این سایت هیچگونه فعالیتی در زمینه خرید و فروش محصولات دارویی (ژل،بوتاکس و …)ندارد

سوالات رایج پاک کردن خالکوبی و تاتو صورت و بدن با لیزر

صفحه اصلی » مقالات » مقالات » سوالات رایج پاک کردن خالکوبی و تاتو صورت و بدن با لیزر

 درمان لیزر یکی از روش‌های ایمن و تأیید شده برای پاک کردن خالکوبی و تاتو است. تحقیقات نشان داده‌اند که هیچ خطر زیستی متوجه پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر نیست. پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر با استفاده از دستگاه‌های غیر یونیزه انجام می‌شود. اگر به فکر انجام درمان پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر هستید و می‌خواهید بیشتر درباره روند درمان و اقدامات مراقبتی پس از آن بدانید، این مقاله می‌تواند به شما کمک کند.

  در جلسه مشاوره پزشک سلامت عمومی بیمار را بررسی کرده و درباره اهداف درمانی، انتظارات  وی و سایر موارد مربوط به درمان با وی صحبت خواهد کرد. اگر بیمار بخواهد این درمان را انجام دهد پزشک یک آزمایش فوری انجام داده و از بیمار خواهد خواست تا برای تاریخ مراجعه برنامه‌ریزی کند. در جلسه بعدی درمان، پزشک وضعیت پوست بیمار و پاسخ آن به آزمایش فوری را بررسی خواهد کرد. اگر پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر خطری را متوجه بیمار نکرده باشد، پزشک می‌تواند فرآیند اصلی درمان را آغاز نماید.  در کلینیک زیبایی رازی لیزر خالکوبی و تاتو با جدیدترین دستگاه ها و تحت نظر متخصصین با تجربه انجام می شود.

فهرست مطالب

چگونه می‌توان از لیزر برای پاک کردن خالکوبی و تاتو استفاده کرد؟ 


از دستگاه لیزر برای تاباندن نور استفاده می‌شود، انرژی نوری لیزر داخل پوست ایجاد حرارت می‌کند. اشعه لیزر مخصوص هر رنگ جوهر است و به قدری دقیق است که رنگدانه‌های خالکوبی را به اندازه‌ای حرارت می‌دهد که به مولکول‌های کریستال شده کوچک‌تر خرد می‌کند. به محض خرد شدن رنگدانه‌ها، سیستم ایمنی تکه‌های کوچکتر جوهر را در عرض چند هفته از بین می‌برد.

آیا پاک کردن خالکوبی و تاتو دردناک است؟


پاک کردن خالکوبی و تاتو کمی دردناک‌تر از زمانی است که خالکوبی و تاتو را می‌زنید. اکثر بیماران می‌گویند حس پاک کردن تتو همچون ضربه زدن روی پوست با کش پلاستیکی است. ناراحتی این درمان موقتی است و تنها تا زمانی طول می‌کشد که اشعه به داخل پوست وارد می‌شود. معمولاً این حس در عرض 2 دقیقه از بین می‌رود. ناراحتی ناشی از درمان کوتاه است ولی نتایج آن قابل توجه است. تاتویی که زدن آن یک ساعت زمان ببرد را می‌توان تنها در ده دقیقه با پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر از بین برد.

آیا پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر برای همه مناسب است؟


خیر. بیماران مبتلا به برخی بیماری‌های خاص کاندید مناسبی برای پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر نیستند. برخی از داروها می‌توانند بر حساسیت پوست بیمار تأثیر بگذارند و بیماری‌های خاص می‌توانند با فرآیند بهبودی بیمار تداخل کنند. عادات و سبک زندگی بیمار نیز نقش مهمی بر تأثیر گذاری پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر دارد. در جلسه مشاوره پزشک به طور خصوصی درباره نگرانی‌های بیمار با وی صحبت کرده و وضعیت وی را برای انجام این درمان بررسی می‌کند.

