوری کامل پس از جراحی پلک چندین هفته و مشاهده نتایج نهایی جراحی زیبایی چندین ماه طول خواهد کشید. البته بیمار می‌تواند بعد از گذشت چند روز به فعالیت‌های روتین خود بازگردد.
• پس از هفت روز: می‌توانید کتاب بخوانید، تلویزیون ببینید، از کامپیوتر یا لپ تاپ استفاده کنید
• پس از ده روز: می‌توانید به سر کار بازگردید
• پس از چهارده روز: می‌توانید از لنزهای تماسی استفاده کنید
• پس از بیست و یک روز: می‌توانید ورزش کنید، خم شوید، اجسام را از روی زمین بلند کرده یا گریه کنید.

چه انتظاری باید پس از جراحی بلفاروپلاستی داشت؟


برخی از عوارضی که شاید بعد از جراحی مشاهده شود عبارتند از:
• کدر شدن دید
• آبریزش از چشم‌ها
• دوبینی
• ورم یا بی‌حسی پلک‌ها
• درد و ناراحتی
پزشک برای جلوگیری از احساس درد، برای بیمار دارو تجویز خواهد کرد. سایر توصیه‌های پزشک عبارتند از:
• استفاده از پک یخ در مقاطع منظم زمانی تا حداقل 48 ساعت پس از جراحی
• نظافت پلک‌ها با پماد و قطره‌های چشمی تجویزی
• خودداری از انجام فعالیت‌های پرفشار همچون دویدن، نرم دویدن یا بلند کردن اجسام
• استفاده از عینک آفتابی برای محافظت از چشم‌ها در برابر باد و آفتاب
• بالاتر نگاه داشتن سر نسبت به سطح بدن در هنگام دراز کشیدن برای پیشگیری از سرازیر شدن خون به سمت چشم‌ها
• خووداری از مالیدن چشم‌ها یا گریه کردن

نتایج


نتایج بلفاروپلاستی

پس از جراحی چشم‌ها دیگر ظاهری افتاده نخواهند داشت و پوست زیر چشم‌ها نیز نرم و کشیده به نظر خواهد رسید. بیمار دیگر ظاهری خسته یا ناراحت ندارد، بلکه ظاهری هشیار و قبراق خواهد داشت.

خطرات جراحی پلکخطرات محتمل پس از بلفاروپلاستی عبارتند از:
• عفونت و خونریزی
• خشکی و حساسیت چشم‌ها
• دشواری در بستن چشم‌ها یا سایر مشکلات پلکی
• اسکار قابل ملاحظه
• مصدومیت عضلات چشم
• تغییر رنگ پوست
• نیاز به جراحی مجدد
• کدر شدن موقتی دید

سوالات متداول


بلفاروپلاستی برای چه کسانی مناسب نیست؟

بلفاروپلاستی برای کسانی که از مشکلات زیر رنج می‌برند مناسب نیست:
• مشکلات تیروئید، مثل پرکاری تیروئید یا بیماری گریوز
• خشکی چشم یا فقدان تولید اشک
• فشار خون بالا
• بیماری قلبی عروقی
• دیابت
• جدا شدگی شبکیه یا آب سیاه

آیا قدرت بینایی شخص بعد از جراحی پلک تحت تأثیر قرار خواهد گرفت؟

خیر، قدرت بینایی بیمار تحت تأثیر جراحی بلفاروپلاستی قرار نخواهد گرفت. امکان دارد یک افزایش موقتی در خشکی چشم برای برخی از بیماران رخ دهد، که معمولاً با قطره و سایر داروهای موضعی قابل درمان است. برای تمام بیماران قطره چشمی و پماد تجویز می‌شود تا بلافاصله پس از جراحی از آنها استفاده کنند، گاهی اوقات این داروها می‌تواند بعد از مصرف باعث تار شدن موقتی دید شود ولی این مشکل سریعاً برطرف خواهد شد.

آیا چشم‌ها کبود می‌شوند؟

ورم و کبودی مختصر طبیعی است، ولی شدت آن بسته به هر فرد متغیر است. در صورتی که بیمار جراحی بلفاروپلاستی برای پلک فوقانی انجام داده باشد، این ورم و کبودی در عرض یک الی دو هفته فروکش خواهد کرد. در حالیکه بلفاروپلاستی پلک فوقانی و تحتانی معمولاً دو الی چهار هفته طول می‌کشد. پس از این مدت، معمولاً مشخص نیست که فرد جراحی انجام داده است. در برخی از بیماران، ورم و کبودی برای مدتی طولانی‌تر باقی خواهد ماند.
معمولاً در دوران نقاهت بلفاروپلاستی نیازی به پانسمان نیست، البته معمولاً پس از جراحی روی چشم‌ها پانسمان قرار خواهند داد تا ورم کاهش یابد.

