این سایت هیچگونه فعالیتی در زمینه خرید و فروش محصولات دارویی (ژل،بوتاکس و …)ندارد

10 مورد از تجهیزات ضروری اتاق عمل

صفحه اصلی » مقالات » مقالات » 10 مورد از تجهیزات ضروری اتاق عمل

اتاق های عمل، مکان کاری خاصی هستند که به تجهیزاتی با کارایی و بهترین کیفیت نیاز دارند تا جراح یا سایر پرسنل اتاق عمل با استفاده از آن، اقدامات حیاتی را انجام دهند. بدون این تجهیزات ، متخصصین اتاق عمل ممکن است برای ارائه مراقبت های مورد نیاز بیمار، دچار مشکل شوند.

تعدادی از تجهیزات ضروری  اتاق عمل هستند که متخصصی اتاق عمل قطعا در هر موردی به آن نیاز خواهند داشت.

هر کدام از این قطعات، هدفی متمایز دارند که انجام کار را برای پرسنل اتاق عمل آسان تر می کند. در اینجا نگاهی نزدیک تر به برخی از رایج ترین تجهیزات اتاق عمل خواهیم داشت که نیازهای روزانه خدمه و بیماران را برطرف می سازند.

تجهیزات ضروری برای اتاق عمل


ستون های کمکی

ستون های کمکی

 

ستون های کمکی طیف مختلفی از خدمات ارائه شده در اتاق عمل را در خود جای می دهند که در حقیقت مدیریت این فضای کاری را تضمین می کنند.

این ستون ها قابل جمع شدن هستند یا می توانند در نقطه ای ثابت شوند که راه حلی مناسب برای توزیع واحد های ارتباطی، خدمات الکتریکی و گاز های پزشکی را در اتاق عمل ارائه می دهد.

با وجود ستون های کمکی، جراح ها می توانند به وسایل برقی که از قبل سیم کشی شده اند و همراه با خروجی گازی هستند که شامل یک اتصال تک نقطه در بالای یونیت است، دسترسی داشته باشند. به علاوه این ستون ها می توانند با یک تابلوی کنترل CO2 یا نیتروژن یکی شوند تا به جراح برای حمایت بهتر بیمار کمک کنند.

ستون های کمکی می توانند به راحتی بالا یا پایین آورده شومد. زمانی که این ستون بالا برود، فضای اضافی ایجاد می کند؛ زمانی که ستون کمکی پایین بیاید، این را تضمین می کند که جراح فورا بتواند به ابزار اتاق عمل دسترسی داشته باشد.

چراغ های جراحی و آزمایش

جراحی یک بیمار چالش برانگیز است و چراغ های جراحی، به متخصصان این قدرت را می دهد تا با حداکثر تواناییشان کار کنند. استفاده از بهترین چراغ های جراحی و آزمایش به این متخصصان این ضمانت اینکه بتوانند همیشه از مزایای کار کردن در اتاق عمل با نور مناسب، بهره مند شوند.

در حال حاضر چراغ های جراحی و آزمایش بسیاری موجود است که شامل موارد زیر می شوند:

 • چراغ های جراحی نصب شده روی سقف:  LED های نصب شده روی سقف و نورهای هالوژن در میان بهترین انتخاب های موجود برای روشن کردن اتاق عمل شما هستند.
 • چراغ های جراحی سیار: اتاق عمل تان تعویض می شود؟ در یک اتاق موقتی یا به عنوان یک راه حل کوتاه مدت، با چراغهای سیار، دچار مشکل نخواهید شد. چراغ های سیار پر نور و قدرتمند هستند که در هر اتاق عملی، ترکیبی ایده آل را برایتان فراهم می کنند.
 • چراغ های جلوبند جراحی: این چراغهای روشن و راحت، نور بیشتری درست در نقطه مورد بررسی برای جراحان فراهم می کنند. این چراغ ها سبک وزن و راحتند و به سرعت هر فضایی را روشن می کنند.
بخوانید:  معرفی انواع تجهیزات و ترالی اورژانس و بیمارستان

افزودن چراغ های جراحی و آزمایش درجه یک برای هر اتاق عملی، بدون توجه به اندازه بیمارستان، ضروری است. با در اختیار داشتن این چراغ ها، برای داشتن یک محیط کار سازنده مجهزتر خواهید بود.

برانکارد و لوازم جانبی برانکارد

برانکارد و لوازم جانبی برانکارد

 

انتقال مریض از یک اتاق به اتاق بعدی؟ با استفاده از برانکاردهای انتقال مریض درجه یک می توانید این کار را به سرعت و بدون زحمت انجام دهید.

برانکارد های بیمارستان برای عمل های جراحی متعددی حیاتی هستند؛ مثل چشم پزشکی جراحی های باریاتریک یا اطفال. برانکارد ها طراحی شده اند تا به بیمار کمک کنند تا راحت و در دسترس باشد. لوازم جانبی برانکاردها می تواند از یک وسیله انتقال مریض به برانکاردی با استفاده خاص شخصی سازی شود.

