کاشت مو زنان: قیمت و روشهای پیوند موی طبیعی سر خانم ها

کاشت مو روشی درمانی موثری است که اثری مثبت بر آن دسته از افراد می‌گذارد که دچار ریزش مو شده‌اند و این مسئله از تمام جهات زندگی ایشان را تحت تأثیر قرار داده است. کاشت مو بعنوان یک درمان بسیار مهم در نظر گرفته می‌شود زیرا نتیجه نهایی این درمان تأثیر مثبتی مخصوصاً بر ظاهر زنان خواهد گذاشت. هیچکس نمی‌خواهد دچار ریزش مو یا طاسی کامل شود؛ زیرا این عارضه پزشکی باعث احساس نگرانی، ترس و دلهره دائمی شخص می‌شود. فارغ از تأثیرات منفی این بیماری بر ظاهر شخص، ریزش مو می‌تواند منجر به احساس ناراحتی شدید روانی شود.

 اگرچه اکثر بیمارانی که برای کاشت مو مراجعه می‌کنند مرد هستند، درصد زیادی از زنان نیز به دنبال راهی برای کاشت مو می‌گردند تا مشکل ریزش موی خود را درمان کنند. 

همچون هر جراحی کاشت موی دیگری، کاشت موی زنان نیز باید بصورت شخصی انجام شده و مطابق خصایص فردی بیمار طراحی شود. به همین دلیل، در جلسه مشاوره، اگر طرح درمانی به درستی  و توسط یک پزشک مجرب تهیه شود، براحتی موهایی را که قبلاً از دست داده بودید دوباره به دست خواهید آورد. 

جراحی کاشت مو از انواع روش‌های جراحی کم‌تهاجمی است، نتایج موفقیت آمیزی را برای زنانی ارائه خواهد داد که دچار ریزش موی دائمی شده‌اند، البته به شرطی که مقدار مویی که می‌توان از آن برداشت کرد به قدر کافی باشد. کاشت مو، یکی از محبوب‌ترین روش‌های درمانی میان زنانی است که دچار ریزش موضعی یا ریزش مو با الگوی مردانه شده‌اند. متخصصین کلینیک زیبایی رازی با سالها تجربه در زمینه کاشت مو شما را برای داشتن موهایی زیبا و پرپشت کمک خواهند کرد.

 علل ریزش مو در زنان


ریزش مو با الگوی زنانه که به آن آلوپسی آندروژنتیک یا طاسی آندروژنیک نیز گفته می‌شود، شایع‌ترین دلیل ریزش مو در زنان است.

سایر علل محتمل ریزش مو در زنان عبارتند از:

 • داشتن زمینه ژنتیکی ریزش مو
 • بیماری‌های سیستم خود ایمنی
 • تغییرات در سطح هورمونی
 • داروها
 • یائسگی
 • بارداری
 • استرس بیش از حد
 • کاهش سریع وزن
 • فقر آهن

طاسی آندروژنیک


طاسی آندروژنیک

تغییرات فولیکولی که باعث طاسی آندروژنیک می‌شوند، در الگوی ریزش موی زنانه و مردانه یکسان هستند، نازک شدن (مینیاتوری شدن مو) مداوم فولیکول‌های موی ترمینال (موهای ضخیم و تیره)، تغییر موهای ترمینال به ولوس (تبدیل موهای ضخیم و تیره به موهای بسیار نازک و سفید که به آن‌ها ولوس می‌گویند)، کوتاه شدن چرخه رشد مو و در نهایت فرآیند ریزش مو. با وجود تشابه برخی خصوصیات میان الگوی ریزش موی مردانه و الگوی ریزش موی زنانه، این دو الگوی ریزش مو از جهت مختلفی کاملاً با هم متفاوت هستند. خصیصه ریزش مو در مردان عقب‌نشینی خط رویش مو (ناحیه پیشانی)، درگیر شدن شقیقه‌ها (ناحیه گیجگاهی) و درگیر شدن تاج سر (ناحیه نوک سر) است. از طرف دیگر، ریزش مو در زنان معمولاً بصورت پراکنده در ناحیه تاج سر رخ می‌دهد. در موارد نادر دیده شده که زنان طاسی کامل را تجربه کرده باشند. در طاسی با الگوی مردانه، ریزش مو باعث می‌شود که خط مو تدریجاً عقب‌نشینی کرده و یک منطقه خالی را ایجاد می‌کند؛ در حالیکه در زنان بسیار به ندرت این منطقه خالی دیده می‌شود و در اکثر موارد تغییری در خط رویش موی زنان ایجاد نمی‌شود. خصیصه اصلی ریزش مو در زنان نازک شدن کلی مو در تمام سر یا در بخشی از سر (موضعی) است، که تنها بخش‌های خاصی از پوست کف سر را درگیر می‌کند. از آن جایی که ریزش مو از یک الگوی ثابت پیروی می‌کند، تشخیص ریزش مو با الگوی مردانه از ریزش مو با الگوی زنانه کار بسیار راحتی است. ولی از آنجایی که ریزش مو در زنان می‌تواند در اثر علل مختلفی باشد، تشخیص آن در زنان بسیار سخت‌تر از مردان است.