مطالعه بیشتر  سابسیژن چیست؟ مزایای درمان انواع آکنه صورت با روش سابسیژن

آیا درد وجود خواهد داشت؟

این عمل دردناک نیست و ریکاوری بعد از بلفاروپلاستی نیز نسبتاً آسان است. هرگونه احساس درد پس از جراحی معمولاً خفیف بوده و می‌توان آن را داروهای مسکّن مناسب درمان کرد. این داروها پس از عمل به بیمار داده خواهد شد. اکثر بیماران می‌تواند در همان روز جراحی یا فردا صبح از تخت بلند شده و راه بروند.

چطور می‌توان صورت را بعد از بلفاروپلاستی شست؟

نحوه شستشوی صورت پس از بلفاروپلاستی یکی از شایع‌ترین سوالاتی است که از جراحان می‌شود. باید اقدامات به خصوصی را انجام داد:
• یک تا دو روز پس از جراحی: همچنان می‌توانید دوش بگیرید یا حمام کنید ولی باید چشم‌هایتان را خشک نگاه دارید. در هنگام دوش گرفتن، مطمئن شوید که از سردوش استفاده کنید و حتماً آن را پایین‌تر از سرتان نگاه دارید. بهتر است موهایتان را درون سینک و با کمک یک نفر دیگر بشویید. البته اگر مقدار کمی آب به چشم‌ها بپاشد مشکل چندانی ایجاد نخواهد کرد - مشکل اصلی وقتی ایجاد می‌شود که زخم‌های جراحی برای مدتی طولانی در معرض رطوبت قرار گیرند.
• سه تا هفت روز پس از جراحی: می‌توان چشم‌ها را به آرامی با استفاده از آب و صابون شست. سپس با یک حوله تمیز چشم‌ها را بصورت ضربه‌ای خشک کنید. هرگز پوسته‌های روی پلک را جدا نکنید زمانی که وقت مناسب آنها برسد خودشان خواهند افتاد - این بخشی از فرایند طبیعی بهبودی بدن است.
• روز هفتم: بخیه‌ها معمولاً یک هفته پس از جراحی کشیده خواهنند شد و سپس می‌توانید طبق معمول حمام کنید و خودتان را نظافت نمایید.
• چهارده روز پس از جراحی: می‌توان دوباره آرایش کرد، البته به شرطی که همه زخم‌ها التیام یافته باشند.

آیا نیاز به مرخصی خواهد بود؟

اگر این جراحی از دست جراحی‌های عمده نیست، ولی با این وجود بیماران به چند روز استراحت در منزل نیاز خواهند داشت. بیمارانی که جراحی پلک فوقانی را انجام داده باشند معمولاً می‌تواند پس از 7 الی 10 روز به سر کار بازگردند. دوران نقاهت برای پلک تحتانی اندکی طولانی‌تر است و زمان مورد نیاز برای استراحت در منزل 10 الی 14 روز است.
البته دورکاری از منزل دو روز بعد از جراحی هیچ مشکلی ندارد زیرا استفاده از کامپیوتر برای این منظور هیچ آسیبی به چشم نخواهد زد و تأثیری بر نتیجه جراحی نخواهد داشت.

آیا باید بخیه‌ها کشیده شوند؟

در جراحی بلفاروپلاستی از دو نوع بخیه استفاده می‌شود: یک نوع بخیه‌های قابل جذب هستند که از چسب برای بستن پوست استفاده می‌کند و بنابراین نیازی به کشیدن آنها نیست. نوع دیگر بخیه‌ها که غیر قابل جذب هستند باید 7 الی 10 روز کشیده شوند و در بعضی مواقع که زخم به خوبی التیام نیافته باشد دیرتر کشیده خواهند شد.