بخوانید:  مزایای میکرونیدلینگ درماپن برای جوانسازی و رفع چین و چروک

آیا پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر واقعاً می‌تواند تمام خالکوبی و تاتو را از بین ببرد یا باز هم بعد از درمان می‌توان بخش‌هایی از آن را دید؟


پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر امروزه تنها روش مورد قبول جامعه پزشکی برای پاک کردن خالکوبی و تاتو است. اگر این درمان واقعاً نمی‌توانست خالکوبی و تاتو را از بین ببرد به این حد از مقبولیت و محبوبیت نمی‌رسید. البته برخی از خالکوبی‌ها نسبت به روش‌های پاک کردن خالکوبی و تاتو مقاوم هستند. صدها نوع جوهر در بازار وجود دارد و ترکیب‌های خاصی از این جوهرها ساخته می‌شود. همیشه نمی‌توان ترکیبات جوهر مورد استفاده برای تولید برخی از این ترکیبات را تشخیص داد. تجهیزات با کیفیتی که دارای تنظیمات چندگانه و طول موج‌های متفاوت باشد اولین قدم ضروری برای رسیدن به نتایج دلخواه بیمار است. تنظیم به موقع و مناسب این تجهیزات نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. زمان‌بندی درمان و مهارت کلی درمان‌گر نیز از دیگر عوامل تأثیرگذار بر درمان هستند. پس پاسخ این سوال مثبت است؛ تکنولوژی‌های طراحی شده برای پاک کردن خالکوبی و تاتو در سطح جهانی موفق عمل کرده‌اند و می‌توانند کاملاً خالکوبی و تاتو را از بین ببرند.

آیا پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر برای همه به یک شیوه انجام می‌شود؟


خیر. در هر جلسه، وضعیت پوست بیمار مجدداً مورد ارزیابی قرار می‌گیرد تا پروتکل درمانی به طور مداوم با وضعیت بیمار مطابقت داشته باشد. پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر برای همه بیماران به یک شیوه انجام نمی‌شود. درمان برای هر بیمار به صورت مخصوص طراحی می‌شود و در هر جلسه مراجعه بر اساس نتایج به دست آمده از هفته‌های قبلی تنظیم می‌شود. اجرای یک پروتکل یکسان برای همه بیماران بدون توجه به نوع پوست و شرایط بیمار می‌تواند برای شخص خطرناک بوده و نتایج غیرمطلوبی را برای وی در پی داشته باشد.

پس از پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر چه انتظاری می‌توان داشت؟


کاربرد هر نوع لیزری به سطحی از دانش در ارتباط با تجهیزات پزشکی احتیاج دارد. به عبارت دیگر درمان‌گر باید دقیقاً  بداند به دنبال چه تغییراتی در زمان درمان بگردد. این فرآیند درمانی تماماً علمی است. جوهر خالکوبی و تاتو در لایه میانی پوست یا درم تزریق می‌شود. اشعه لیزر از میان اپیدرم (لایه سطحی پوست) عبور کرده و مولکول‌های جوهر را در لایه میانی زیر اپیدرم مورد اصابت قرار می‌دهد. ولی لیزر باعث از بین رفتن جوهر نمی‌شود. در واقع بدن تکه‌های جوهر را از هم جدا کرده و سپس به آرامی از بین می‌برد. لیزر صرفاً ابزاری برای کمک به بدن است. پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر برای هر بیمار متفاوت است. هدف پزشک انجام موفقیت آمیز درمان بدون ایجاد خطر و عوارض مضر برای بدن است. ممکن است عوارض مضر رخ دهند، ولی خونریزی و جوش زدن نباید پس از پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر ایجاد شود. پس از درمان، ممکن است نوعی ناراحتی از جنس ناراحتی پس از آفتاب سوختگی را تجربه کنید. سایر علائم عبارتند از ورم، خارش و قرمزی. این علائم ممکن است بسته به نوع جوهر، موقعیت خالکوبی و چندین و چند عامل دیگر بیشتر قابل مشاهده باشد. البته اکثریت قریب به اتفاق بیماران هیچگونه واکنش غیرطبیعی یا مضری به این درمان نشان نمی‌دهند. 

پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر به چند جلسه درمانی نیاز دارد؟


عوامل بسیاری وجود دارد که بر تعداد جلسات درمانی تأثیر می‌گذارد. موقعیت خالکوبی و تاتو، نحوه انجام درمان، رنگ جوهر مورد استفاده، نوع پوست بیمار، سابقه پزشکی وی، مقدار پایبندی بیمار به اقدامات مراقبتی پس از درمان و غیره. در جلسه مشاوره اولیه پزشک تعداد تقریبی جلسات را که به نظر وی نتیجه مورد نظر بیمار را می‌دهد تخمین می‌زند. اکثر خالکوبی و تاتوها را می‌توان در 5 الی 15 جلسه درمانی درمان کرد. برخی از انواع خالکوبی حتی با تعداد جلسات کمتر نتیجه دلخواه بیمار را ایجاد خواهند کرد.

 من هیچ تفاوتی را در محل تست فوری مشاهده نکرده‌ام. آیا این طبیعی است؟


بله. به طور متوسط تعداد جلسات درمانی مورد نیاز برای پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر تقریباً یک سال الی یک سال و نیم طول می‌کشد. این یک توقع غیر منطقی است که انتظار داشته باشیم تنها پس از یک جلسه تست فوری کم‌رنگ شدن قابل توجه لیزر را ببینیم. بله، کم رنگ شدن خالکوبی اتفاق می‌افتد ولی نباید انتظار داشت در عرض یک جلسه این امر محقق شود. نباید درباره این روش درمانی انتظارات غیرمنطقی داشته باشید. تغییرات غالباً به قدری تدریجی هستند که به سختی می‌توان به صورت روزانه متوجه آنها شد. بهترین روش نادیده گرفتن آن ناحیه و خودداری کردن از زیر نظر گرفتن مداوم آن برای مشاهده تغییرات است. البته این کار دشوار است مخصوصاً برای بیمارانی که مستعد اضطراب هستند.  

بخوانید:  سوالات رایج ژنیکوماستی: هزینه و مراقبت بعد از جراحی سینه مردان

آیا پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر باعث ایجاد اسکار می‌شود یا پوست شخص را خراب خواهد کرد؟


درمان با لیزر در لایه درم یا لایه میانی پوست انجام می‌گیرد. مشتریانی که خالکوبی و تاتوهای سنگینی انجام داده‌اند یا روی بافت از قبل جای اسکار داشته باشند ممکن است پس از پاک شدن جوهر خالکوبی و تاتو متوجه این ناهنجاری‌ها شوند. عموماً پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر موجب ایجاد اسکار روی پوست نمی‌شود. تغییرات پوست پس از درمان معمولاً زودگذر بوده و بدون اثر دائمی از بین خواهد رفت. احتمال ایجاد اسکار در درمان پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر تنها 3 الی 5 درصد است. این روش درمانی یک روش ایمن و موثر است و در برابر سایر روش‌های پاک کردن خالکوبی و تاتو بعنوان یک استاندارد رایج جهانی شناخته می‌شود. در برخی شرایط خاص (مثلاً اشخاص سیگاری، پوست‌های حساس، واکنش‍‌های آلرژیک به جوهر و غیره) ممکن است بهبودی کامل اندکی طول بکشد. در این هنگام خطر ایجاد اسکار یا عفونت افزایش می‌یابد ولی مسئله متداولی نیست. اعتماد کردن به درمان‌گر برای این روش درمانی ضروری است. یک درمان‌گر مجرب می‌تواند واکنش‌های ناخواسته را پیش بینی کرده و تصمیمات دقیقی را برای هدایت کردن فرآیند درمان به سمت نتایج دلخواه بیمار بگیرد. داشتن دانش استفاد از لیزر تنها بخشی از این فرآیند درمانی است. دانستن نحوه مدیریت و کنترل عوارض بخش مهم دیگری در کاهش خطر تغییرات ناخواسته و دائمی پوست است.

چه مدت پس از زدن خالکوبی و تاتو می‌توان با لیزر آن را پاک کرد؟


گاهی اوقات اشخاص پس از زدن خالکوبی به این نتیجه می‌رسند که نمی‌خواهند آن را نگاه دارند. تخمین زده می‌شود که با چرخه طبیعی پوست به طور متوسط هر 35 الی 56 روز پوست دوباره تازه می‌شود. هنگامی که شخص خالکوبی می‌کند، سوزن زدن باعث ایجاد زخم‌هایی روی سطح پوست می‌شود تا جوهر داخل پوست باقی بماند. به محض نشستن جوهر، بدن عملیات خود را آغاز می‌کند تا آن را از بین ببرد (زیرا جوهر را به عنوان یک جزء بیگانه تشخیص می‌دهد). بدلیل اندازه مولکول‌های جوهر، پاک کردن خالکوبی امکان‌پذیر نیست. در نتیجه جوهر خالکوبی نهایتاً در لایه میانی پوست مستقر می‌شود. حدوداً 2 الی 3 ماه طول می‌کشد تا جوهر در پوست ثابت شود. برای پیشگیری از عوارض ناخواسته، پزشکان توصیه می‌کنند که حداقل 8 هفته پس از زدن خالکوبی صبر کنید و سپس برای پاک کردن آن به پزشک مراجعه نمایید.

