این سایت هیچگونه فعالیتی در زمینه خرید و فروش محصولات دارویی (ژل،بوتاکس و …)ندارد

درمان میگرن با تزریق بوتاکس

صفحه اصلی » مقالات » مقالات » درمان میگرن با تزریق بوتاکس

بوتاکس (بوتولونیوم توکسین آ) یک داروی تجویزی است که در عضلات تزریق می‌شود و تاثیر آن در پیشگیری از سردردهای مزمن به اثبات رسیده است. ثابت شده است که تزریق بوتاکس می‌تواند در پیشگیری از سردردهایی که بیش از 15 روز در ماه رخ می‌دهند، موثر باشد. بوتاکس برای درمان افراد بزرگسالی (بالای 18 سال) به کار می‌رود که میگرن مزمن داشته و بیش از 15 روز درماه و هر بار بیش از 4 ساعت دچار سردرد می‌شوند. انجام بوتاکس تراپی برای افرادی با سردردهای میگرنی کمتر از 14 روز درماه، تایید شده نیست. داشتن سردردهای میگرنی مزمن می‌تواند برای افراد بسیار آزاردهنده باشد و رند عادی زندگی آنها را مختل کرده و کیفیت زندگی آن‌ها را کاهش دهد. با کمک نتایج تضمین شده‌ی تزریق بوتاکس، مبتلایان به میگرن شانسی برای داشتن زندگی آسوده و بدون درد دارند.

اگر از سردرد‌های میگرنی رنج می‌برید و راهی موفقیت آمیز برای کنترل سردرد‌های خود نیافته اید، ممکن است تزریق بوتاکس راه حل مشکل شما باشد. متخصصین ما شرایط شما را بررسی می‌کنند و بهترین دوز مناسب برای درمان سردرد شما را تویز خواهند کرد. تزریق بوتاکس راهی ایمن و موثر و پیشگیرانه برای کنترل سردردهای میگرنی است که می‌تواند کیفیت زندگی بیماران را بهبود دهد. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تزریق بوتاکس برای رفع میگرن یا رزرو نوبت میتوانید با شماره ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ تماس حاصل فرمایید.

میگرن چیست؟


میگرن به سردردهایی با خصوصیات زیر گفته می‌شود:

 • حمله‌ی سردرد بین 7 تا 24 ساعت طول می‌کشد (در افرادی که اقدام به درمان نکرده یا به نحو مناسب درمان مشده اند). در 62 درصد موارد، سردرد بیشتر از 24 ساعت ادامه پیدا می‌کند.
 • سردرد باید دو مورد از خصوصیات زیر را داشته باشد:
 •  یکطرفه باشد.
 •  به صورت درد تنده یا ضربان دار باشد.
 • شدت آن متوسط تا شدید باشد.
 • با انجام برخی از کارهای روزمره (مانند راه رفتن یا بالا رفتن از پله‌ها) تشدید شود.
 • در طول زمانی که بیمار سردرد دارد، یکی از موارد زیر رخ می‌دهد:
 • حالت تهوع و استفراع (80 درصد از بیماران حالت تهوع دارند و 30 درصد از آنها استفراغ می‌کنند.)
 • حساسیت به نور و حساسیت به صدا خصوصا صداهای بلند.
بخوانید:  تزریق ژل ریان (Reyoungel): کاربرد و مراقبت‌های بعد از تزریق

درمان میگرن با بوتاکس چگونه است؟


کشف کردن اثر تزریق بوتاکس در درمان میگرن تقریبا به صورت اتفاقی بوده است. بسیاری از بیمارانی که برای درمان چین و چروک‌های صورت خود بوتاکس تزریق می‌کرده اند و به سردردهای میگرنی دچار بوده اندف گزارش داده اند که بعد از تزریق بوتاکس در بالای ابرو و پیشانی انها، سردردشان نیز بهبود پیدا کرده است. مکانیزم اثر بوتاکس بر کاهش سردرد به طور کامل مشخص نیست. یکی از احتمالات ممکن این است که بوتاکس موجب کاهش انقباضات عضلانی می‌شود که منجر به بروز میگرن می‌شوند. نظریه دیگری که در این مورد وجود دارد این است که بوتاکس بر روی مواد شیمیایی ترشح شده در مغز به نام انتقال دهنده‌های عصبی، تاثیر می‌گذارد. در هر حال، تزریق بوتاکس موجب تسکین علائم ناشی از سردردهای میگرنی مزمن مانند حالت تهوع، سرگیجه و حساسیت به صدا و نور می‌شود. تزریق بوتاکس ن می‌تواند سردرد میگرنی را به طور دائ می‌درمان کند و لازم ایت که بیمار هر 3 الی 6 ماه یکبار تزریق بوتاکس را تکرار کند. با این حال این روش درمانی برای بسیاری از افراد، تاثیر گذار و نتیجه بخش بوده است.

کدامیک از انواع سردردها با تزریق بوتاکس درمان می‌شوند؟


تزریقات بوتاکس عموما برای کسانی به کار می‌رود که به سردردهای تنشی دچار هستند که نوعی از سردرد میگرنی است. سردردهای تنشی مزمن تقریبا هر روز رخ می‌دهند و موجب نقباض عضلات سر و گردن می‌شوند.

