این سایت هیچگونه فعالیتی در زمینه خرید و فروش محصولات دارویی (ژل،بوتاکس و …)ندارد

بهترین سن برای تزریق بوتاکس پیشانی و دور چشم: سن مناسب بوتاکس

صفحه اصلی » مقالات » بوتاکس » بهترین سن برای تزریق بوتاکس پیشانی و دور چشم: سن مناسب بوتاکس

علائم پیری بالاخره به سراغ هر کسی می‌آید، مهم نیست که فرد چقدر جوان مانده باشد. هنگامی که صحبت از رفع و خلاص شدن از چین و چروک‌ها، خطوط پنجه کلاغی دور چشم و خطوط اخم به میان می‌آید، بوتاکس– BOTOX® می‌تواند روشی مناسب برای شما باشد، اما چه زمانی و در چه سنی باید به سراغ تزریق بوتاکس بروید؟ در گذشته تزریق بوتاکس صرفاً به عنوان روشی برای افرادی استفاده می‌شد که می‌خواستند ظاهر جوانی خود را بازگردانند، تصور می‌شد، اما در حال حاضر، افراد جوان‌تر برای معالجه و جلوگیری از علائم پیری به سراغ جلسات درمانی تزریق بوتاکس می‌روند. بسیاری از افرادی که به این روش علاقه مند هستند ممکن است بخواهند قبل از اینکه چروک‌های پوستشان پدیدار شود، تزریق‌های بوتاکس را انجام دهند، که سن هر یک از افراد با دیگری متفاوت است. در واقع، زمان مناسب برای دریافت بوتاکس در شما به سبک زندگی و ژنتیک پوست شما بستگی دارد.

چین و چروک‌ها و خطوط باریک روی پوست چگونه ایجاد می‌شوند؟ 


هر کسی سرانجام دچار چین و چروک و یا خطوط باریکی روی پوست خود می‌شود. فقط این چین و چروک‌ها در بعضی از ما دیرتر یا زودتر از دیگران پدیدار می‌شوند. بیشتر ما یک دوست یا آشنایی داریم که در سن 65 سالگی دارای پوستی بدون خط و چین و چروک است، در حالیکه شخص دیگری را می‌شناسیم که در سن تقریباً 30 سالگی دارای خط و خطوط ریزی بر روی پوستش است.

اگر والدین، ​​مادربزرگ‌ها یا پدربزرگ‌ها یا بستگانتان با چین و چروک‌هایی بر روی پوستشان دست و پنجه نرم می‌کنند ، به احتمال زیاد خود شما نیز با آن‌ها مواجه می‌شوید. عوامل مؤثر دیگر، مانند سیگاری بودن یا حتی انجام حالات زیاد صورت نیز می‌تواند خطر ایجاد خطوط و چین و چروک‌های شما را افزایش دهد.

اما آنچه که در واقع در اصل این مسئله قرار دارد، کمی مسائل بیولوژیک است. با گذشت زمان، بالا رفتن سن باعث می‌شود بدن انسان تولید کلاژن، الاستین و GAG ها (گلیکوزآمینوگلیکان) را کند می‌کند. همه این‌ها، عناصر اصلی هستند که به طور مستقیم بر روی خاصیت ارتجاعی پوست تأثیر می‌گذارند.

با پیشرفت این روند پیری، پوست نازک‌تر و شکننده‌تر می‌شود. کار غدد تعریق و چربی کند شده و منجر به کاهش حجم، خشکی، پوسته پوسته شدن و آسیب مستقیم سلولی در پوست می‌شود. نتیجه‌ی این امر، از دست دادن حجم و تشکیل خطوط ریز و باریکی در اطراف گروه‌های عضلانی کوچک است.

استعمال دخانیات، کم آبی مزمن بدن، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید و حتی نوشیدن زیاد الکل باعث تقویت این تأثیرات به ویژه در مناطق مستعد برای چروک  شدن می‌شود. مثلاً پک زدن به یک سیگار فشار زیادی به پوست اطراف لب شما وارد می‌کند. از طرف دیگر، قرار گرفتن مستقیم در معرض آفتاب، به سلول‌های پوست آسیب می‌رساند و در عین حال باعث از بین رفتن رطوبت، چربی و حجم پوست نیز می‌شود.

بخوانید:  تزریق ژل خط خنده: برطرف کردن خطوط دور لب با تزریق فیلر

همه این عوامل تاثیرگذار، یک تصویر کاملاً پیچیده‌ای را ایجاد می‌کنند، اما در اینجا یک توجیه ساده‌تر نیز وجود دارد:

هرچه از گروه‌های عضلانی کوچک‌تر صورت استفاده شود، این احتمال بیشتر وجود دارد که پوست به مرور زمان قادر به برگرداندن و نگه داشتن فرم و حالت خود نباشد. این وضعیت را همانند “آسیب ناشی از استرس تکراری” تلقی کنید که فقط روی پوست شما اثر می‌گذارد.