آلوپسی آندروژنتیک یا طاسی آندروژنیک در سه الگوی کاملاً متمایز رخ می‌دهد:

 • منتشر (پیش‌رونده)
 • موضعی (ثابت)
 • الگو دار (الگوی مردانه)

منتشر (پیش‌رونده)

منتشر (پیش‌رونده)

خصیصه این الگوی ریزش مو، نازک شدن پراکنده موها در ناحیه تاج سر است که می‌تواند در تمام سر پخش شود ولی خط رویش مو روی پیشانی حفظ می‌شود.

متناسب با شدت ریزش مو، طاسی با الگوی پیش‌رونده زنانه را می‌توان به سه مقیاس لودویگ دسته بندی کرد، لودویگ ۱، ۲ و ۳٫

لودویگ ۱

نوع یک اولین مرحله ریزش مو است. نازک شدن مو در ناحیه تاج سر که بصورت خفیف رخ می‌دهد.

لودویگ ۲

در این مرحله، نازک شدن مو در ناحیه تاج سر افزایش یافته و این مسئله با کاهش قابل توجه تراکم مو و گسترش خط فرق سر همراه است. اگر بیمار موهای سالمی در ناحیه اهدا کننده داشته باشد، می‌توان عمل کاشت مو را در این مرحله انجام داد.

لودویگ ۳

در این مرحله خط رویش مو در ناحیه پیشانی حفظ شده ولی در ناحیه تاج سر ریزش موی شدیدی دیده می‌شود، خط فرق سر به طرز قابل توجهی گسترش یافته و مو به قدری نازک شده که پوشاندن پوست کف سر غیرممکن خواهد شد. اگر بیمار در ناحیه اهدا کننده به قدر کافی مو داشته باشد، در این مرحله تنها راه حل درمانی، انجام کاشت مو است.

موضعی (ثابت)

خصیصه این الگوی ریزش مو عقب نشینی گیجگاهی دو سویه مو از خط فرق سر در مرکز پوست سر بدون نازک شدن منتشر موی سر است. به عبارت دیگر در این الگوی ریزش مو، موهای جلوی سر از خط فرق  سر شروع به ریختن می‌کنند که شکلی شبیه به درخت کریسمس را تداعی می‌نمایند.

این الگوی ریزش مو با عنوان "الگوی درخت کریسمس" نیز شناخته می‌شود.

الگو دار (الگوی مردانه)

 ریزش موی الگو دار به صورت ریزش مو از جلوی سر روی هر دو گیجگاه دیده می‌شود، در این الگوی ریزش مو، خط رویش موی پیشانی عقب نشینی می‌کند.

این الگوی ریزش مو، همانند ریزش مو با الگوی مردانه دیده می‌شود (تشکیل شکل M یا V انگلیسی).

آیا کاشت مو برای همه خانم ها توصیه می شود؟


مراحل کاشت موی زنان

پیش از تجویز هرگونه روش درمانی برای زنان، ابتدا باید نوع ریزش مو و علل آن در بیمار مشخص شود. این کار تنها با تشخیص صحیح یک پزشک متخصص امکان‌پذیر است. بعلاوه، تعیین دائمی یا موقتی بودن یا پیش‌رونده یا ثابت بودن ریزش مو نیز در انتخاب موثرترین طرح درمان برای بیمار مفید خواهد بود.

 مراحل کاشت موی زنان


اگرچه اصول اولیه کاشت مو در مردان و زنان یکسان است، ولی هنگامی که جراحی کاشت مو برای زنان انجام می‌شود باید موارد خاص بیمار در نظر گرفته شود. زنان نیازی به شیو کردن کامل سر پیش از جراحی کاشت مو ندارند.

