این سایت هیچگونه فعالیتی در زمینه خرید و فروش محصولات دارویی (ژل،بوتاکس و …)ندارد

تزریق فیلر یا تزریق بوتاکس؟ تزریق ژل بهتر است یا بوتاکس؟

صفحه اصلی » مقالات » مقالات » تزریق فیلر یا تزریق بوتاکس؟ تزریق ژل بهتر است یا بوتاکس؟

اگرچه هم از بوتاکس و هم از فیلرهای پوستی برای درمان چین و چروک پوست استفاده می‌شود اما نحوه کار آنها بسیار متفاوت از هم است.

بوتاکس و فیلرهای (ژل‌های) پوستی روشهای زیبایی غیرتهاجمی هستند که می‌توان از آنها برای کاهش ظاهر چین و چروک پوست و مقابله با علائم پیری استفاده کرد. بوتاکس به طور کلی برای درمان چین و چروک پویا استفاده می‌شود این در حالیست که ژل‌ها در رفع برای چین و چروک استاتیک مؤثرتر هستند. ماندگاری اثرات حاصل از ژل یا فیلر بیشتر از بوتاکس است لذا معمولاً گران‌تر نیز هستند.

در حالی که این دو روش وجه مشترکات زیادی با هم دارند اما اهداف کاملاً متفاوتی را دنبال می‌کنند. به عنوان یک بیمار، درک تفاوت بین این دو برای کسب بهترین نتیجه بسیار حائز اهمیت است.

تزریق فیلر بهتر است یا بوتاکس؟


بوتاکس عضلات را بی‌حس می‌کند

تزریق فیلر بهتر است یا بوتاکس؟

بوتاکس شکل تصفیه شده‌ای از سم بوتولینوم است و استفاده از آن قدمت تاریخی زیادی دارد و بیشتر برای رفع چین و چروک و خطوط ریز صورت استفاده می‌شود. بر اثر تزریق بوتاکس عضلات زیرین صورت که باعث ایجاد چین و چروک پویا می‌شوند، بصورت موقت فلج شده و از کار می‌افتند.

فیلرها باعث افزایش حجم می‌شوند

فیلرها باعث افزایش حجم می‌شوند

از ژل یا فیلرهای پوستی نیز می‌توان برای درمان چین و چروک استفاده کرد. فیلر پوستی ماده‌ای است که بصورت زیر پوستی تزریق شده و باعث افزایش حجم صورت بصورت موقت می‌شود و به طرز عجیبی در رفع چین و چروک و پر کردن شیارهای صورت و هموار کردن پوست موثر است. در فیلرهای پوستی از مواد مختلفی استفاده می‌شود که اسید هیالورونیک محبوب‌ترین و شایع‌ترین آنها است.

تفاوت کاربردی بوتاکس و تزریق ژل


اگرچه بوتاکس و تزریق ژل جزء روش‌های درمانی موثر در رفع چروک پوست هستند اما در نحوه استفاده آنها تفاوت های اساسی وجود دارد.

بوتاکس

بوتاکس در درجه اول برای درمان و رفع ظاهر چین و چروک صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد و مصرف آن برای درمان موارد زیر مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) است:

توجه به این نکته مهم است که بوتاکس برای رفع چین و چروک‌های پویا (چین و چروک ناشی از انقباض عضلات) بهتر است و در درمان چروک‌های ثابت یا استاتیک که در نتیجه از بین رفتن چربی و کلاژن و معمولاً صرف نظر از فعال شدن عضلات اطراف  ایجاد می‌شوند تاثیر چندانی ندارد.

بخوانید:  سوالات رایج درباره تزریق بوتاکس

تزریق ژل 

تفاوت کاربردی بوتاکس و تزریق ژل

فیلرهای پوستی نه تنها برای کاهش ظاهر چین و چروک و خطوط صورت استفاده می‌شوند بلکه می‌توان از آنها برای رفع طیف گسترده‌ای از موارد آرایشی و زیبایی از جمله موارد زیر نیز استفاده کرد:

چگونه می‌توان از بین بوتاکس و تزریق ژل یکی را انتخاب کرد؟


به عنوان یک قاعده کلی، بوتاکس بهترین گزینه برای رفع چین و چروک‌های پویا است ولی تزریق ژل معمولا در درمان چین و چروک‌های استاتیک و از بین رفتن حجم پوست کاربرد بهتری دارد.

