این سایت هیچگونه فعالیتی در زمینه خرید و فروش محصولات دارویی (ژل،بوتاکس و …)ندارد

معرفی انواع تخت و تشک‌های بیمارستانی

صفحه اصلی » مقالات » مقالات » معرفی انواع تخت و تشک‌های بیمارستانی

تخت بیمارستانی یک نوع تخت با طراحی سفارشی است که جهت پاسخگویی به نیازهای یک محیط بیمارستانی طراحی شده است. انواع بسیار زیادی از تخت‌های بیمارستانی وجود دارند که هر یک از آنها به طور دقیق با هدف تضمین ایمنی بیمار و سهولت دسترسی و کار کردن با آن توسط پرسنل بیمارستانی طراحی و تولید شده است. مهم‌ترین و ضروری‌ترین اجزای تخت‌های بیمارستانی شامل چارچوب، تشک و ریل‌های کناری آنها می‌باشد.

تخت‌های بیمارستانی


تخت بیمارستانی یک نوع تخت با طراحی سفارشی است که جهت پاسخگویی به نیازهای یک محیط بیمارستانی طراحی شده است. اصولاً چند ویژگی اصلی برای یک تخت بیمارستانی وجود دارد که آن را از یک تخت معمولی متمایز می‌کند. مهم‌ترین وجه تمایز یک تخت بیمارستانی از تخت معمولی آن است که بخش‌های مختلف آن از جمله ارتفاع قسمت بالا و پایین تخت کاملاً قابل تنظیم است. تخت‌های بیمارستانی را معمولاً می‌توان به شیوه‌های مختلفی تنظیم کرد تا از پشت بدن بیمار کاملاً حمایت کند و انجام مراقبت‌ها و اقداماتی که بیمار در زمان بستری بودن به آنها نیاز دارد را با سهولت بیشتری امکانپذیر سازد. یک تخت بیمارستانی که طراحی اصولی داشته باشد را می‌توان به دو قسمت مجزا تقسیم کرد که ارتفاع هر کدام از این دو قسمت را می‌توان همزمان در جهات مختلفی بالا و پایین برد. همچنین در دو طرف تخت‌های بیمارستانی معمولاً ریل‌هایی تعبیه شده است که از افتادن بیمار از روی تخت جلوگیری می‌کند. این ریل‌ها را نیز می‌توان به بالا و پایین حرکت داد تا بیمار بتواند روی تخت برود یا از تخت پایین بیاید و سایر کارهای لازم را نیز بتوان بر روی بیمار انجام داد. یکی دیگر از ویژگی‌های اختصاصی تخت‌های بیمارستانی، یک صفحه کنترل (کنترل پنل) است که در بالای سر تخت قرار می‌گیرد و به پرسنل بیمارستان امکان می‌دهد که تنظیمات مورد نظر خود را بر روی تخت اعمال کنند. بیمار هم می‌تواند از طریق همین پنل، پرستار را صدا بزند یا سایر لوازم موجود در اتاق مانند تلویزیون را کنترل کند. همچنین معمولاً یک فضایی در پایین تخت تعبیه شده است که از آن برای نگهداری پرونده بیمار استفاده می‌شود. امروزه تقریباً در تمامی تخت‌های بیمارستانی، عملکردهای کنترل پنل و سایر تنظیمات تخت به صورت برقی انجام می‌شود. تخت‌های بیمارستانی شامل تخت آی سی یو، تخت کودکان، تخت‌های ساده برای بخش‌ها و تخت نیمه نشسته می‌باشد. این تخت‌ها باید با استفاده از مواد بسیار مرغوب و باکیفیت ساخته شود تا دوام و طول عمر بالایی داشته باشند. انواع مختلف تخت‌های آی سی یو اعم از برقی و مکانیکی باید ضد خوردگی و پوسیدگی باشد و تا سال‌های طولانی، سالم باقی بمانند. تخت‌های کودکان باید در قسمت پایین هم ریل داشته باشند و طراحی آنها مطابق با ویژگی‌های بخش محل استفاده باشد. تخت‌های نیمه نشسته که پشتی قابل تنظیم دارند نیز مطابق با ویژگی‌ها و الزامات پزشکی در بخش مربوطه طراحی می‌شوند و راحتی بسیار بالایی را برای بیماران فراهم می‌کند. در تخت‌های برقی که از تکنولوژی پیشرفته‌ای برخوردار هستند، قابلیت‌های مفید بسیار زیادی از قبیل ریل‌های کناری انعطاف‌پذیر و سهولت تغییر در وضعیت تخت با فشردن تنها یک دکمه، تعبیه شده است.

بخوانید:  مراقبت های لیزر موهای زائد: توصیه های قبل و بعد لیزر مو

تخت های بیمارستان بر اساس نوع مراقبت

 • تخت های مراقبت های ویژه
 • تخت های قابل تنظیم
 • تخت های مراقبت های درمانی (شرایط بحرانی)
 • تخت های مراقبتی توانبخشی
 • تخت های مراقبت های طولانی مدت
 • تخت های بیمارستانی ویژه

تخت های بیمارستانی بر اساس نوع قدرت

تخت های بیمارستانی الکتریکی 

 • تخت های بیمارستانی نیمه الکتریک
 • تخت های بیمارستانی تمام الکتریک
 • تخت های بیمارستانی دستی
 • تخت های بیمارستانی صاف
 • تخت های بیمارستانی تک شکن
 • تخت های بیمارستانی دو شکن
 • تخت های بیمارستانی دستی سه شکن

تخت های بیمارستانی بر اساس مدیریت اتاق 

 • تخت های عمومی
 • تخت های اطفال
 • تخت های کاهنده فشار
 • تخت های زایمان
 • تخت های جراحی چاقی

تخت های بیمارستانی بر اساس نوع حرکت 

 • تخت های بیمارستانی بدون چرخ
 • تخت های بیمارستانی چرخ دار

انواع تخت‌های بیمارستانی

ارتفاع تخت های بیمارستانی جهت راحتی و نیازهای بیمار از لحاظ ارتفاع و بالاو پایین بردن سر و اندام تحتانی بیمار قابل تنظیم هستند. افرادی که توانایی حرکت ندارند یا بیشتر روز خود را در تخت به سر می برند ممکن است به تخت های پزشکی ای نیاز داشته باشند که حالت ها و امکانات بیشتری داشته باشند تا از فشار و درد های وارد شده ناشی از تخت جلوگیری کند.

انواع تخت‌های بیمارستانی


تخت بیمارستانی معمولی (Gatch)

 

تخت بیمارستانی معمولی یکی از متداول‌ترین انواع تخت‌هایی است که در بیمارستان‌ها وجود دارد. تخت‌های معمولی به دلیل سهولت کار کردن با آنها از مطلوبیت زیادی برخوردار هستند. در قسمت پایین این تخت‌ها سه عدد دستگیره میل‌لنگ مانند وجود دارد که وضعیت چارچوب تخت را تنظیم می‌کنند و بیمار می‌تواند با استفاده از آنها به حالت خاصی بخوابد یا بنشیند. دستگیره اول تمام بستر تخت را بالا می‌آورد، دستگیره دوم زیر سر بیمار را بالا و پایین می‌برد و دستگیره سوم فقط زیر پای بیمار را بالا و پایین می‌برد.قیمت تخت بیمارستانی معمولی از سایر تخت ها کمتر است.

تخت‌های با ارتفاع ثابت

همان طور که نام این نوع از تخت‌ها نشان می‌دهد، ارتفاع چارچوب این تخت‌ها ثابت است. یعنی فقط ارتفاع زیر سر و زیر پای بیمار را می‌توان تنظیم کرد. برای بیمارانی که بلند بودن یا کوتاه بودن ارتفاع کل تخت برایشان مسأله مهمی نباشد، این بهترین نوع تخت است. در واقع اگر بیمار فقط می‌خواهد گاهی زیر سرش را بالا بیاورد (مثلاً برای مطالعه کردن) یا کمی پاهای خود را بالا بیاورد تا به ستون فقرات خود استراحت بدهد، یک تخت با ارتفاع ثابت بهترین گزینه برای او خواهد بود.

تخت‌های برقی

در بیمارستان‌های مدرن و مجهز به منظور فراهم کردن حداکثر راحتی برای بیماران از تخت‌های برقی استفاده می‌شود. یکی از قابلیت‌های بسیار مفید در تخت‌های برقی آن است که خود بیمار می‌تواند میزان بالا و پایین رفتن تشک تخت را به وسیله یک کنسول که بر روی ریل کناری تخت قرار گرفته است، تنظیم کند. به این ترتیب بیمار دیگر نیازی به کمک پرستار برای تنظیم تخت خود نخواهد داشت و خود بیمار می‌تواند ارتفاع و وضعیت تخت را به هر حالتی که برایش راحت‌تر است، تنظیم کند.

تخت های نیمه الکتریک

برای بالا و پایین آوردن قسمت های سر و پای تخت از یک موتور الکتریکی استفاده شده است. بیماران و کادر درمان می توانند با فشار دادن دکمه هایی که روی دسته قرار دارند موقعیت تخت را تنظیم کنند. ارتفاع تخت بصورت دستی توسط یک میله تنظیم می شود و نیاز به فردی دارد تا از نظر فیزیکی توانایی استفاده از آن را داشته باشد. تخت های نیمه الکتریک برای افرادی که اغلب نیاز به تنظیک ارتفاع تخت ندارند ولی وجود یک کلید تنظیم موقعیت برایشان کاربردیست.

بخوانید:  پاک کردن تاتو و خالکوبی با لیزر براساس رنگ و عمق جوهر تتو

تخت های تمام الکتریک

ارتفاع و موقعیت تخت با یک کنترل کننده دستی توسط بیمار یا کادر درمان کنترل می شود و دیگر نیازی به استفاده از میله های دستی نیست. (مگر در شرایط نبود برق. گه البته بسیاری از تخت ها باتری ذخیره ای دارند که در شرایط اضطراری تخت را شارژ می کند). تخت های تمام الکتریک بیرون آمدن و رفتن به تخت و همچنین بالا و پایین کردن آن برای رسیدن به ارتفاع راحت برای بیماران را آسان تر کرده است. به علاوه مراقبت از بیمار و یا تعویض ملحفه های او را برای پرستار راحت تر می کند. تخت های تمام الکتریک اغلب پوزیشن های مختلفی دارند مثل ترندلنبرگو ترندلنبرگ معکوس و موقعیت صندلی قلبی.

 • پوزیشن ترندلنبرگ : حالتی است که در آن مریض بصورت صاف به پشت خود دراز می کشد و کف تخت و تشک شیبدار می شوند تا پاهای مریض حدود ۱۵ تا ۳۰ درجه از سرش بالاتر باشد. پوزیشن ترندلنبرگ می تواند به گردش خون کمک کند.
 • پوزیشن ترندلنبرگ معکوس (ضد ترندلنبرگ) : حالتی است که در آن مریض بصورت صاف به پشت خود دراز می کشد وتخت شیبدار می شود تا سر مریض حدود ۱۵ تا ۳۰ درجه از پاهای او بالاتر باشد. این پوزیشن به کاهش فشار و تنفس کمک می کند.
 • صندلی قلبی : در ابتدا صندلی قلبی طراحی شده بود تا به بهبود افرادی که جراحی قلب کرده اند یا بیماری های تنفسی داشته اند کمک کند. مطالعات نشان می دهند که میزان بهبود بیماران عمل قلب هنگامی که بخشی از روز خود را بصورت صاف نشسته باشند سریع تر است. اما گفتنی است که این بیماران باید آرام و آهسته و با حداقل حرکت به این حالت درآیند. تنفس در این حالت راحت تر است و گردش خون نیز در حالت نشسته بهبود می یابد. صندلی های قلبی با کمترین حرکت ممکن به بیمار و با سرعتی کنترل شده توسط بیمار یا پرستار می تواند از حالت صاف و افقی به حالت نشسته درآید. تخت بیمارستانی با این پوزیشن می تواند به یک روش به حالت های ایستاده و نشسته دربیاید.

برانکارد

هنگامی که یک بیمار در حال انتقال به اورژانس است و یا در طول مدتی که در بخش اورژانس قرار دارد، غالباً بر روی یک نوع تخت به نام برانکارد می‌خوابد. هدف اصلی در طراحی این نوع تخت، قابلیت حرکت راحت و سریع آن است. این تخت‌ها به خاطر پایه‌های تاشو که برای آن تعبیه شده است، می‌تواند جهت انتقال راحت بیمار از خانه به داخل آمبولانس یا به اورژانس و یا بین اتاق‌های بیمارستان مورد استفاده قرار بگیرد.

تخت‌های کوتاه

تخت‌های کوتاه به طور اختصاصی برای جلوگیری از افتادن بیماران آسیب‌پذیر از روی تخت طراحی شده‌اند. ارتفاع این تخت‌ها از سطح زمین در حدود 20 تا 60 سانتی‌متر است. در تخت‌های کوتاه نیز همانند تخت‌های با ارتفاع ثابت، امکان بالا و پایین بردن زیر سر و پای بیمار وجود دارد.

تخت‌ Legacy Turning

تخت Legacy Turning در واقع پیشرفته‌ترین نوع تخت بیمارستانی است که برای بیمارانی که دچار مصدومیت شدید یا از کار افتادگی شده‌اند، استفاده می‌شود. برای بیمارانی که دچار آسیب‌های نخاعی شده‌اند، می‌توان صفحات نرمی در زیر سر، بازوها و پاهای بیمار در این نوع تخت قرار داد. همچنین با استفاده از کنترل‌های الکتریکی می‌توان وضعیت تخت را در جهت‌ها و زوایای مختلف تنظیم کرد تا بیشترین حمایت از بیمار به عمل آید.

