تزریق ژل یا تزریق چربی؟ کدام یک بهتر است و ماندگاری بیشتری دارد؟

روش‌های درمان غیر جراحی متعددی برای جوانسازی صورت وجود دارند که عبارتند از تزریق چربی، و تزریق ژل از قبیل (رستالین، رادیس یا اسکالپترا). تزریق ژل و چربی دو روش درمانی بسیار موثر در جوانسازی و زیبایی صورت هستند که باعث افزایش حجم و پر شدن صورت خواهد شد تا عوارض حاصل از پیری از بین برود. کاهش حجم صورت ناشی از بالا رفتن سن معمولاً به کاهش حجم چربی و ضخامت پوست، از بین رفتن حجم عضله، کاهش حجم استخوان و از بین رفتن چربی زیر سطح پوست ارتباط دارد. اکثر افراد در سن ۵۵ سالگی حدود ۴۰ درصد از چربی صورت خود را از دست خواهند داد. کاهش حجم چربی باعث به وجود آمدن علائم پیری خواهد شد که برخی از آنها به شرح زیر می‌باشند:

  • از بین رفتن حجم گونه، زیر چشم و پیشانی
  • به وجود آمدن چین و چروک و خطوط روی پوست
  • افتادگی و شل شدگی پوست
  • کاهش حجم لب‌ها
  • استخوانی شدن صورت
  • کاهش حجم قسمت میانی و بالای صورت

تزریق ژل و چربی جز روش‌های بسیار پرطرفدار برای افزایش حجم صورت و جوان سازی آن می‌باشند. هر دو روش درمانی با مزایا و معایب خاص خود همراه هستند. در این مقاله قصد داریم به بررسی تفاوت تزریق ژل و چربی بپردازیم و اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم.

نحوه تزریق ژل یا چربی


نحوه تزریق ژل یا چربی

برای تزریق چربی از چربی بدن خود بیمار استفاده می‌‌شود که در این روش پزشک به جمع آوری چربی از نواحی مختلف بدن از قبیل شکم، پهلو یا ران می‌پردازد. برای انجام این کار از دستگاه لیپوساکشن استفاده می‌شود سپس چربی با دقت فرآوری شده تا آلودگی و ناخالصی آن برطرف گردد. سپس چربی خالص به دست می‌آید و پزشک به کمک کانوله مخصوص آن را به نواحی مورد نظر تزریق می‌‌کند. پزشک از کانوله مخصوص برای تزریق مقادیر کوچک چربی در نواحی خاص صورت استفاده می‌کند.

از سوی دیگر تزریق ژل باعث افزایش حجم در نواحی تحت درمان خواهد شد. ژل مورد استفاده بر پایه هیالورونیک اسید قرار دارد که به طور طبیعی در بدن انسان یافت می‌شود. هیالورونیک اسید پایه رستالین را تشکیل می‌‌دهد. برخی از انواع فیلرها از پلی لاکتیک اسید ساخته می‌‌شوند مانند اسکالپترا و برخی دیگر بر پایه کلسیم هیدروکسی آپاتیت قرار دارند مانند رادیس. هر یک از انواع ژل با مزایا و معایب خاص خود همراه هستند. ژل‌هایی که بر پایه هیالورونیک اسید قرار دارند رایج ترین محصولاتی هستند که در دنیای امروز مورد استفاده قرار می‌‌گیرند. ژل هیالورونیک اسید در مراحل مختلف وجود دارد که می‌توان آن را با توجه به نیازهای خاص بیمار در نقاط و اعماق مختلف تزریق کرد. معمولاً پزشک برای تزریق ژل از سرنگ مخصوص و کوچک استفاده می‌‌کند تا بیمار را به نتیجه دلخواه برساند.

نتایج تزریق ژل بهتر است یا چربی؟ 


نتایج تزریق ژل بهتر است یا چربی؟

اکنون این سوال مطرح می‌‌شود که آیا نتایج حاصل از تزریق ژل و چربی مطلوب می‌باشد یا خیر؟ آیا نتایج به دست آمده طبیعی است؟ نتایج حاصل از تزریق ژل و چربی به شرایط خاص بیمار بستگی دارد. در صورتی که پزشک تصمیم بگیرد در کنار تزریق‌ ژل از روش‌های دیگری نیز استفاده کند نتایج بسیار خوبی به دست می‌آید. مقدار و نحوه تزریق ژل با تاثیرات مستقیم در نتایج مورد انتظار همراه می‌باشد و می‌تواند طبیعی بودن نتایج ایجاد شده را تضمین کند.

معمولاً پس از تزریق چربی حدود ۱۵ درصد از حجم چربی تزریق شده کاسته خواهد شد. از آنجایی که چربی تزریق شده جز چربی‌های زنده می‌باشد ممکن است کاهش حجم آن حدود ۱۵ درصد یا کمی بیشتر باشد. ژل‌های مورد استفاده برای افزایش حجم صورت مورد تایید سازمان غذا و دارو قرار دارند و به طور منظم کیفیت آنها کنترل می‌شود تا هیچ گونه مشکلی برای بیمار ایجاد نشود.

نتایج زیبایی کدام یک زودتر است؟


نتایج حاصل از تزریق ژل و چربی فوراً قابل مشاهده است و افزایش حجم صورت به سرعت دیده خواهد شد. تزریق ژل و چربی با مقداری کبودی و تورم در ناحیه تزریق همراه هستند که می‌‌توانند نتایج اولیه را کمی تغییر دهند. کبودی و تورم ایجاد شده معمولاً طی مدت چند روز برطرف می‌شود. در هر دو روش هرچه مقدار فیلر تزریق شده بیشتر باشد احتمال بروز کبودی و تورم افزایش خواهد یافت. معمولاً نتایج حاصل از تزریق چربی حدود ۳ تا ۶ هفته پس از تزریق قابل مشاهده خواهد بود. تزریق ژل هیالورونیک اسید فقط باعث بروز تورم در بافت‌های مجاور می‌شود زیرا یک بافت زنده نیست. اسکالپترا یک نمونه منحصر به فرد از فیلر است که باعث آبرسانی به پوست می‌‌شود و معمولاً طی مدت ۶ تا ۸ هفته توسط بدن جذب می‌شود و شما می‌توانید نتایج به دست آمده را مشاهده کنید.

