این سایت هیچگونه فعالیتی در زمینه خرید و فروش محصولات دارویی (ژل،بوتاکس و …)ندارد

بوتاکس زیر بغل: مزایای تزریق بوتاکس برای درمان تعریق زیاد زیر بغل

صفحه اصلی » مقالات » بوتاکس » بوتاکس زیر بغل: مزایای تزریق بوتاکس برای درمان تعریق زیاد زیر بغل

وجود عارضه هایپر هیدروزیس یا تعریق بیش از حد طبیعی باعث می‌شود که بدن مقادیر زیادی عرق تولید کند و در نتیجه دست‌ها، پاها، سینه و زیر بغل  به طور دائم مرطوب می‌باشد. بروز این عارضه باعث می‌شود تا فرد در انجام فعالیت‌های روزمره با مشکل مواجه شود و همچنین در محل کار باعث کاهش اعتماد به نفس فرد در برابر دیگران می‌شود. برای درمان تعریق بیش از حد طبیعی زیر بغل از تزریق بوتاکس استفاده می‌شود. تزریق بوتاکس جهت درمان تعریق زیاد زیر بغل در حدود 10 دقیقه طول می‌کشد.

فهرست مطالب

علت بروز عارضه هایپر هیدروزیس یا تعریق بیش از حد بدن


هایپر هیدروزیس باعث تعریق بیش از حد نیاز طبیعی بدن می‌شود. این عارضه باعث می‌شود که اعتماد به نفس فرد از لحاظ اجتماعی کاهش پیدا کند و انتخاب نوع لباس نیز برای فرد دشوار می‌شود. همچنین تعریق زیاد باعث خراب شدن لباس‌ها نیز می‌شود.

هایپر هیدروزیس اولیه در اثر وجود عارضه‌های دیگر ایجاد نمی‌شود و به صورت تعریق زیاد در کف دست‌ها، زیر بغل، صورت و یا پوست سر قابل مشاهده است. معمولاً در خانواده فرد مبتلا به تعریق زیاد یا هایپر هیدروزیس، سابقه بروز این عارضه وجود دارد. عموماً تعریق در دو طرف بدن ایجاد می‌شود و در زمان شـب کمـتر بروز می‌کنـد. تعریـق بیش از حد در بیشـتر افراد مبتـلا به هایپر هیدروزیس اولیه وجود دارد.

هایپر هیدروزیس ثانویه در اثر وجود یک عارضه مانند عفونت، اختلال غدد درون‌ریز، اختلالات سوخت و ساز، سرطان، اختلالات عصبی، آسیب‌دیدگی طناب نخاعی، بیماری‌های قلبی – عروقی، مشکلات تنفسی، اضطراب و استرس ایجاد می‌شود. با درمان عارضه اصلی، تعریق یا هایپر هیدروزیس ثانویه نیز بهبود پیدا می‌کند؛ البته در برخی از مواقع تزریق بوتاکس نیز در بهبود علائم مؤثر است.

حدود 3 تا 10 درصد از افراد، در محدوده سنی نوجوانی تا بالای 50 سالگی به تعریق بیش از حد یا هایپر هیدروزیس اولیه دچار هستند. درمان این عارضه تأثیر بسیار مثبتی بر زندگی شخص خواهد داشت.

بخوانید:  بوتاکس مصپورت: نحوه تزریق و مراقبت‌های قبل و بعد از درمان

تعریق بیش از حد زیر بغل 


تعریق بیش از حد زیر بغل

تعریق زیر بغل باعث ایجاد عرق به مقدار زیاد در ناحیه زیر بغل می‌شود. استفاده از انواع محصـولات خوشـبو کننده و ضـد بـو و ضـد عرق تأثیر چندانی در رفع این عارضه ندارند.

فرایند تعریق برای بدن ضروری می‌باشد چرا که باعث حفظ دمای مرکزی بدن می‌شود. در بدن انسان 4 میلیون غده عرق در تمام قسمت‌های پوست وجود دارند. تعداد بیشتر این غده‌ها در قسمت کف دست، کف پا، زیر بغل و صورت وجود دارند. تغییر دما و عوامل احساسی و هیجانی بر میزان تعریق بدن تأثیر دارند.