برای اطلاعات بیشتر به جدول زیر مراجعه کنید:

ناحیه تحت درمان   

 

بهترین      گزینه‌       درمانی                             

دلیل این انتخاب

خطوط افقی پیشانی بوتاکس  

خطوط پیشانی معمولا بر اثر فعالیت  عضله پیشانی ایجاد می‌شود. این عضله حرکات ابرو را کنترل می‌کند. تزریق بوتاکس به آرام شدن این عضله و کاهش چین و چروک پویا کمک می‌کند.

 

 

لب‌ها تزریق ژل چروک لب‌ها در نتیجه از دست دادن حجم بر اثر بالا رفتن سن ایجاد می‌شود. تزریق ژل کمک می‌کند تا این حجم از دست رفته جبران شده و خطوط ریز اطراف لب‌ها پر شود.
خطوط پنجه کلاغی دور چشم بوتاکس خطوط پنجه کلاغی به چروک‌های دور چشم گفته می‌شود که به هنگام لبخند زدن ظاهر می‌شوند. تزریق بوتاکس باعث جلوگیری از فعالیت عضله در این ناحیه از بدن شده و این خطوط را صاف و هموار می‌کند.
خطوط اخم بین ابروها بوتاکس بوتاکس به عضلات چین‌دهنده (عضلات کوچک و هرمی شکل نزدیک چشم‌) و عضله هرمی بینی (عضله‌ای که پوست بین ابروها را به سمت پایین می‌کشد) تزریق می‌شود تا از فعالیت عضله پیشگیری کرده و چین و چروک کاهش یابد.
چین و چروکی که در حالت عادی بر روی پوست ظاهر می‌شوند تزریق ژل با بالا رفتن سن، پوست ما شروع به چروک شدن می‌کند و خطوط ریزی بر روی پوست ظاهر می‌شود. تزریق ژل کمک می‌کند تا این چروک‌ها پر شده و ظاهر پوست جوان و صاف شود.

توجه داشته باشید که برنامه درمانی دقیق هر فرد به آناتومی صورت وی بستگی دارد. در بسیاری از موارد، برای کسب بهترین نتیجة ممکن، پزشک توصیه می‌کند که  از ترکیبی از بوتاکس و تزریق فیلر استفاده شود.

خطرات و عوارض جانبی ناشی از تزریق بوتاکس و ژل‌های پوستی


معمولا تزریق بوتاکس و ژل بی‌خطر و ایمن هستند. هر دو روش جزء روش‌های حداقل تهاجمی هستند که نیاز به زمان ریکاوری یا بهبودی کمی دارند.

با این حال، این دو روش نیز همانند سایر روش‌های زیبایی آرایشی  خطرات و عوارضی به همراه دارند که در زیر به آنها اشاره شده است.

عوارض جانبی ناشی از تزریق بوتاکس

عوارض جانبی بوتاکس عمدتا به دلیل ضعف در انجام صحیح آن ایجاد می‌شود. برخی از عوارض تزریق بوتاکس عبارتند از:

 • کبودی در نزدیکی محل تزریق
 • افتادگی پلک
 • خشکی دهان
 • سردرد
 • خشکی، قرمز یا تحریک چشم‌ها.

عوارض جانبی ناشی از تزریق فیلر 

بیشتر عوارض جانبی فیلرهای پوستی خفیف هستند و معمولا طی چند روز بخودی خود برطرف می‌شوند. برخی از عوارض جانبی شایع تزریق ژل عبارتند از:

 • کبودی، درد و حساسیت در نزدیکی محل تزریق
 • تغییر رنگ یا رنگدانه
 • خارش
 • ایجاد توده یا عدم تقارن
 • آسیب‌دیدگی پوستی

ماندگاری نتایج تزریق بوتاکس و ژل تا چه زمانی است؟


ماندگاری نتایج تزریق بوتاکس و ژل

ماندگاری نتایج بوتاکس

نتایج حاصل از تزریق بوتاکس (لینک به مقاله ماندگاری بوتاکس) موقتی است. با گذشت زمان، بوتاکس توسط بدن و فرم‌های انتهای عصبی جدید که تحت تأثیر بوتاکس قرار نگرفته‌اند متابولیزه می‌شود. این کار  به عضلات این اجازه را می‌دهد تا دوباره منقبض شوند. در اثر منقبض شده عضلات دوباره چین و چروک‌های پویا ظاهر می‌شوند.

