این سایت هیچگونه فعالیتی در زمینه خرید و فروش محصولات دارویی (ژل،بوتاکس و …)ندارد

مقایسه بوتاکس دیسپورت و مسپورت: تفاوت در مزایا و ماندگاری

صفحه اصلی » مقالات » مقالات » مقایسه بوتاکس دیسپورت و مسپورت: تفاوت در مزایا و ماندگاری

تزریق بوتاکس دیسپورت برای کاهش چین و چروک صورت انجام میشود و به درون نقاط خاصی از صورت تزریق می‌‌شود تا باعث جوان سازی آن ناحیه شود. سازمان غذا و دارو تزریق این محصول را به عنوان یک روش درمانی موقت برای رفع خطوط متوسط تا شدید اخم را در افراد بزرگسال زیر سن ۶۵ تایید کرده است. این محصول عملکردی شبیه بوتاکس دارد و حاوی سم بوتولینیوم نوع A است و باعث فلج شدن عضلاتی می‌‌شود که در به وجود آمدن چین و چروک بین ابرو نقش دارند. بوتاکس مسپورت کارایی مشابه با بوتاکس دیسپورت دارد و از این لحاظ بهترین نوع بوتاکس است که ماندگاری طولانی در رفع چین و چروک های صورت  دارد.

 

 چه افرادی می‌توانند متقاضی درمان با دیسپورت و مسپورت باشند؟


 از لحاظ علم پزشکی دیسپورت و مسپورت یک نوع سم عصبی بوتولونیوم نوع A هستند، یک بازدارنده در تولید استیل کولین که باعث جلوگیری از ارسال پیام‌های عصبی عضلانی می‌شود. این محصول به طور موقت باعث فلج شدن عضلاتی می‌‌شود که در به وجود آمدن خطوط صورت مانند خط اخم نقش دارند. دیسپورت و مسپورت برای رفع خطوط اخم که روی پیشانی و بین ابروها به وجود آمده است تاثیر گذار هستند. افرادی که روی پیشانی آنها خطوط خفیف تا متوسط وجود دارد می‌توانند متقاضی مناسبی برای تزریق دیسپورت و مسپورت باشند اما افرادی که خطوط و چروک روی پیشانی آنها خیلی عمیق است بهتر است متقاضی درمان با لیفت پیشانی باشند. اگر شما در گروه‌های زیر قرار دارید نمی‌‌توانید متقاضی مناسبی برای تزریق باشید:

 •  در صورتی که به ترکیبات موجود در دیسپورت و مسپورت حساسیت دارید.
 •  در صورتی که به پروتئین موجود در شیر گاو حساسیت دارید.
 • در صورتی که نسبت به سایر محصولات حاوی سم بوتولونیوم حساسیت دارید.
 • در صورتی که در موضعی که قرار است درمان شود دچار عفونت پوستی هستید.
 • در صورتی که ۶۵ سال به بالا سن دارید.
بخوانید:  تزریق ژل اسکالپترا (Sculptra) در کلینیک زیبایی رازی

 اقدامات فردی قبل از درمان شامل چه مواردی است؟ 


 باید دو روز قبل از تزریق به منظور کاهش ریسک بروز خونریزی و کبودی ناشی از درمان از موارد زیر اجتناب کنید:

 • مصرف مواد التهاب آور
 • مصرف آسپرین
 • مصرف ویتامین e
 • مصرف جینکو بیلوبا

 نحوه تزریق بوتاکس دیسپورت و مسپورت


 پزشک ابتدا به بررسی شرایط صورت شما می‌پردازد و با شما در خصوص انتظاراتی که از درمان دارید صحبت می‌کند. سپس طرح درمان را برای شما توضیح می‌دهد تا شما با نحوه تزریق آشنا شوید. در صورتی که شما برای تزریق رضایت داشته باشید باید آرایش صورت خود را پاک کنید و برای درمان آماده شوید. در هنگام تزریق ممکن است در محل مورد نظر دچار مقداری درد شوید اما معمولاً درد به صورت خفیف احساس می‌شود. در برخی موارد پزشک از بی حس کننده موضعی از قبیل لیدوکائین برای بی حس کردن قسمتی که قرار است درمان شود استفاده خواهد کرد. در اکثر موارد فرایند تزریق بوتاکس دیسپورت شامل تزریق در ۵ نقطه است که قسمت بالا و بخش میانی ابرو را پوشش می‌دهد و شما می‌توانید به خوبی فرایند تزریق را تحمل کنید. احتمال بروز مقداری کبودی پس از تزریق طبیعی است. استفاده از کمپرس سرد پس از تزریق باعث می‌شود که از میزان تورم کاسته شود و ریسک بروز کبودی به حداقل برسد. اما در صورتی که هرگونه کبودی در این ناحیه به وجود بیاید باید طی مدت چند روز یا نهایتاً یک هفته برطرف شود.