آیا می‌توان پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر را در تابستان انجام داد؟


تصمیم گرفتن درباره زمان انجام درمان پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر یکی از سوالاتی است که مکرراً پرسیده می‌شود. بله، می‌توان در طول ماه‌های تابستان نیز از این درمان استفاده کردد. تفاوت بین انجام دادن درمان در روزهای تابستانی نسبت به ماه‌های سرد سال این است که بیمار باید از برنزه کردن پوست خود در این ماه‌ها خودداری کند. به عبارت دیگر بیمار باید پوست خود را پوشانده و از کرم ضد آفتاب استفاده کند، مخصوصاً در زمان‌های نزدیک به تاریخ مراجعه. اکثر کسانی که خالکوبی و تاتو می‌زنند پوست آن ناحیه را با کرم ضد آفتاب می‌پوشانند؛ حال باز هم باید از کرم ضد آفتاب استفاده کرد ولی این بار به دلیلی دیگر.

چرا نمی‌توان در حین پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر حمام آفتاب گرفت یا برنزه کرد؟


درمان پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر بر اساس دانش فیزیک اپتیک و انتشار نور انجام می‌شود. ساده‌ترین توضیحی که می‌توان به این سوال داد این است که وقتی شخص حمام آفتاب می‌گیرد یا دچار آفتاب سوختگی می‌شود، اشعه ماوراء بنفش بدن را وادار به واکنش نشان دادن به منظور محافظت از پوست کرده و بدن نیز با ترشح ملانین یا تولید ملانین بیشتر واکنش نشان می‌دهد. این مسئله باعث می‌شود که پوست تیره بازهم تیره‌تر شود و تقریباً با آسیب وارد شدن به دی ان ای پوست نیز فعال می‌شود. هنگامی که یک شخص با پوست روشن کاملاً برنزه یا قهوه‌ای می‌شود، دیگر نمی‌توان درمان را برای وی انجام داد زیرا لیزر شدیداً به نور حساس است. همچنین بخاطر از دست رفتن یکپارچگی پوست احتمال بروز عوارض مضر این درمان بیشتر می‌شود.

بخوانید:  بوتاکس زیر بغل: مزایای تزریق بوتاکس برای درمان تعریق زیاد زیر بغل

آزمایش فوری پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر چیست؟


پزشک برای هر بیمار جدید یک بار آزمایش فوری پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر را انجام می‌دهد. در آزمایش فوری پزشک یک ناحیه خاص از خالکوبی و تاتوی نامطلوب را انتخاب کرده و از لیزر (با تنظیمات سابق) استفاده می‌شود تا حساسیت بدن به درمان سنجیده شود. این آزمایش پیش از جلسه درمان کامل انجام می‌گیرد. معمولاً این آزمایش بخشی از فرآیندهای پیشگیرانه است که بر روی انواع پوست‌های مستعد برای عوارض مضر انجام می‌گیرد. انجام این اقدامات پیشگیرانه است که بروز حساسیت‌های ناخواسته احتمالی را کاهش می‌دهد. ضمناً با انجام آزمایش فوری هرگونه اقدامات مراقبتی اضافه‌ای که باید انجام شود مشخص شده و رابطه صمیمانه‌ای بین بیمار و درمان‌گر شکل خواهد گرفت.