مراحل کاشت مو در زنان عبارتند از:

مراحل کاشت مو در زنان عبارتند
 • اول در پس سر بیمار یک پنجره کوچک ایجاد می‌شود تا بعنوان محل برداشت مو از آن ناحیه استفاده کرد. تنها این ناحیه از سر شیو خواهد شد. از آنجایی که موها روی سطح کوچک شیو را خواهند پوشاند، هیچکس متوجه کاشت مو در بیمار نخواهد شد.
 • پس از اثر کردن بی‌حسی موضعی که بصورت با دستگاه تزریق کننده سریع بدون سوزن و بدون درد انجام می‌شود، واحدهای فولیکولی مو با کمک یک دستگاه کوچک که به یک پانج جراحی مجهز است برداشت می‌شوند. قطر این پانچ جراحی۰٫۶ الی ۰٫۸ میلی متر است.
 • سپس، فولیکول‌های مو یک به یک با دقت بسیار زیاد درون پوست سر در ناحیه دریافت کننده کاشته می‌شوند. پزشک جهت و زاویه طبیعی رشد موها را به دقت رعایت می‌کند.
 • فرآیند کاشت مو با استفاده از سافایر بلید بسیار تیز انجام می‌شود.

اگر کاشت مو لا به لای تارهای موی موجود در کف سر انجام شود، عمل جراحی را می‌توان با تکنیک DHI و با استفاده از یک ایمپلنتر انجام داد.

آیا کاشت مو دردناک است؟


مقدار دردی که هر بیمار تجربه می‌کند با بیمار دیگر متفاوت است. در حین این عمل، از بی‌حسی موضعی برای بی‌حس کردن ناحیه جراحی استفاده خواهد شد. تزریق اولیه داروی بی‌حسی باعث ناراحتی خواهد شد ولی این حس ناراحتی موقتی است.

به محض آن که داروی بی‌حسی شروع به اثر کردن نماید، دیگر هیچ درد مرتبط با کاشت مو را حس نخواهید کرد. بعلاوه، داروی بی‌حسی مانع از احساس درد بلافاصله پس از اتمام جراحی خواهد شد. پس از جراحی، اندکی ناراحتی و حساسیت به لمس وجود خواهد داشت ولی این حس معمولاً خفیف است. در بسیاری از موارد، می‌توان فردای جراحی به فعالیت‌های روزمره خود بازگشت، به شرطی که این فعالیت‌ها پرفشار نباشند.

سوالات متداول


سوالات متداول

آیا پس از کاشت ریزش مو وجود خواهد داشت؟

دانستن این نکته بسیار مهم است که یک عمل کاشت موی موفق از چندین مرحله عبور می‌کند. در طی یکی از این مراحل، مقداری ریزش مو وجود خواهد داشت. ولی این ریزش مو موقتی است. دو الی چهار هفته پس از جراحی، مقدار قابل توجهی از موی کاشته شده خواهد ریخت.

این ریزش مو بخشی طبیعی از فرآیند بهبودی بعد از استخراج واحد فولیکولی مو یا کاشت مو به روش اف یو ای است. موی کاشته شده از طریق برداشتن گروه کوچکی از موها، جابجا کردن و کاشت آنها در ناحیه مطلوب انجام می‌شود. این فرایند باعث وارد شدن "شوک" به پوست کف سر و فولیکول‌های مو می‌شود. این شوک که به آن تلوژن افلوویوم نیز می‌گویند باعث می‌شود تا فولیکول‌های مو بصورت موقتی بازنشانی شوند. در این مدت، موهای کاشته شده خواهند ریخت.

بعد از فروکش کردن این شوک، فولیکول‌ها موی جدیدی را رشد خواهند داد.

آیا ممکن است کاشت مو با روش اف یو ای پس از یک عمل موفقیت آمیز شکست بخورد؟

یکی از نگرانی‌های عمده بیماران این است که آیا ممکن است پس از موفقیت آمیز بودن کاشت مو به روش اف یو ای مجدداً ریزش موها را تجربه کنند. این اطمینان را به بیماران می‌دهیم که شکست جراحی پس از انجام موفق عمل به شدت نادر است. یکی از علل ریزش قابل توجه مو پس از کاشت موفق آن، تلوژن افلوویوم است.

این اتفاق هنگامی رخ می‌دهد که بخش زیادی از فولیکول‌ها، غالباً نزدیک به ۱۰ درصد آنها، وارد مرحله استراحت شوند. در این مرحله، مویی رشد نمی‌کند. به محض بیدار شدن فولیکول‌ها، موی قدیمی از فولیکول‌ها اخراج شده تا راه برای رشد موی جدید باز شود. این مسئله باعث می‌شود تا شخص فکر کند دچار ریزش مو شده، در حالیکه این یک دوره موقتی است. ولی باید بدانید که برخی عارضه‌های پزشکی خاص می‌تواند بر رشد مو تأثیر بگذارد فارغ از این که کاشت اولیه مو موفقیت آمیز بوده یا خیر.