آیا جای اسکار دائمی است؟

برش‌های جراحی همیشه نوعی اسکار از خود برجا خواهند گذاشت، اگرچه موقعیت و نوع جراحی به شدت باقی ماندن اسکار بستگی خواهد داشت. خوشبختانه، پلک‌ها یکی از راحت‌ترین محل‌ها برای بهبود یافتن در بدن هستند و بنابراین مقدار بسیار ناچیزی از اسکار روی این ناحیه باقی خواهد ماند. اسکارهای جراحی پلک تحتانی معمولاً توسط مژه‌ها پوشانده شده و به سختی قابل دیدن هستند، اسکارهای جراحی پلک فوقانی نیز با دقت در بین چروک پوستی مخفی می‌شوند مخصوصاً زمانی که چشم‌ها باز است.
معمولاً هرگونه جای اسکار بسیار ریز بوده و تنها چند میلیمتر طول خواهد داشت. البته اسکارها در ناحیه چروک پنجه کلاغی کمی قابل مشاهده خواهند بود. ولی در مجموع، اسکار ناشی از بلفاروپلاستی مشکلی ایجاد نمی‌کند و یکی از قابل پنهان‌ کردن‌ترین نوع اسکارها در میان جراحی‌های زیبایی صورت است.

مطالعه بیشتر  جلوگیری از ریزش موی سر مردان: تغذیه ، مراقبت از مو و دارو

تفاوت بین جراحی لیفت ابرو و لیفت پلک چیست؟

گاهی اوقات افتادگی پلک فوقانی به افتادن ابرو در طول زمان مرتبط است. بسته به نگرانی بیمار، می‌توان از لیفت ابرو یا لیفت پلک فوقانی کمک گرفت تا به بهترین نحو مشکل افتادگی پوست در قسمت فوقانی پلک یا ابرو را برطرف کرد. جلسه مشاوره با پزشک به بیمار این فرصت را خواهد داد تا درباره مناسب‌ترین روش درمانی با پزشک تبادل نظر نماید.

آیا باید جراحی پلک فوقانی و تحتانی را در یک زمان انجام داد؟

خیر. نیازی نیست که هر دو نوع فوقانی و تحتانی بلفاروپلاستی را در یک زمان انجام داد. می‌توان بسته به نگرانی و نتایج مطلوب بیمار، انتخاب کرد که در یک زمان جراحی پلک فوقانی، تحتانی یا هر دو با هم انجام شود

آیا بهتر است از تزریق فیلر در مجرای اشکی استفاده کنم یا جراحی پلک تحتانی؟

بسته به نیاز خاص بیمار، چه تزریق فیلر و چه جراحی پلک، یا هر دو، می‌تواند گزینه‌ای برای درمان کیسه زیر چشم یا تورفتگی چشم‌ها یا حلقه‌های تیره اطراف چشم‌ها باش. در جلسه مشاوره با پزشک، این موارد بحث خواهد شد و بهترین گزینه درمانی برای بیمار انتخاب خواهد شد.

آیا در طول جراحی بهوش خواهم بود؟

به طور کلی، اکثر بیماران انتخاب می‌کنند تا در حین جراحی بلفاروپلاستی پلک فوقانی بهوش باشند. این کار موجب داشتن ریکاوری پس از عمل سریع‌تر خواهد شد و همچنین به بیمار اجازه می‌دهد تا در مواقع مورد نیاز چشم‌های خود را در حین جراحی باز کند؛ این کار به جراح امکان می‌دهد تا شکل پلک را در موقعیت نهایی آن ارزیابی کند. اگرچه بیمار بهوش است، ولی از بی‌حسی موضعی روی پلک‌ها (با استفاده از یک سوزن کوچک) استفاده خواهد شد و به همین خاطر در حین جراحی هیچ احساسی وجود نخواهد داشت. همانطوری که وقتی به دندانپزشک مراجعه می‌کنید و دندان‌هایتان را بی‌حس می‌کنند. بسیاری از بیماران در حین جراحی درخواست آرام بخش می‌کنند. متخصص بیهوشی با استفاده از یک سرنگ، آرام بخش را به ورید پشت دست بیمار تزریق خواهد کرد. آرام بخش به بیمار کمک می‌کند تا کاملاً ریلکس، خوشحال و خواب آلوده شود و همچنان بتواند در صورت لزوم چشم‌های خود را باز کند. تزریق آرام بخش باعث می‌شود تا بخش زیادی از عمل جراحی در خاطر بیمار نماند. اگر ترجیح می‌دهید که کاملاً در حین جراحی بیهوش باشید، می‌توان برای شما از بیهوشی عمومی استفاده کرد؛ ولی این کار موجب خواهد شد تا زمان بیشتری را در بیمارستان برای ریکاوری پس از جراحی بمانید.

به این پست امتیاز دهید.