چه مدت پس از پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر می‌توان ترمیم تاتو انجام داد؟


پس از پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر یا ترمیم انتخابی بخشی از خالکوبی و تاتو، باید به پوست خود اجازه دهید تا دوره طبیعی بهبودی خود را طی کند. ترمیم خالکوبی پیش از التیام کامل پوست موجب بر جا ماندن بافت زخم در لایه میانی پوست خواهد شد. گاهی اوقات پزشک فرآیند درمان با زیرسازی را اجرا می‌کند. در این روش باید یک پایه جدید ساخته شود و پیش از استفاده از آن باید سفت شود. اگر بدن وادار به بهبودی شود باعث آسیب دیدن این پایه شده و فرآیند درمان دشوار خواهد شد. برای پیشگیری از اثرات نامطلوب، پزشکان توصیه می‌کنند که حداقل 8 هفته پس از درمان پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر صبر کنید و سپس ترمیم خالکوبی را انجام دهید. این زمان‌بندی نسبت به موقعیت خالکوبی متغیر است. برای آن مناطقی از بدن که مستعد باقی ماندن اسکار هستند، به خالکوبی واکنش نشان می‌دهند یا به کندی بهبود می‌یابند باید بیشتر احتیاط کرد. اکثر مشتریان وقتی چند هفته به پوست اجازه بهبودی و التیام یافتن را می‌دهند نتایج فوق‌العاده‌ای از ترمیم خالکوبی می‌گیرند.

چرا برخی  از انواع خالکوبی و تاتو دیرتر پاک می‌شوند؟


میزان درمان‌های مورد نظر تا حد زیادی به موقعیت خالکوبی و تاتو و پاسخ طبیعی بدن بیمار به درمان بستگی دارد. موقعیت‌هایی از بدن که سریع‌تر خالکوبی و تاتو در آنها از بین می‌روند (به ترتیب سریع‌تر به کندتر) عبارتند از:

• 1) سر/ گردن/ صورت
• 2) بالا تنه و شانه‌ها
• 3) شکم و بالای پا
• 4) ساعد و پاها
• 5) مچ دست و پا/ پشت دست/ روی پا

این رتبه‌بندی بر اساس مقدار جریان خون در این موقعیت‌ها انجام شده است. در صورتی که پوست شخص دچار حساسیت یا تغییر در بافت پوست شود، زمان درمان نیز طولانی‌تر خواهد شد. طولانی‌تر شدن زمان بین جلسات درمانی احتمال نتایج ناخواسته را در چنین بیمارانی کاهش می‌دهد. انتظارات واقع‌بینانه داشته باشید. اگرچه ممکن است نتایج درمان پس از جلسه اول قابل مشاهده باشد ولی دانستن این نکته نیز بسیار مهم است که در برخی موارد ممکن است تا سه جلسه درمانی نتایج آن قابل مشاهده نباشد. این مسئله کاملاً به شخص بستگی دارد. مسئله مهم‌تر آن که، بدن به زمان نیاز دارد تا وظایف طبیعی خود را انجام دهد. پس صبر و اعتماد به درمان‌گر دو اصل مهم در این درمان هستند.

آیا برخی از خالکوبی‌ها بعد از درمان پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر تیره‌تر می‌شود؟


بله، خالکوبی و تاتوهایی که حاوی تیتانیوم دی اکسید باشند بطرز قابل ملاحظه‌ای پس از درمان تیره‌تر خواهند شد. به طور کلی تیره‌تر یا روشن‌تر شدن پوست یک عارضه جانبی محتمل است. این تغییرات را می‌توان با درمان‌های اضافی یا فرصت دادن به فرآیندهای طبیعی بدن برای التیام یافتن برطرف کرد. هایپرپیگمنتیشن و هیپوپیگمنتیشن معمولاً با تولید بافت جدید توسط بدن از بین خواهد رفت. 6 الی 12 ماه طول می‌کشد تا کاملاً اثر تیرگی از بین برود و در پوست‌های تیره‌تر این مدت زمان بیشتر نیز خواهد شد. 

چه چیزی هزینه کلی پاک کردن خالکوبی و تاتو را تعیین می‌کند؟


نوع پوست، خالکوبی و تاتو، سیستم ایمنی و عادات زندگی هر شخص با دیگری متفاوت است. تمامی این عوامل در تعداد جلسات درمانی کافی برای گرفتن نتیجه مطلوب موثر هستند. پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر بر حسب اندازه، رنگ، نوع پوست و سایر عوامل شخصی قیمت‌گذاری می‌شود. همچنین ممکن است به فناوری مورد استفاده برای رسیدن به نتایج و سطح تخصص درمان‌گر نیز بستگی داشته باشد.

Call Now Buttonتماس با ما