چه عارضه‌های پزشکی می‌تواند باعث ریزش مو در ناحیه کاشته شده شود؟

در موارد نادر برخی از عارضه‌های پزشکی می‌توانند باعث آسیب دیدن فولیکول‌ها و در نتیجه ریزش مو شوند. برای مثال، نوع منتشر آلوپسی آره آتا می‌تواند باعث عود مجدد ریزش مو شود. لیکن پلانوپیلاریس نیز نام یک بیماری است که می‌تواند باعث عود مجدد ریزش مو شود.

آیا تغییرات در سبک زندگی می‌تواند باعث ریزش موی کاشته پس از کاشت مو به روش اف یو ای شود؟

در ادامه به برخی از موقعیت‌هایی که می‌تواند باعث ریزش مو شود حتی اگر عمل کاشت مو با موفقیت انجام شده باشد خواهیم پرداخت. برخی داروهای خاص باعث ریزش مو می‌شوند. اطلاعات مرتبط با ریزش موی ناشی از مصرف دارو را می‌توان با مطالعه عوارض جانبی داروها به دست آورد. برخی از رژیم‌های تغذیه‌ای و عوامل دخیل در سبک زندگی مثل سیگار کشیدن و استرس می‌تواند باعث ریزش مو شود. داشتن یک سبک زندگی سالم خطر ریزش مو پس از یک عمل کاشت موی موفق را کاهش خواهد داد.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای جراحی کاشت مو نیستند؟

تمام مراجعه کنندگانی که به دنبال کاشت مو هستند مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت تا مشخص شود که آیا کاندیدای مناسبی برای این جراحی هستند یا خیر. برای مثال، کسانی که به بیماری‌های خاصی مبتلا هستند نمی‌توانند از نتایج طولانی مدت این جراحی، حتی در صورت موفقیت آمیز بودن آن، بهره‌مند شوند. در برخی موارد، تست ژنتیک و بررسی کامل سابقه پزشکی شخص می‌تواند مشخص کند که آیا این بیماری‌های در شخص وجود دارد یا خیر.

همچنین شخص باید در منطقه اهدا کننده به اندازه کافی مو داشته باشد تا بتوان این عمل را انجام داد. در صورتی که شخص انتظارات غیرواقعی از نتایج این درمان داشته باشد، کاندیدای مناسبی برای انجام این جراحی نخواهد بود. البته بعد از صحبت درباره نتایج این جراحی با یک جراح مجرب، این مشکل را می‌توان برطرف کرد.

آیا جراحی کاشت مو خیلی طول می‌کشد؟

آیا جراحی کاشت مو خیلی طول می‌کشد

کاشت مو می‌تواند بین چند ساعت تا اکثر طول یک روز طول بکشد. این مسئله به میزان موی مورد نیاز برای کاشت بستگی دارد. هرچند اکثر بیماران می‌توانند برای گذران این زمان فعالیت‌هایی را همچون خواندن کتاب یا دیدن یک فیلم انجام دهند. اکثر بیماران مشکل خاصی با این زمان نداشته و می‌توانند به راحتی آن را تحمل کنند.

آیا کاشت مو ظاهری طبیعی دارد؟

در روش کاشت مو به روش اف یو ای در هر بار کاشت تنها یک الی چهار فولیکول مو کاشته می‌شود. در این روش جراح تمرکز زیادی را نه تنها بر مکان کاشت مو، بلکه بر زاویه و جهتی که مو کاشته می‌شود خواهد گذاشت. این کار موجب خواهد شد تا هر تا مو با دقت زیاد کاشته شود و نتایج کاملاً طبیعی باشند.

چه مدت طول می‌کشد تا زخم‌های جراحی کاشت مو بهبود یابند؟

چه مدت طول می‌کشد تا زخم‌های جراحی کاشت مو بهبود یابند

زمان مورد نیاز برای التیام زخم‌ها برای هر بیمار متفاوت است. اکثر افراد در عرض ۱۰ الی ۱۴ روز بهبودی قابل ملاحظه‌ای را تجربه می‌کنند. گاهی اوقات پس از کاشت دو هفته از کاشت مو اندکی قرمزی دیده می‌شود که این مشکل نیز به مرور زمان برطرف خواهد شد.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است