در اکثرا افراد معمولا ماندگاری بوتاکس بین ۳ تا ۶ ماه است. تحقیقات نشان می‌دهد که ماندگاری اثرات بوتاکس در زنان تقریباً سه تا پنج ماه و در بین مردان چهار تا شش ماه است.

در صورت تمایل به حفظ نتایج، می‌توانید پس از از بین رفتن اثر بوتاکس مجددا برای تزریق اقدام کنید. برخی مطالعات نشان می‌دهد که شاید بتوان با تزریق‌های مکرر بوتاکس ماندگاری نتایج و اثرات آن را تدوام بخشید.

بر خلاف ژل‌های تزریقی، هیچ راهی برای از بین بردن یا حل کردن بوتاکس وجود ندارد. اگر چنانچه به هر دلیلی از نتایج بوتاکس ناراضی نباشید باید منتظر بمانید تا اثرات آن بطور کامل از بین برود. گاهی در برخی از موارد ممکن است که به منظور بهبود نتایج، پزشک تزریق بوتاکس اضافی و اصلاحی را به شما توصیه کند.

ماندگاری تزریق ژل 

ماندگاری ژل‌های تزریقی بیشتر از بوتاکس است. ماندگاری ژل‌های تزریقی بسته به نوع محصول و محل تزریق متفییر است. به عنوان مثال، ممکن است که نتایج حاصل از تزریق ژل برای افزیش حجم گونه‌ها تا دو سال نیز دوام داشته باشد اما ماندگاری اثر حاصل از تزریق ژل به لب تنها تا شش ماه است.

یکی از مزایای فیلرهای پوستی این است که برخی از انواع قابل برگشت هستند. به عنوان مثال، فیلرهای پوستی به راحتی می‌توان با تزریق هیالورونیداز ژل‌های حاوی اسید هیالورونیک را حل کرد. این یک مزیت عالی برای افرادی است که برای اولین بار می‌خواهند از تزریق ژل استفاده کنند و در صورت عدم رضایت از نتایج می‌توانند آن را خنثی کنند.

تفاوت هزینه بوتاکس و تزریق ژل


هزینه بوتاکس و تزریق ژل به میزان محصول مورد نیاز و همچنین محل زندگی شما بستگی دارد. به طور کلی، در مناطقی که هزینه زندگی بالا است استفاده از درمان‌های زیبایی نیز طبیعتا گران‌تر است. لازم به ذکر است که هم هزینه و هم ماندگاری تزریق ژل یا همان فیلر نسبت به بوتاکس بیشتر است.

تفاوت مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس و ژل


فرقی نمی‌کند که بوتاکس کنید و یا از ژل‌های تزریقی استفاده کنید در هر صورت ممکن است که پس از درمان شاهد تورم، حساسیت یا کبودی جزئی در ناحیه تحت درمان شوید. البته این امر کاملا طبیعی است و هیچ جای نگرانی ندارد و معمولا پس از گذشت ۷ الی ۱۰ روز این موارد برطرف می‌شوند.

اقدامات مراقبتی پس از تزریق ژل 

 • پزشکان توصیه می‌کنند که تا ۲۴ ساعت پس از تزریق ژل از مصرف الکل، انجام ورزش‌های شدید، استفاده از لوازم آرایشی و قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید خودداری کنید.
 • تا ۴۸ ساعت پس از تزریق فیلر از رفتن به محیط‌های گرم مانند سونا، اتاق بخار و جکوزی اجتناب کنید.
 • تا دو هفته پس از تزریق ژل از ماساژ دادن صورت بپرهیزید.

اقدامات مراقبتی پس از تزریق بوتاکس 

 • توصیه می‌شود که از خوابیدن بر روی شکم خودداری کنید تا مواد تزریق شده بطور کامل اثرگذاری خود را نشان دهد.
 • معمولا چیزی بین ۷ تا ۱۰ روز طول می‌کشد تا اولین نتایج تزریق دیده شود و حدود ۲ هفته طول می‌کشد تا اثرگذاری آن کامل شود.
 • تا گذشت ۴ الی ۵ ساعت از تزریق از انجام فعالیت‌های ورزشی سنگین و مالیدن کرم‌های آرایشی بر روی پوست خودداری کنید.
 • تا ۴۸ ساعت پس از تزریق بوتاکس از رفتن به محیط‌های گرم مانند سونا، اتاق بخار و جکوزی اجتناب کنید.

پس از این دوره بهبودی کوتاه و راحت می‌توانید به سرعت قادر به سراغ فعالیت‌های روزانة خود بروید.

جایگزین بوتاکس و فیلر


جایگزین‌های بوتاکس

بسته به اهداف شما، گزینه‌های درمانی‌ زیادی وجود دارند که باعث روشن‌تر شدن ، نرمی، شفاف شدن و حتی سفت‌تر شدن پوست می‌شوند. مشاوره با پزشک یا متخصص زیبایی بهترین روش برای انتخاب بهترین گزینه‌ است.

 • رتینول موضعی یا رتینوئید موضعی باید اولین قدم برای هر کسی باشد که می‌خواهد پوست خود را جوان کند. برای استفاده از رتینول یا رتینوئید می‌توانید به راهنمای مصرف آنها مراجعه کنید.
 • لایه برداری‌های (پیلینگ) شیمیایی به طور قابل توجهی باعث بهبود بافت پوست و روشن شدن آن می‌شوند.
 • لیزر درمانی نیز می‌تواند با ایجاد کلاژن باعث جوانسازی پوست و یا حتی حجم‌دهی آن شود.
 • رادیوفریسکوئنسی و التراسوند گزینه‌های غیرتهاجمی بسیار خوبی برای سفت کردن پوست هستند.
 • ال ای دی تراپی (نور درمانی) نیز می‌تواند به ساخت کلاژن با طول موج‌های معین کمک کند.

جایگزین‌های تزریق فیلر 

گزینه‌های درمانی جایگزین برای تزریق فیلر برای بازسازی یا تغییر شکل مجدد صورت شامل کاشت و پیوند چربی می‌باشد. ایمپلنت‌های لب و گونه از سیلیکون نرم ساخته شده و از طریق برش‌های کوچک وارد می‌شوند. این نوع پروتزها گزینة مناسبی برای بیمارانی است که به دنبال تغییر چشمگیری در اندازه یا شکل ظاهری صورت خود هستند. معمولاً جراحان پلاستیک برای اطمینان از اینکه آیا بیمار واقعاً می‌خواهد این تغییرات دائمی باشد یا نه سعی کنید که ابتدا از فیلرهای پوستی استفاده کنند.

پیوند چربی اتولوگ شامل برداشت چربی از بدن بیمار، پردازش آن به منظور به حداکثر رساندن احتمال موفقیت‌آمیز بودن پیوند و تزریق آن در ناحیه درمانی است. از چربی می‌توان برای پر کردن مناطقی که با افزایش سن (مانند شقیقه و گونه‌ها) توخالی می‌شوند، استفاده کرد. همچنین معمولاً از پیوند چربی برای حجم‌دهی به لب‌ها و رفع خطوط عمیق خنده استفاده می‌شود. البته این روش درمانی بسیار گران‌تر از تزریق ژل است و هیچ تضمینی برای موفقیت‌آمیز بودن پیوند چربی وجود ندارد. گاهی ممکن است که برخی و یا حتی تمام سلولهای چربی مرده و جذب بدن شوند. از طرفی دیگر، اگر پیوند چربی با موفقیت انجام شود نتایج حاصل از آن ماندگار و بسیار واقعی به نظر می‌رسد.

بخوانید:  سوالات رایج پاک کردن خالکوبی و تاتو صورت و بدن با لیزر
Call Now Buttonتماس با ما