بالش و تشک

بالش و تشک

 

زمانی که بیماری جدید از راه برسد، شما می خواهید آماده باشید تا تضمین کنید که او می تواند اقدامات حمایتی را در یک تخت محکم و نرم دریافت خواهد کرد. بالش و تشک های بسیاری برای کمک به بیمارانی در تمامی سنین و هیکل موجودند. تشک و بالش می توانند به صورت ست کامل یا بصورت جداگانه برای بالش سر و پا و بدن خریداری شوند.

دو مورد از رایج ترین بالش های میز جراحی شامل موارد زیر است:

 • پدهای استاندارد میز جراحی: پدهای استاندار میز جراحی که رسانای الکتریکی هستند، دارای هسته اورتانی حمایتی و پوششی هستند که به راحتی تمیز می شود. همچمنین این بالش ها از اینکه بیمار دچار زخم بستر شود، جلوگیری می کنند و حین عمل های جراحی کوتاه برای بیماران مناسب است.
 • پدهای میز جراحی لوکس پرداختی: برای مدیریت فشارهای بالا و ارتقای قابلیت های جای گیری ، این پدهای میز جراحی، گزینه های مناسبی به شمار می‌ آیند. پدهای میز جراحی دارای یک پوشش رسانای الکتریمی چهار راه ضد کششی هستند که باعث افزایش دوام، مقاومت به آب(که به نظر می رسد خطر آلودگی متقابل را کاهش دهد) و سایر جنبه هایی که سبب می شوند پدهای میز جراحی در اتاق عمل ارزشمند باشند، می شود.

انتخاب تشک و بالش مناسب و اطمنیان از در دسترس بودن روزانه آنها برای بیماران، امری حیاتی است. با وجود یک مسئول تدارکت قابل اعتماد در کنارتان، نباید مشکلی در پیدا کردن پدهای مناسب برای اتاق عمل تان داشته باشید.

بخوانید:  تزریق ژل و فیلر به صورت و بدن؛مزایا،عوارض و هزینه

بوم های مدیریت فضا

بوم های مدیریت فضا

 

در صورت محدوت فضا، اتاق عمل می تواند برای کار کردن، محیطی پرتنش باشد. در حقیقت تنش و استرس مشکلی دائمی میان پرسنل اتاق عمل است که در داده های اخیر، نمایان شده است.

مطالعه پرسنل اتاق عمل نشان می دهد که ۴۸ درصد از پرستاران می گویند که کار بیش از حد بوده است که منجر به افزایش سطح تنش در آنها شده است. به علاوه مطالعات نشان می دهد که تکنسین های اتاق عمل معمولا سطوح بیشتری از استرس و تنش را نسبت به سایر پرسنل اتاق عمل تجربه می کنند.

فاکتور های فیزیکی محیط می تواند بر سطح استرس پزشک متخصص نیز تاثیرگذار باشد. تا حدی، استفاده از بوم های مدیریت فضا بطور همزمان می توانند به حفظ فضا، افزایش بهره وری و کاهش سطح استرس آنها کمک کند. بوم های مدیریت فضا، بدون در نظر گرفتن اندازه، تقریبا می توانند به هر اتاق عملی اضافه شوند و پزشک متخصص را قادر می سازد تا بیشترین فضای ممکن را در اتاق ایجاد کند.

تجهیزات استریل  و تمیز کننده

هیچ کس نمی خواهد که خودش یا بیمارش در خطر عفونت باشد و تجهیزات استریل و تمیز کننده می تواند تفاوت های چشمگیری برای پرسنل اتاق عمل و بیمارشان ایجاد کند.

مطالعه ای که تعداد و مدت زمان باز ماندن در حین تقریبا ۲۰۰ جراحی آرتروپلاستی زانو و لگن طی بیش از سه ماه را بررسی کرد، نشان می دهد که باز ماندن زیاد در و حجم بالای رفت و آمد، پرسنل اتاق عمل و بیمارانشان را در معرض خطر بالاتری از عفونت قرار می دهند.

محققان فهمیدند که درهای اتاق عمل حین تقریبا یک سوم از جراحی های آرتروپلاستی زانو و لگن باز مانده بودند. طبق مطالعات محققان این درهای باز معمولا هدف بسیاری از تاکتیک های امنیتی که پزسنل پزشکی برای پاک نگه داشتن اتاق از میکروب ها و آلودگی انجام می دهند، با شکست مواجه شود.