بخوانید:  فروش و قیمت بوتاکس برای صورت با تخفیف

تخت بیمارستانی لگن دار

تخت بیمارستانی لگن دار

تخت بیمارستانی لگن دار یکی از جدیدترین تولیدات در زمینه تخت بیمارستانی است. این تخت با طراحی خاص برای بیمارانی در نظر گرفته شده که توانایی کنترل ادرار خود را ندارند و یا توان بلند شدن از تخت و تکان دادن آنها وجود ندارد.  این تخت بيمارستانی ٢شكن بوده و به صورت فول کنترل است. تولید تخت بیمارستانی لگن دار با قابلیت تنظیم ارتفاع به صورت تمام فایبر و قابل شستشو بوده است.

انواع تشک‌های بیمارستانی


تشک‌های بیمارستانی استاندارد

تشک‌های بیمارستانی استاندارد احتمالاً این روزها خیلی کمیاب یا نایاب شده‌اند. این تشک‌ها در واقع همان تشک‌های فنری معمولی هستند که یک روکش ضد آب و قابل شستشو از جنس پلاستیک یا وینیل روی آنها کشیده شده است.

تشک‌های بیمارستانی فومی

تشک‌های فومی همان تشک‌هایی هستند که امروزه به طور معمول در بیمارستان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این تشک‌ها از نظر کیفیت فوم به کار رفته در ساخت آنها تفاوت‌های زیادی با هم دارند و اغلب آنها معمولاً از ترکیبی از فوم ارزان قیمت و فوم بسیار مرغوب ساخته می‌شوند. این تشک‌ها نیز معمولاً یک روکش پلاستیکی ضد آب و قابل شستشو دارند اما جنس آن نرم‌تر و لطیف‌تر از روکش تشک‌های بیمارستانی قدیمی است.

تشک‌های فوم Memory

این تشک‌ها هم برای تخت‌های بیمارستانی و هم برای تخت‌های خانگی با تمامی ابعاد و اندازه‌های مختلف، موجود می‌باشد. ویژگی‌های این تشک‌ها مشابه با تشک‌های فوم معمولی است، اما معمولاً ضخامت آنها بیشتر است و می‌توان آن را روی یک چارچوب فنردار و یا مستقیماً روی فنرهای یک تخت معمولی قرار داد. خود فوم به کار رفته در این تشک‌ها از نوع ضد آب است، اما روکش‌های آنها ضد آب نیست و در هنگام شستشو باید حتماً روکش تشک از روی آن برداشته شود. تشک‌های فومی مدل Visco در اندازه‌های یک نفره، دو نفره و دوبل موجود است.

تشک‌های بادی

تشک‌های بادی امروزه به عنوان بهترین نوع تشک برای کاهش فشار وارد بر اندام‌های بیمار به شمار می‌رود. این تشک‌ها معمولاً شامل یک سری سلول‌های هوا به ابعاد تقریبی ارتفاع 20 سانتی‌متر، عرض 15 سانتی‌متر و طول 75 سانتی‌متر می‌باشد که همه آنها به وسیله یک مانیفولد هوا به هم متصل شده‌اند و کل این مجموعه به یک پمپ هوا متصل شده و در داخل یک پوشش بسیار نرم پلاستیکی قرار گرفته است. بر روی پمپ هوا یک کلید تنظیم دقیق تعبیه شده است که با استفاده از آن می‌توان فشار هوای سلول‌های تشک را به طور دقیق تنظیم کرد تا بهترین و راحت‌ترین سطح فشار برای بیمار به دست آید.

تشک‌های بادی با قابلیت چرخش بیمار

این تشک‌ها تا حدود زیادی شبیه به همان تشک‌های بادی که در بالا شرح داده شد هستند، با این تفاوت که این تشک‌ها قابلیت چرخش ملایم و مداوم بیمار به طرف عقب و جلو را دارند و بنابراین با حرکت دادن بیمار و تغییر نقاط حساس به فشار در بدن او از بروز زخم بستر جلوگیری می‌کنند. سرعت چرخش بیمار بر روی این تشک‌ها را می‌توان تا حدودی تنظیم کرد، اما به طور کلی یک دور چرخش کامل در حدود یک ساعت طول می‌کشد.

Call Now Buttonتماس با ما