علت عرق کردن زیر بغل 


عرق کردن زیر بغل در اثر فعالیت بیش از حد غده‌های عرق ایجاد می‌شود و در حدود 1 درصد از افراد بروز می‌کند. 30 تا 50 درصد از افراد مبتلا به این عارضه دارای سابقه خانوادگی تعریق زیر بغل هستند که نشان‌دهنده تأثیر عوامل ژنتیکی می‌باشد.

عرق کردن زیر بغل در اثر عوامل زیر ایجاد می‌شود:

 • ورزش کردن
 • سرما یا گرما، مصرف قهوه، چای، سیگار، غذاهای تند
 • استرس، اضطراب، عوامل احساسی و هیجانی

همچنین در برخی از مواقع روز میزان عرق زیر بغل افزایش پیدا می‌کند. تعریق زیر بغل می‌تواند بر نحوه عملکرد فرد در طول روز تأثیر منفی بگذارد و همچنین می‌تواند باعث ایجاد اضطراب و افسردگی و کاهش اعتماد به نفس در فرد شود.

نحوه تشخیص تعریق زیر بغل 


تعریق زیر بغل توسط تزریق بوتاکس قابل درمان است. بروز تعریق بیش از حد برای مدت 6 ماه به همراه حداقل دو مورد از عوامل زیر، نشان‌دهنده وجود هاپیر هیدروزیس و عرق کردن زیر بغل می‌باشد :

 • تعریق در دو طرف بدن به مقدار تقریبا برابر
 • اختلال در فعالیت‌های روزانه
 • بروز تعریق زیر بغل حداقل یک بار در هفته
 • آغاز تعریق پیش از 25 سالگی
 • وجود سابقه خانوادگی
 • توقف تعریق زیر بغل در زمان خواب

مراقبت‌های قبل از تزریق بوتاکس 


مراقبت‌های مورد نیاز دو روز پیش از تزریق بوتاکس

طبق تحقیقات انجام شده، نتیجه حاصل از تزریق بوتاکس در افراد دچار کمبود روی (زینک) رضایت‌بخش نمی‌باشد؛ چرا که این ماده معدنی برای ماندگاری بیشتری بوتاکس مورد نیاز است. بنابراین برای دست‌یابی به بهترین نتیجه درمانی، توصیه می‌شود که چند روز پیش از تزریق و همچنین در روز تزریق بوتاکس از مکمل روی استفاده شود.

یک روز پیش از تزریق بوتاکس

برای دست‌یابی به نتیجه مطلوب، ناحیه زیر بغل بایستی به طور کامل اصلاح شود. اصلاح موهای زیر بغل باید حداقل 24 ساعت پیش از تزریق بوتاکس انجام شود.

مزایای بوتاکس زیر بغل


مزایای بوتاکس زیر بغل

بسیاری از افراد جهت درمان عرق کردن زیر بغل از روش تزریق بوتاکس استفاده می‌کنند. این روش درمانی دارای ویژگی‌های زیر می‌باشد :

 • تزریق بوتاکس به 5 تا 10 دقیقه زمان نیاز دارد.
 • این روش درمانی باعث ایجاد درد نمی‌شود.
 • نتیجه حاصل از تزریق بوتاکس از 6 تا 9 ماه ماندگار است.
بخوانید:  مراقبت های لیزر موهای زائد: توصیه های قبل و بعد لیزر مو

کاندیدای مناسب برای تزریق بوتاکس زیر بغل 


در صورتی که روش‌های مختلف و داروهای موضعی جهت تاثیری در بهبود تعریق زیاد زیر بغل نداشته باشند، با توجه به سابقه پزشکی و همچنین در صورت تشخیص پزشک، شخص می‌تواند برای درمان عرق کردن زیر بغل از تزریق بوتاکس استفاده کند. پزشک سابقه پزشکی متقاضی را به طور کامل بررسی می‌کند تا از موارد منع مصرف این روش درمانی اطمینان حاصل کند. تزریق بوتاکس در موارد زیر نباید استفاده شود :