ماندگاری ژل بیشتر است یا چربی؟


ماندگاری ژل بیشتر است یا چربی؟

پزشک برای تزریق چربی از چربی بدن خود بیمار استفاده می‌کند و آن را به نواحی مورد نظر تزریق می‌نماید. چربی تزریق شده می‌تواند به دریافت خون و مواد مغذی از بافت‌های مجاور بپردازد و به یک بافت زنده تبدیل شود. ماهیت چربی تزریق شده همانند سایر چربی‌های بدن می‌باشد به همین دلیل نتایج به دست آمد ماندگاری بالاتری دارند. افرادی که قصد تزریق چربی را دارند باید بدانند که بخشی از چربی تزریق شده توسط بدن جذب می‌شود. هنگامی که بیمار به یک پزشک با تجربه و آموزش دیده مراجعه کند شانس ماندگاری سلول‌های تزریق شده چربی افزایش می‌یابد و بیمار نتایج خوبی را به دست می‌‌آورد.

تزریق ژل برخلاف تزریق چربی یک روش درمانی موقت محسوب می‌شود و نتایج به دست آمده حدود ۹ ماه تا ۲ سال ماندگاری دارند که این امر به نوع ژل مورد استفاده بستگی دارد. ناحیه تحت درمان بر طول عمر ژل تزریق شده تاثیر می‌گذارد. به عنوان مثال برخی از نقاط خاص صورت از قبیل گونه با انقباضات بیشتر عضله همراه هستند به همین دلیل ماندگاری ژل در این نواحی کمتر است. در نهایت ژل تزریق شده در فرایند طبیعی متابولیسم بدن جذب می‌شود. فرایند جذب طبیعی ژل باعث می‌‌شود که صورت به حالت اول برگردد. در صورتی که بیمار در فواصل زمانی مشخص برای تزریق مجدد ژل به پزشک مراجعه کند نتایج به دست آمده دائمی خواهد شد. با این حال نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که تزریق ژل و چربی باعث از بین رفتن علائم پیری خواهد شد. با گذر زمان حجم صورت کاهش پیدا می‌کند و باید برای بهبود حجم صورت و افزایش ماندگاری نتایج به دست آمده به تزریق مجدد ژل و چربی پرداخت.

کدام یک آسیب کمتری دارد؟ 


پزشک در هر دو روش از پماد بی حسی موضعی برای بی حس کردن ناحیه مورد نظر استفاده خواهد کرد. معمولاً تزریق ژل و چربی بدون درد هستند. برای تنظیم چربی پزشک باید به کمک روش لیپوساکشن به جمع آوری چربی بدن بیمار بپردازد. معمولاً از چربی‌های ناحیه شکم و ران یا پهلو استفاده می‌شود. پزشک برای جمع آوری چربی به ایجاد یک برش سه میلیمتری در محل مورد نظر می‌پردازد. با این حال برخی از بیماران ترجیح می‌‌دهند از ژل استفاده کنند و به سراغ رستالین یا اسکالپترا می‌روند که نیازی به ایجاد برش یا بخیه ندارند.

دورهی بهبودی پس از تزریق ژل یا چربی چگونه است؟ 


دوران بهبود در هر دو روش بسیار کوتاه است. اگرچه برخی از بیماران دچار مقداری قرمزی و تورم یا کبودی در ناحیه تحت درمان می‌شوند این عوارض جانبی طی مدت چند روز برطرف خواهند شد. بیمار می‌‌تواند برای پنهان کردن این عوارض جانبی از لوازم آرایشی استفاده کند. پس از تزریق ژل بیمار می‌‌تواند فوراً به انجام فعالیت‌های روزمره خود بپردازد اما پس از تزریق چربی بیمار به کمی استراحت در منزل نیاز دارد. اکثر بیماران می‌توانند طی مدت ۷ تا ۱۰ روز پس از تزریق فعالیت جسمانی خود را آغاز کنند. با این حال تعداد زیادی از بیماران از لیپوساکشن به عنوان یک روش درمانی ثانویه استفاده می‌کنند که دوران بهبود افزایش خواهد یافت.

کدام یک پرهزینهتر است؟ 


هزینه کلی درمان با تزریق ژل و چربی به فاکتورهای متعددی از قبیل نتایج مورد انتظار بیمار، میزان تجربه و مهارت پزشک و محل انجام روش درمانی بستگی دارد. تزریق چربی یک درمانی بسیار حساس و دقیق است و هزینه انجام آن با توجه به حجم چربی مورد استفاده مشخص نمی‌شود. اکثر بیماران به ۲۵ تا ۷۵ میلی لیتر چربی نیاز دارند. به طور کلی تزریق ‌چربی در آن دسته از بیمارانی که خواهان افزایش قابل توجه حجم صورت خود هستند مقرون به صرفه تر می‌باشد. تزریق ژل برای آن دسته از بیمارانی که به یک میلی لیتر ژل نیاز دارند کم هزینه تر است اما در صورتی که بیمار به مقدار زیادی ژل برای افزایش حجم صورت خود نیاز داشته باشد متحمل هزینه بیشتری خواهد شد. هزینه تزریق ژل به مقدار ژل مورد نیاز بستگی دارد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان