این سایت هیچگونه فعالیتی در زمینه خرید و فروش محصولات دارویی (ژل،بوتاکس و …)ندارد

پاک کردن تاتو و خالکوبی با لیزر براساس رنگ و عمق جوهر تتو

صفحه اصلی » مقالات » دسته‌بندی نشده » پاک کردن تاتو و خالکوبی با لیزر براساس رنگ و عمق جوهر تتو

رشد درمان‌های مبتنی بر لیزر این امکان را برای درمان‌گران در حوزه پزشکی فراهم کرده است تا طیف وسیع و مختلفی از رنگدانه‌های خالکوبی و تاتو را در رنگ‌های مختلف با کمترین خطر و به موثرترین شکل ممکن پاک کنند.

امروزه جوانان بیش از پیش در حال زدن خالکوبی و تاتوهای مختلف هستند و برخی از آنها در نهایت پس از 10، 20 یا 30 سال پس از زدن آن خالکوبی از طرح یا شکل آن پشیمان خواهند شد. تحقیقات نشان می‌دهد که 70 درصد از کسانی که خالکوبی و تاتو می‌زنند در نهایت از انجام دادن آن پشیمان می‌شوند.

هرچند نتایج کنونی بسیار رضایت بخش هستند ولی میزان رضایت بیمار از نتایج درمان تا حدود زیادی به مهارت درمان‌گر و نوع دستگاه لیزر بستگی دارد. مسئله مهم این است که نوع لیزری که در هر مطب برای پاک کردن خالکوبی و تاتو مورد استفاده قرار می‌گیرد را بررسی کنید.

  بخاطر وجود انواع مختلف و متنوعی از خالکوبی و تاتو (برای مثال آماور، حرفه‌ای، نیمه موقتی، میکروپیگمنتیشن و غیره) در بازار که می‌توان با دستگاه لیزر درمان کرد، باید اهمیت پیدا کردن یک درمان‌گر مجرب را در درمان طیف متنوعی از خالکوبی و تاتو بدانید.

 در کلینیک زیبایی رازی پاک کردن خالکوبی و تاتو با جدیدترین دستگاه ها تحت نظر متخصصین با تجربه انجام می شود.

مشاوره و آمادگی قبل از لیزر تاتو


در اولین جلسه مشاوره با درمان‌گر باید به طور شفاف انتظارات خود را از درمان با وی در میان بگذارید. انتظارات بیمار با درمان‌های مرتبط مطابقت داده شده و درمان‌گر به بیمار خواهد گفت که آیا درمان مورد نظر می‌تواند نتایج مطلوب وی را ایجاد نماید یا خیر.

سوالاتی درباره سابقه پزشکی شخص از وی پرسیده خواهد شد تا پزشک مطمئن شود که دلیلی برای منع استفاده از این درمان برای وی وجود ندارد. همچنین بیمار باید لیستی از موارد تهیه شده را مطالعه کرده و یک فرم رضایت را در این جلسه امضا کند که نشان می‌دهد مزایای این درمان و خطرات مرتبط با پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر را متوجه شده است.

همچنین درمان‌گر چند عکس از “قبل و بعد” درمان خواهد انداخت تا در انتهای دوره درمان به عنوان مقایسه به بیمار نشان داده شود.

بسته به محلی از پوست که خالکوبی یا تاتو در آن قسمت انجام شده و نوع لیزر مورد استفاده، تکنیک درمان به صورت شخصی برای بیمار طراحی خواهد شد و یک “آزمایش فوری” از بیمار گرفته می‌شود. در این آزمایش نور لیزر بر ناحیه کوچکی از خالکوبی و تاتو تابانده می‌شود تا درمان‌گر نحوه اثرگذاری لیزر بر پوست و رنگدانه‌ها را پیش از شروع درمان اصلی مشاهده نماید.

این عمل معمولاً نیازی به هیچ آمادگی قبلی خاصی ندارد، ولی حداقل 4 هفته پیش از هرگونه درمان، شخص نباید در معرض اشعه ماوراء بنفش (خورشید یا دستگاه سولاریوم) قرار گرفته باشد.

بخوانید:  تزریق ژل استایلج در کلینیک زیبایی رازی

در حین جلسه پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر چه اتفاقی می‌افتد؟


حدوداً 30 دقیقه پیش از درمان، پماد بی‌حسی روی پوست بیمار مالیده خواهد شد تا پوست بی‌حس شود، همچنین بیمار و درمان‌گر عینک‌های خاصی را برای محافظت از چشم روی چشم خواهند گذاشت. همچنین از بیمار پرسیده می‌شود که آیا علاقه‌ای به استفاده از دستگاه خنک کننده برای ختک کردن پوست و پیشگیری از هرگونه ناراحتی دارد یا خیر.

در حین تاباندن اشعه لیزر روی پوست احساس سوزش خواهید داشت، که غالباً به شکل زدن کش پلاستیکی روی پوست توصیف شده است.

تمام درمان حدوداً 5 دقیقه الی یک ساعت طول خواهد کشید که این مدت زمان به اندازه خالکوبی و تاتو بستگی دارد.

14 عامل کلیدی که بر پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر تأثیر گذار است


علاوه بر تعهد بیمار به درمان، چه عواملی بر طول دوره و اثر بخشی پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر اثر گذار است؟

رنگ پوست

خالکوبی‌ها و تاتوها‌ به گونه‌ای طراحی شده‌اند که دائمی باشند. جوهر استفاده شده در خالکوبی و تاتو به لایه دوم پوست به نام “درم” نفود می‌کند که در برابر تمام عناصر خارجی از طریق لایه اول پوست موسوم به “اپیدرم” محافظت می‌شود.

به منظور پاک کردن خالکوبی و تاتو، از لیزر برای نفوذ به لایه درم پوست استفاده می‌شود ولی به اپیدرم آسیبی نمی‌رسد. رنگ پوست می‌تواند بر طول دوره درمان اثر بگذارد زیرا زمان بیشتری طول خواهد کشید تا لیزر به لایه درم نفوذ کند. پوست‌های تیره‌تر، به طور متوسط، طول دوره درمان بیشتری نسبت به پوست‌های روشن دارند؛ به عبارت دیگر بیشتر طول می‌کشد تا با موفقیت به پوستی بدون خالکوبی و تاتو دست پیدا کنند. دلیل این امر آن است که برای پوست‌های تیره‌تر باید از لیزر با طول موج بلندتر استفاده کرد، تا آسیب کمتری به پوست وارد شود ولی در عین حال باعث می‌شود تا از اثر بخشی پاک کردن خالکوبی و تاتو نیز کاسته شود. استفاده از لیزر با طول موج پایین برای پوست‌های تیره می‌تواند باعث ایجاد جای زخم یا هایپرپیگمنتیشن (تیرگی پوست) یا هیپوپیگمنیشن (روشن شدن پوست) شود.

کیفیت جوهر/ انواع جوهر

خالکوبی و تاتو تنها در طرح منحصر به فرد نیستند بلکه در ترکیب نیز منحصر به فرد هستند. تمام تاتو آرتیست‍ها از ترکیبات متنوعی برای تولید رنگدانه‌های خالکوبی استفاده می‌کنند. مشکل اینجاست که تاتو آرتیست‌ها نمی‌تواند ترکیب دقیق هر رنگدانه خالکوبی را مشخص کنند. این ترکیب نه تنها شامل رنگ‌هاست – بلکه شامل کیفیت جوهر و نوع جوهر نیز می‌شود. خطرات متداول مرتبط با ترکیبات رنگ عبارتند از ترکیبات دست‌ساز، حنا، کورو سومی، اینتنز و خیلی از رنگ‌های دیگر برخی از ترکیبات در جوهر مثل بریلیوم را به سختی می‌توان با لیزر پاک کرد.

موقعیت خالکوبی و تاتو

موفقیت لیزر خالکوبی و تاتو غالباً به موقعیت آن خالکوبی و تاتو بستگی دارد. آن نواحی از بدن که عروق خونی بزرگ و غدد لنفاوی دارند، مثل صورت و گردن، ساده‌ترین بخش‌های بدن برای این درمان هستند. بخش صدری پشت بدن و کمر نیز دارای عروق خونی بزرگ و غدد است، همچنین دست‌ها و پاها. ولی هر چه خالکوبی و تاتو در قسمت پایین‌تری از بدن قرار گرفته باشد، سخت‌تر می‌توان آن را با درمان لیزر پاک کرد، زیرا خون و غدد لنفاوی کمتری دارد. 

مهارت تاتو آرتیست

زمانی که خالکوبی و تاتو زده می‌شود، چندین اتفاق برای بدن می‌افتد. مشکل عمده آسیب دیدن اپیدرم است، اگرچه خالکوبی‌های باکیفیت خیلی خوب التیام پیدا می‌کنند، ولی خالکوبی و تاتوهای کم کیفیت کندتر از دیگر انواع آن التیام یافته و می‌توانند منجر به باقی ماندن جای زخم شوند (حتی اگر با چشم دیده نشود). پاک کردن خالکوبی و تاتو از روی بافت اسکار سخت‌تر از پاک خالکوبی و تاتو از روی پوست معمولی است.

بخوانید:  علت ریزش ابروها چیست؟ ریختن سکه ای ابرو درمان دارد؟

اندازه خالکوبی و تاتو

اندازه خالکوبی و تاتو یکی از بزرگترین عوامل دخیل در تعداد جلسات درمانی لیزر خالکوبی و تاتو است. برای مثال، خالکوبی قلب روی مچ دست به تعداد جلسات کمتری نسبت به یک خالکوبی بزرگ روی تمام یا نیمی از دست نیاز دارد.

سن خالکوبی و تاتو

هرچه سن خالکوبی و تاتو بیشتر می‌شود بیشتر در پوست می‌نشیند. به همین دلیل برخی از خالکوبی و تاتو با بالاتر رفتن سن آنها ظاهری “محو” پیدا می‌کنند. بطور کلی، یک خالکوبی یا تاتوی قدیمی به تعداد جلسات درمانی کمتری نسبت به خالکوبی یا تاتوی جدید برای پاک کردن نیاز دارد.

رنگ جوهر

برخلاف باور عمومی، هرچه جوهر تیره‌تر باشد راحت‌تر می‌توان آن را پاک کرد. پاک کردن خالکوبی با جوهرهای روشن سخت‌تر بوده و جوهرهای سیاه راحت‌ترین نوع خالکوبی برای پاک کردن هستند. قدیمی‌ترین لیزرها مثل لیزر ان دی: یاگ در پاک کردن رنگ‌های سبز، آبی کمرنگ و زرد مشکل دارند ولی برخی از لیزرها به طرز موثری می‌توانند این رنگ‌ها را از بین ببرند.

 عمق جوهر

عمق جوهر به سطح نفوذ جوهر در لایه درم (دومین لایه پوست) گفته می‌شود. تاتو آرتیست‌های حرفه‌ای از جوهر بیشتری استفاده کرده و به عمق بیشتری نسبت به آرتیست‌های آماتور نفوذ می‌کنند. هرچه عمق جوهر بیشتر باشد سخت‌تر می‌توان آن را پاک کرد.

سیستم ایمنی بدن

سیستم ایمنی بدن یکی از فاکتورهای حیاتی در پاک کردن مناسب خالکوبی و تاتو با لیزر است. در حقیقت سیستم ایمنی تمام کار پاک کردن را پس از تاباندن لیزر انجام می‌دهد. یک سیستم ایمنی سالم می‌تواند به طرز موثری با استفاده از ماکروفاژها جوهر متلاشی شده را از بین ببرد. ماکروفاژها اجسام بیگانه را در بدن خورده و نابود می‌کنند، از جمله جوهر.

 سیگار کشیدن

تحقیقات نشان داده‌اند که سیگار کشیدن می‌تواند احتمال موفقیت آمیز بودن لیزر خالکوبی و تاتو را در طی ده جلسه درمانی تا 70 درصد کاهش دهد! این عدد در طی بیست جلسه به 35 درصد کاهش می‌یابد. اگر بطور جدی می‌خواهید از دست خالکوبی و تاتوی خود خلاص شوید پس باید سیگار را کنار بگذارید.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید

نمی‌توان از روی پوست آفتاب سوخته خالکوبی و تاتو را با لیزر پاک کرد. احتمال تأثیر درمان روی پوست‌های برنزه اندکی کاهش می‌یابد. همچنین پیش، حین و پس از درمان با لیزر شدیداً توصیه می‌شود که از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب کنید. اگر نمی‌توانید از قرار گرفتن در معرض آفتاب جلوگیری کنید، سعی کنید ناحیه تحت درمان را با یک پارچه بببندید و سعی کنید هر بار کمتر از 10 دقیقه زیر آفتاب بمانید.

جای زخم

خالکوبی و تاتو می‌تواند باعث افزایش تجمع کلاژن در پوست شده و احتمال تشکیل بافت اسکار را افزایش دهد. اگر در زمان زدن خالکوبی و تاتو بافت اسکار ایجاد شود، پاک کردن خالکوبی از روی پوست دشوارتر شده و احتمال بالا رفتن تعداد جلسات بیشتر است.

ترمیم تاتو

ترمیم تاتو عبارتست از استفاده از رنگدانه‌های تاتو مشابه رنگ پوست روی یک خالکوبی یا تاتویی که از قبل روی بدن شخص است. ترمیم تاتو باعث افزایش جوهر موجود در پوست شده و به همین خاطر به تعداد جلسات درمانی پاک کردن تتو با لیزر افزوده خواهد شد.

انواع لیزر

چند نوع دستگاه لیزر برای پاک کردن خالکوبی و تاتو وجود دارد. لیزرهای سنتی کیو سوییچ رایج‌ترین دستگاه برای پاک کردن خالکوبی است و می‌توان با 10 الی 20 جلسه درمانی خالکوبی را پاک کرد. با استفاده از لیزرهای جدید می‌توان تا 75 درصد سریع‌تر از سابق خالکوبی و تاتو را پاک کرد. لیزرهای سنتی با بالا بردن حرارت جوهر خالکوبی آن را به اجزاء کوچک‌تر تقسیم می‌کردند، ولی لیزرهای جدید PressureWave با استفاده از تکنولوژی جدید و به ثبت رسیده خود  جوهر را به قطعات ریزی خرد می‌کند تا بدن راحت‌تر بتواند آن را از بین ببرد.

بخوانید:  تزریق بوتاکس نورونوکس در کلینیک زیبایی رازی

اگر می‌خواهید خالکوبی خود را پاک کنید یا اگر در فکر آن هستید، در نظر گرفتن نکات یاد شده بسیار مهم است، مخصوصاً سیگار نکشیدن. این عوامل همگی بر مدت زمان پاک کردن بی‌خطر خالکوبی و تاتو و در نهایت هزینه درمان اثر می‌گذارند. پیش از اقدام برای پاک کردن لیزر، به یک جلسه مشاوره نیاز خواهید داشت و سپس یک آزمایش فوری انجام می‌شود تا نحوه واکنش نشان دادن پوست تاتو شده به لیزر مشخص شود.

آیا لیزر خالکوبی درد و سوزش دارد؟


به علت عمق مورد نیاز برای از بین بردن جوهر خالکوبی و تاتو، معمولاً درمان اندکی درد دارد؛ ولی این درد برای هر شخص متفاوت است زیرا هر کس سطح تحمل منحصر به فردی نسبت به درد دارد. در حین عمل داشتن حس سوزش یا سوزن سوزن شدن طبیعی است و ممکن است ناحیه تحت درمان تا چند مدت بعد از درمان همچنان احساس حرارت کند. درمان‌گر می‌تواند راه‌هایی را به شما معرفی کند تا با استفاده از داروهای بی‌حسی موضعی یا دستگاه‌های خنک کننده در حین درمان هرگونه ناراحتی ناشی از پاک کردن خالکوبی با لیزر را تسکین دهد.