 مراقبت‌های بعد از تزریق دیسپورت و مسپورت


 معمولاً حدود ۳ تا ۷ روز طول می‌‌کشد تا شما شاهد نتایج مورد انتظار خود باشید و پس از گذشت یک هفته باید بتوانید کاهش خطوط و چین و چروک صورت خود را مشاهده کنید. ممکن است در روز اول شما شاهد بروز مقدار قرمزی در محل تزریق باشد که این قرمزی پوست به معنای واکنش آلرژیک نیست. بروز مقداری تورم نیز در همان ناحیه طبیعی است که طی مدت یک یا دو روز برطرف خواهد شد. ممکن است پس از تزریق دچار مقدار بسیار کمی خونریزی شوید و این فرآیند باعث کبودی پوست شما خواهد شد. در صورتی که شما دچار هر یک از این علائم شدید به مدت ۱۵ دقیقه آن ناحیه را فشار دهید یا اینکه به مدت چند دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید. سایر نکات مهمی که باید به آنها توجه کنید به شرح زیر می‌باشند:

 •  اجتناب از خم شدن به سمت جلو یا لم دادن به مدت ۴ ساعت پس از تزریق
 •  اجتناب از ماساژ دادن یا خاراندن محل تزریق
 •  ورزش کردن با عضلات قسمتی که درمان شده است هر ۱۵ دقیقه یک بار و به مدت چهار ساعت
 •  آرایش نکردن به مدت دو ساعت پس از درمان
بخوانید:  مراقبت بعد از عمل بلفاروپلاستی: نحوه خوابیدن و مراقبت از زخم

 تفاوت بوتاکس دیسپورت و مسپورت از لحاظ نتیجه


 اگرچه می‌توان از بوتاکس دیسپورت و مسپورت برای رفع خطوط و چین و چروک پیشانی استفاده کرد معمولاً نتایج حاصل از تزریق بوتاکس دیسپورت پس از ۲۴ تا ۴۸ ساعت قابل مشاهده خواهد بود و ماندگاری آن ۴ تا ۵ ماه است. بوتاکس مسپورت به صورت متوسط تا شدید خط اخم بین ابروها را به طور موقت از بین می‌برد. مدت زمان ماندگاری تزریق مسپورت  معمولا بین 4 تا 6 ماه است و 3 تا 10 روز بعد از تزریق نتایج دلخواه قابل مشاهده خواهد بود که  البته قابل ذکر است که مدت ماندگاری و مدت اثر آن بستگی به مکان تزریق و طریقه ی تزریق هم دارد. اما باید بدانید که نتایج حاصل از درمان با هر یک از این روش‌ها در بیماران مختلف متفاوت است.

 

 عوارض جانبی تزریق بوتاکس دیسپورت و مسپورت


 تزریق بوتاکس دیسپورت و مسپورت مانند همه روش‌های زیبایی با عوارض خاص خود همراه هستند که برخی از آنها به شرح زیر می‌باشند:

 •  احساس درد در محل تزریق
 •  بروز واکنش در محل تزریق
 •  سردرد
 • تورم پلک
 • افتادگی پلک
 •  تهوع
 • التهاب بینی و گلو
 • التهاب سینوس
 • عفونت مجاری تنفسی صورت

 روش‌های درمانی جایگزین دیسپورت و مسپورت


 روش‌های مختلفی به عنوان جایگزین برای دیسپورت وجود دارد. تزریق بوتاکس یک روش غیر تهاجمی ‌دیگر است که به رفع خطوط و چروک پیشانی کمک می‌‌کند. لیزر برای لایه برداری پوست، لیزر برای سفت کردن پوست و پیلینگ شیمیایی از جمله روش‌هایی هستند که بدون نیاز به عمل جراحی به کاهش آثار حاصل از چین و چروک پیشانی و خطوط بین ابرو کمک می‌کنند. لیفت پیشانی و جراحی پلک از جمله روش‌های درمانی بسیار مناسب برای بیمارانی هستند که در قسمت پیشانی آنها چین و چروک بسیار زیادی وجود دارد.

بخوانید:  درمان و رفع چین و چروک دور و زیر چشم با تزریق ژل و بوتاکس

 سوالات متداول درباره دیسپورت و مسپورت


 دیسپورت چند واحدی است؟

 تزریق دیسپورت در مرکز تخصصی و مورد تایید وزارت بهداشت به صورت یک ویال استریل ۳۰۰ واحدی انجام می‌شود. دوز مورد نیاز دیسپورت برای درمان خطوط بین ابرو برابر با ۵۰ واحد است که به صورت برابر به درون عضلات خاص این ناحیه تزریق می‌شود. دوز دیسپورت شبیه سایر محصولات حاوی سم بوتولینیوم نیست و با دوز سایر محصولات حاوی بوتولونیوم که قبلا استفاده کردید قابل مقایسه نمی‌باشد.

 تزریق مسپورت چقدر طول می‌کشد؟

 معمولاً زمان لازم برای تزریق در همه مراکز یکسان نیست اما به طور کلی چیزی حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول خواهد کشید.

 آیا دیسپورت با بوتاکس فرق دارد؟

 دیسپورت و بوتاکس هر دو از سم بوتولینیوم نوع A ساخته شدند و تمامی سموم بوتولونیوم دارای مکانیسم مشابهی هستند یعنی جلوگیری از آزادسازی استیل کولین و جلوگیری از منقبض شدن عضلات. با این حال دز دیسپورت به اندازه سایر محصولات حاوی سم بوتولینیوم نیست و با دوز سایر محصولات حاوی سم بوتولینیوم که قبلاً استفاده کردید قابل مقایسه نمی‌باشد.

 

Call Now Buttonتماس با ما