 • وجود اختلال در انتقال عصبی – عضلانی مانند بیماری میاستنی گراویس یا سندرم لمبرت – ایتون
 • مصرف آنتی‌بیوتیک‌های آمینوگلیکوزید سه روز پیش از تزریق بوتاکس (جنتامایسین، کلیندامایسین، توبرامایسین)
 • در صورتی که شخص در دوره بارداری یا شیردهی باشد.
 • وجود عفونت پوستی در ناحیه مورد نظر
 • وجود حساسیت به سم بوتولینوم

بوتاکس زیر بغل چگونه عمل می‌کند؟ 


بوتاکس زیر بغل چگونه عمل می‌کند؟

بوتولینوم توکسین (سم بوتولینوم) نوعی پروتئین طبیعی تصفیه‌شده است که به طور موقتی ترشح مواد شیمیایی مؤثر در فعالیت غده‌های عرق را متوقف می‌کند. به این ترتیب بوتاکس تعریق در ناحیه تزریق را رفع می‌کند. بوتاکس زیر سطح پوست تزریق می‌شود.

تزریق بوتاکس برای رفع تعریق زیاد زیر بغل گونه انجام می‌شود؟ 


تزریق بوتاکس برای رفع تعریق زیاد زیر بغل گونه انجام می‌شود؟

جهت تزریق بوتاکس، سوزن بسیار ظریفی به منظور تزریق مقدار کمی از بوتاکس در زیر پوست در ناحیه زیر بغل استفاده می‌شود. (تزریق در ناحیه مورد نظر با فاصله‌های 1 تا 2 سانتی‌متری انجام می‌شود). تزریق بوتاکس با توجه به ارزیابی ناحیه تحت درمان طبق تشخیص متخصص پوست انجام می‌شود. جهت رفع هر گونه درد ایجاد شده، امکان دارد پزشک از روش‌های مختلف بی‌حسی مانند انسداد عصبی یا یخ استفاده می‌کند.

آیا تزریق بوتاکس زیر بغل دردناک است؟ 


 تزریق بوتاکس زیر بغل تنها 5 تا 10 دقیق طول می‌کشـد و باعـث ایجـاد درد نمی‌شـود. امکـان دارد پیش از تزریـق از کـرم بی‌حـس کننده استفاده شود؛ البته سوزن‌ها مورد استفاده بسیار ظریف هستند و معمولاً نیازی به استفاده از بی‌حسی کننده نمی‌باشد. طبق نظر بسیاری از افراد، حس تزریق بوتاکس مشابه حس ایجاد شده ناشی از طب سوزنی است و دردی به همراه ندارد.

مراقبت‌های پس از تزریق بوتاکس زیر بغل 


امکان دارد تا چند روز پس از تزریق، ظاهری شبیه خراشیدگی در ناحیه زیر بغل مشاهده شود. به این منظور بایستی برای مدت چند روز پس از تزریق از محصولات ضد تعریق فاقد الکل در قسمت زیر بغل استفاده شود. تأثیر درمان پس از 36 تا 48 ساعت و نتیجه کامل درمان پس از حدود 2 هفته قابل مشاهده است.

اقدامات مورد نیاز 4 ساعت پس از تزریق بوتاکس زیر بغل 

 • در حالت صاف و مستقیم بایستید و خم نشوید.
 • از ویتامین E، آسپیرین یا نوشیدنی الکلی استفاده نکنید.
 • تا روز پس از تزریق بوتاکس، در ناحیه زیر بغل از محصولات ضد بو یا ضد تعریق استفاده نکنید.

24 ساعت پس از تزریق بوتاکس

 • زیر بغل را ماساژ و مالش ندهید.
 • در ناحیه زیر بغل از هیچ روش درمانی دیگری استفاده نکنید.

48 ساعت پس از تزریق بوتاکس 


 • از انجام هر گونه فعالیت شدید جسمانی و رفتن به باشگاه ورزشی خودداری کنید.
 • جهت مسافرت از هواپیما استفاده نکنید.
بخوانید:  درمان چین و چروک دور لب با تزریق بوتاکس و ژل

یک هفته پس از تزریق بوتاکس زیر بغل 

تا یک هفته پس از تزریق بوتاکس بایستی از انجام موارد زیر خودداری شود :

 • میکرودرم‌ ابریژن
 • الکترولیز
 • لیزردرمانی یا هر گونه روش درمانی زیبایی که در آن از جریان الکتریکی استفاده می‌شود

مشاهده تأثیر تزریق بوتاکس به دو هفته زمان نیاز دارد. امکان دارد در این مدت همچنان مقداری تعریق در ناحیه زیر بغل وجود داشته باشد.

تأثیر بوتاکس برای درمان تعریق زیر بغل


تزریق بوتاکس به طور متوسط تا میزان 83 درصد باعث کاهش عرق کردن بیش از حد زیر بغل می‌شود. تعریق زیر بغل به اندازه عادی باعث ایجاد هیچ مشکلی نمی‌شود و پزشک تنها برای عرق کردن بیش از حد از بوتاکس استفاده می‌کند. میزان موفقیت این روش درمانی در رفع تعریق بیش از حد تا 99 درصد برآورد می‌شود.

تزریق بوتاکس برای رفع تعریق زیر بغل چقدر ماندگار است؟ 


بوتاکس یک روش درمانی دائمی نمی‌باشد و امکان دارد در برخی از افراد ماندگاری بیشتری داشته باشد. تزریق بوتاکس باعث رفع یا کاهش میزان تعریق زیر بغل می‌شود. نتیجه درمان معمولاً پس از دو هفته قابل مشاهده می‌باشد و تأثیر درمان بین شش تا هفت ماه ماندگار است. در صورت رضایت از درمان، متقاضی می‌تواند دوباره از تزریق بوتاکس استفاده کند. تکرار درمان هر 12 ماه یک بار امکان‌پذیر است.

عوارض جانبی ناشی از تزریق بوتاکس زیر بغل 


عوارض جانبی تزریق بوتاکس عبارتند از:

 • ایجاد واکنش آلرژیک
 • خارش ناشی از راش پوستی
 • سردرد
 • درد گردن یا کمر
 • سفتی عضلات
 • دشواری در بلع غذا
 • تنگی نفس
 • حالت تهوع
 • اسهال
 • درد معده
 • کاهش اشتها
 • ضعف عضلانی

امکان دارد واکنش ایجاد شده ناشی از تزریق بوتاکس شامل کبودی، خونریزی، درد، قرمزی و ورم، ایجاد علائم مشابه آنفولانزا و عفونت باشند. به ندرت امکان دارد عوارض جانبی خطرناک ایجاد شوند. با این حال احتمال بروز این عوارض وجود دارد. (امکان دارد این عوارض بلافاصله پس از تزریق ایجاد نشوند).

از چه روش‌های دیگری برای درمان تعریق زیاد زیر بغل استفاده می‌شود؟


جراحی 

برداشتن یا نابود کردن غده‌های عرق با استفاده از جراحی باعث ماندگاری بیشتری نتیجه درمان می‌شود. عوارض جانبی ناشی از این روش شامل ایجاد جای زخم، عفونت، عدم رفع عارضه به طور کامل و افزایش میزان تعریق در قسمت‌های دیگر بدن می‌باشند.

سمپاتکتومی شیمیایی

در این روش یک ماده شیمایی در تعدادی از اعصاب طناب نخاعی که تعریق را کنترل می‌کنند، تزریق می‌شود. در نتیجه تعریق در قسمت‌های شانه تا قفسه سینه و یا در ناحیه زانو به پایین متوقف می‌شود. عوارض جانبی ناشی از این روش شامل سوراخ شدن ریه، آسیب‌دیدگی دائمی عصبی، مرگ و افزایش تعریق در قسمت‌های دیگر بدن مانند پوست سر و بخش فوقانی بدن می‌باشد (عوارض جانبی در این روش شدیدتر از روش‌های دیگر می‌باشد؛ چرا که درمان بر روی قسمت‌های وسیع‌تری از بدن انجام می‌شود).

Call Now Buttonتماس با ما