چه خطرات و عوارض محتملی برای پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر وجود دارد؟


در حین درمان، تا چند دقیقه بعد از تاباندن هر اشعه لیزر، اکثر بیماران نقاط سفید کوچکی را روی سطح پوست خود مشاهده می‌کنند؛ این نقاط سفید در واقع آبی است که بعلت حرارت دیدن جوهر خالکوبی و تاتو بخار شده و در عرض چند دقیقه از بین می‌رود. پس از درمان، شاید اندکی خونریزی همراه با قرمزی پوست، ورم و تعدادی تاول روی پوست ناحیه تحت درمان ببینید. امکان دارد ناحیه تحت درمان نسبت به لمس حساس باشد. این عوارض در عرض چند روز از بین خواهند رفت. به محض برطرف شدن تاول یا پوسته زخم، پوست روی خالکوبی تا چند هفته درخشان خواهد بود. باید بلافاصله پس از درمان از پوست خود مراقبت کنید. ناحیه درمان را باید همچون ناحیه‌ای با سوختگی خفیف در نظر گرفت و نباید پوست آن ناحیه جدا کرده و تاول‌ها را خالی کرد. در صورتی که به خوبی از این ناحیه مراقبت نشود خطر عفونت وجود دارد.  به محض بهبود یافتن پوست، معمولاً بعد از 4 الی 6 هفته، می‌توان برای جلسه بعدی درمان مراجعه کرد.

بعد از پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر چه مدت طول می‌کشد تا بهبودی حاصل شود؟


اکثر افراد می‌توانند بلافاصله پس از این نوع درمان به کار خود بازگردند، ولی توجه کنید که ناحیه تحت درمان دردناک و حساس خواهد بود و شاید لازم باشد که تا یک هفته از پانسمان استفاده کنید. اگر محل کارتان کثیف یا غیر بهداشتی است، باید مراقبت بیشتری از پوست صورت گیرد، مخصوصاً وقتی خالکوبی و تاتو روی دست باشد.

پس از پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر چه اقداماتی انجام داد؟


عمل کردن دقیق به توصیه‌های درمان‌گر پس از هر جلسه درمان با لیزر بسیار مهم است، انجام اقدامات پس از درمان موفقیت درمان را تضمین کرده و خطر بروز عوارض درمان را کاهش می‌دهد.

اقدامات پس از درمان عبارتند از:

• تعویض پانسمان روی پوست در صورت توصیه درمان‌گر
• عدم کندن پوسته زخم که روی ناحیه تحت درمان ایجاد می‌شود، زیرا این کار باعث افزایش احتمال باقی ماندن جای زخم خواهد شد.
• نکشیدن اجسام زبر روی ناحیه در هنگام حمام کردن
• عدم قرار دادن پوست در معرض آفتاب بدون استفاده از کرم ضد آفتاب به مدت 4 هفته برای کاهش احتمال برهم زدن رنگدانه‌ها در آن ناحیه. برای حفاظت از پوست در ناحیه تحت درمان باید از یک کرم ضد آفتاب با SPF بالا استفاده کرد.
• عدم استفاده از استخرهای عمومی در زمانی که ناحیه تحت درمان تازه است.
• تماس فوری با درمان‌گر در صورت مشاهده هرگونه علائم عفونت.
به عنوان یک قاعده کلی به یاد داشته باشید که وقتی تاول و پوسته زخم خشک شود، ناحیه تحت درمان دیگر در معرض عفونت قرار ندارد. اگر تاول و پوسته زخم هنوز خیس یا براق است خطر بروز عفونت بسیار بالاست. اگر به توصیه‌های درمان‌گر و اقدامات پس از درمان عمل کنید، خطر بروز عفونت بسیار کاهش خواهد یافت. در صورت بروز هرگونه عفونت، باید از پمادهای موضعی آنتی بیوتیک استفاده کرد.

Call Now Buttonتماس با ما