مزایا


 • برخلاف درمان‌های حاد سردرد که بعد از شروع سردرد و ثرفا به منظور تسکین دادن درد انجام می‌شوند، تزریق بوتاکس روشی برای پیشگیری از بروز سردرد است و بنابراین میگرن را قبل از آنکه شروع شود، درمان می‌کند. تزریق بوتاکس می‌تواند از 8 تا 9 روز سردرد ماهیانه جلوگیری کند و بنابراین تعداد دفعات بروز سردرد در طول ماه را کاهش می‌دهد (در مقایسه با 6 تا 7 روز با درمان پلاسبو). و برای افراد مبتلا به میگرن مزمن که 15 روز یا بیشتر در ماه سردرد دارند، این میزان کاهش سردرد بسیار چشمگیر است.
 • تاثیر میگرن در کاهش تعداد روزهای بروز سردرد میگرنی در ماه، به طور بالینی به اثبات رسیده است.
 • درمان با بوتاکس روشی غیرتهاج می‌است و بیمار در حین درمان کاملا حس راحتی می‌کند.
 • بوتاکس نتایجی نسبتا طولانی مدت ایجاد می‌کند و فاصله بین جلساتدرمانی 12 هفته است.
بخوانید:  مراقبت بعد کاشت مو: تغذیه و مراحل رشد مو بعد از پیوند مو

متقاضیان مناسب برای این درمان


اغلب بیماران مبتلا به میگرن که به ما مراجعه می‌کنندف توسط متخصص اعصاب به ما ارجاع داده شده اند. این‌ها بیمارانی هستند که سردردهای انها با دارودرمانی، بهبودی چشمگیری نداشته است. ما با تزریق بوتاکس ن می‌توانیم میگرن را به طور کلی درمان کرده و از بین ببریم اما می‌توانیم به بیماران مبتلا به میگرن کمک کنیم که کیفیت زندگی بهتری داشته باشند.

درمان


در صورتی که شما سایر روش‌های درمانی را امتحان کرده اید و به نتیجه ای نرسیده اید، پزشک تزریق بوتاکس را به شما توصیه می‌کند. پزشک به علائم شما توجه می‌کند و سوابق پزشکی شما را برری می‌کند (از جمله سابقه تزریق بوتاکس و داروهایی که مصرف کرده اید).ممکن است برای تعیین بهترین نقاط تزریق بوتاکس، عکسبرداری اولتراسوند از سر شما انجام شود. بسته به علائم شما، بوتاکس ممکن است در نواحی زیر تزریق شود:

 • پیشانی
 • نواحی گیجگاهی
 • پشت و کناره‌های گردن
 • بالای شانه‌ها
 • پشت سر

به طور میانگین در هرجلسه‌ی درمان با بوتاکس بین 1 تا 3 تزریق انجام می‌شود. هر یک از بیماران به دوز متفاوتی از دارو نیاز دارند. شما باید هر 12 هفته این تزریقات را تکرار کنید و هر جلسه‌ی درمانی تنها چند دقیقه طول می‌کشد. اغلب بیمارانی که با این روش درمان می‌شوند، طی 15 ماه، 5 جلسه‌ی درمانی را پشت سر می‌گذارند. بوتاکس با استفاده از سوزن‌های بسیار باریکی تزریق می‌شود. قبل از انجام تزریق، ناحیهی مورد نظر با مواد ضد عفونی تمیز می‌شود تا از بروز عفونت جلوگیری شود. یک وزن بسیار باریک در 31 ناحیه مختلف از سر قرار داده می‌شود (اگر میگرن در هر دو طرف سر باشد) و در هر یک از این نواحی، مقدار بسیار ک می‌از از بوتاکس تزریق می‌شود. اغلب بیماران اظهار می‌کنند که این تزریقات حسی شبیه به فشار یک سوزن بسیار باریک در پوست دارد و دردی ایجاد ن می‌کند. به همین خاطر نیازی به استفاده از داروی بیحسی نیست و ممکن است برای راحتی بیشتر شما، روی ناحیه مورد نظر کمپرس سرد قرار دهیم. انجام تزریف در حدود 15 دقیقه زمان می‌برد و این کار در کلینیک یا مطب پزشک انجام می‌شود.

بخوانید:  تزریق ژل پروفایلو در کلینیک زیبایی رازی

بهبودی


بعد از تزریق بوتاکس هیچ نیازی به گذراندن دوره ریکاوری نیست و شما می‌توانید بلافاصله پس از جلسه‌ی درمانی، به کار و فعالیت‌های روزمره‌ی خود ادامه دهید. شما ممکن است تورم یا قرمزی ک می‌در اطراف محل‌های تزریق مشاهده کنید که بعد از چند ساعت برطرف می‌شود.

نتایج


بین 2 تا 3 روز زمان می‌برد که تزریقات بوتاکس شروع به تاثیرگذاری کنند. . در برخی از بیماران حتی ممکن است شروع تاثیرات بوتاکس، مانند کاهش شدت و دفعات بروز سردرد، بعد از گذشت دو هفته از جلسهی درمانی آشکار شوند. تاثیرات بوتاکس معمولا تا 3 ماه با بیشتر ماندگاری دارند. توصیه‌ی متخصصین برای تکرار تزریقات، هر 12 هفته یکبار است (مگر این که تاثیرات بوتاکس بیشتر ماندگاری داشته باشد).

عوارض جانبی


 • سردرد
 • عدم توانایی در انجام برخی حرکات صورت
 • افتادگی پلک
 • التهاب ریه
 • درد گردن
 • خشکی و ضعف عضلات
 • درد و گرفتگ عضلات
 • درد در محل انجام تزریقات
 • فشار خون بالا

آیا تزریق بوتاکس بر ظاهر من تاثیر می‌گذارد


در اغلب موارد، بوتاکس تزریق شده در سر نباید تاثیری بر عضلات صورت داشته باشد و بنابراین تغییری در حالت چهره‌ی شما ایجاد ن می‌شود.

هزینه


هزینهی ردمان میگرن با تزریق بوتاکس به شدت سردردهای میگرنی شما، دوز بوتاکس و حق الزهمه‌ی پزشک بستگی دارد.

Call Now Buttonتماس با ما