از سوی دیگر، تجهیزات استریل و تمیزکننده پرسنل اتاق عمل را قادر می سازد تا زمان و منابع لازم را برای حفظ محیط کار تمیز و بکر اختصاص دهند. این تجهیزات به پزشکان متخصص اجازه می دهد تا خود و بیمارانشان را از محدوده گسترده ای از خطر ممکن از جمله عفونت های منتقله بیمارستانی، مصون نگه دارند.

دورریختنی ها و یکبار مصرف ها

دورریختنی ها و یکبار مصرف ها

 

ماسک های صورت و سایر موارد دورریختنی و یکبار مصرف درست مانند اعضای تیم و بیمار، همواره به مصون نگه داشتن جراح کمک می کند.

بسیاری از تجهیزات یکبار مصرف با کیفیت مثل کیسه های خطر زیستی، دستکش های مراقبت از بیما و پدهای ضد آب برای یک بار استفاده کردن موجودند و طراحی شده اند.

بدین طریق، پس از استفاده از یک آیتم یکبار مصرف یا دورریختنی، می توانید آنرا برای بیمار بعدی جایگزین کنید تا احتمال سالم نگه داشتن محیط کارتان افزایش یابد.

بخوانید:  تزریق ژل پیشانی: رفع خط اخم و چروک عمیق پیشانی با تزریق فیلر

پدهای ژله ای و تثبیت کننده ها

پدهای ژله ای و تثبیت کننده ها

 

تصور کنید فراهم آوردن اقدامات حمایتی عالی برای بیمار تا به او برای مبارزه با درد عمومی اش کند، چگونه خواهد بود.

به لطف پدهای ژله ای و تثبیت کننده ها، کاملا قادر به انجام آن خواهید بود؛ زیرا این موارد به بیمار کمک می کنند تا با راحتی بنشیند و استراحت کند و تخریل بافتی یا پوست نداشته باشد.

پدهای ژله ای و تثبیت کننده ها معمولا مزایای متعددی برای بیمار دارند که شامل این موارد می شوند:

 • بصورت مداوم می توانند گرم یا سرد شوند.
 • برای مدت طولانی قابل تعمیر و قابل استفاده هستند.
 • تحت تاثیر مایعات بدن قرار نمی گیرند و به راحتی تمیز می شوند.
 • گزینه های مقرون به صرفه ای هستند؛ به همین دلیل برای بیمارستان ها، با هر اندازه ای، انتخابی مناسب هستند.

میزهای جراحی و لوازم جانبی میزهای جراحی

میزهای جراحی و لوازم جانبی میزهای جراحی

 

یک میز جراحی و لوازم جانبی آن، هسته ضمانت این هستند که تیم اتاق عمل شما بتوانند عمل جراحی را با اطمینان انجام دهند. میزهای جراحی هم برای عمل های باز و هم کم تهاجم، بسیار ارزشنمد هستند.

این میزها برای حراجی های عمومی، عمل های نورولوژی و سایر موارد اتاق عمل ساخته شده اند. چه در جراحی های عمومی و چه اختصاصی، لوازم جانبی میزهای جراحی وضعیت را برای بیمار کارآمد تر و راحت تر می سازند.

در اینجا فهرستی از لوازم های جانبی مورد استفاده، آورده شده است:

 • صفحات بیهوشی
 • میزهای جارحی بازو و دست
 • حمایت کننده بازو
 • کلامپ
 • حمایت کننده سر
 • حمایت کننده پا
 • تثبیت کنده
 • بند های کنترل کننده
 • گسترش از کنار
 • تخته های انتقال

سیستم های ادغام دیجیتالی

سیستم های ادغام دیجیتالی

 

سیستم های ادغام دیجیتالی یک نقطه کنترل مرکزی برای تمامی قطعات متحرک در اتاق عمل به شما می دهند.

برای مثال سیستم ادغام دیجیتالی SDS یک انتخاب عالی برای جراح هاست؛ زیرا دارای موارد زیر است:

 • قابلیت اتصال به ۱۰ منبع: جراح ها می توانند عکس ها را همزان به چهار صفحه نمایش انتقال دهند و قابلیت پنجره باز کردن این سیستم، جراح ا قادر می سازد تا به راحتی تصاویر را مدیریت کند.
 • استفاده راحت: با وجود یک صفحه کلید هفت کلیدی یا صفحه نمایش لمسی، جراح می تواند منابع عکسی را به راحتی مدیریت کند.
 • نصب انعطاف پذیر: این سیستم می تواند به عنوان بخشی از بوم، مرکز اسناد پرستار یا میز پرستار یا برای انعطاف پذیری بیشتر ترالی متحرک، نصب شود.

به علاوه دوربین هایی که می توانند تصاویر ب کیفیت بالا ثبت کنند، موجود هستند.

این دوربین ها می توانند در راه های مختلفی نصب شوند که به پرسنل پزشکی اجازه ضبط جلسات، اجرای پخش زنده و بسیاری موارد مشابه را می دهد.

Call Now Buttonتماس با ما