می‌توانید تغییراتی را در شیوه زندگی خود ایجاد کنید، اگرچه واقعاً نمی‌توانید در مورد ژنتیک خود کاری انجام دهید و مطمئناً نمی توانید جلوی خندیدن، اشک ریختن و عصبانیت خود را بگیرید (این واقع بینانه نیست). بنابراین بیاییم در مورد آنچه می‌توانید برای آن انجام دهید صحبت کنیم.

تزریق بوتاکس چگونه می‌تواند برای اثر پیشگیرانه عمل کند؟


تزریق بوتاکس چگونه می‌تواند برای اثر پیشگیرانه عمل کند؟

هرچه ماهیچه‌ها شل‌تر می‌شوند، نیروی جاذبه به‌آرامی آن‌ها را به سمت پایین می‌کشد. همین مورد در مورد پوست شما نیز صادق است. هر بار که حالتی را در صورتتان ایجاد می‌کنید، عضلات صورت شما باید کمی سخت‌تر کار کنند تا مجدداً بافت را در جای خود بالا بکشند. در یک انسان عادی با ژن‌های معمولی ​، سرانجام به خاطر این افزایش دامنه حرکتی در ماهیچه‌ها و بافت‌ها، خطوط ریز یا چین و چروک‌هایی دائمی ایجاد می‌شود.

اگر خطوط و چین و چروک‌های ظریف به دلیل استفاده مکرر و یا به خاطر ناتوانی پوست شما در برگشت از حرکات و حالات ظریف در چهره‌تان رخ دهد، راه منطقی این است که این گروه‌های عضلانی کوچک در صورتتان را کمتر حرکت دهید.

با تزریق یک نوروتوکسین مانند بوتاکس به گروه‌های عضلانی بسیار بخصوص و مشخصی که در کنار بافت شل شده قرار دارد، می‌توان یک نیروی متضاد ایجاد کرد که پوست چروک شده را به‌جای خود برمی‌گرداند. این کار کمی شبیه به پیچیدن یک آتل نگه دارنده به دور یک مچ دست ضعیف پس از کشیده شدن آن است.

بوتاکس همچنین میزان حرکت در گروه‌های عضلانی کوچک در سراسر صورت شما را کمی کاهش می‌دهد. کمتر شدن حرکات تکراری و حالت‌های صورت نیز سرعت پیشرفت خطوط ریز و چین و چروک‌ها را کندتر می‌کند. مواد تزریقی مانند بوتاکس اساساً پوست را “مجدداً ترمیم” می‌کنند تا در حالت طبیعی و جوانی خود باقی بماند.

آیا در حال حاضر پوستتان دچار چین و چروک شده است؟ تزریق بوتاکس جهت پیشگیری برای شما مناسب است زیرا ظاهر چین و چروک‌های از قبل ایجاد شده را کاهش می‌دهد. آیا هنوز چین و چروکی در صورتتان ندارید؟ تزریق بوتاکس با کاهش مقدار فشار مکرر بر روی پوست شما، سرعت پیشرفت و ایجاد چین و چروک‌ها را کاهش می‌دهد. واقعاً به همین سادگی!

بخوانید:  تزریق ژل رستیلن (Restylane) در کلینیک زیبایی رازی

بهترین سن برای تزریق بوتاکس


بهترین سن برای تزریق بوتاکس

هیچ پاسخ مناسب و درستی برای این سؤال وجود ندارد زیرا هر بیمار شرایط منحصر به فرد خود را دارد. برخی از افراد به هیچ وجه به پیشگیری با بوتاکس احتیاج ندارند، در حالی که برخی دیگر از سن 20 سالگی شروع به ایجاد خطوط ریز در صورت خود می‌کنند. این درمان را باید با مشورت با پزشکان شروع کنید. آن‌ها می‌توانند پوست شما را بازرسی کنند و به شما بگویند آیا واقعاً به تزریق بوتاکس احتیاج دارید یا نه.

البته گفته می‌شود که سنین توصیه شده‌ای وجود دارد که اکثر متخصصان بر روی آن توافق دارند. پزشکان به بیماران خود می‌گویند “زمانی می‌توان شروع به درمان خط و خطوط روی صورت کرد که این خط و خطوط در هنگام استراحت صورت نیز ن وجود داشته باشند “شروع به استراحت می‌کنند” (یعنی وقتی که صورت بدون حالت و ریلکس است). این وضعیت معمولاً حدوداً در دهه‌ی20 سالگی عمر رخ می‌دهد، اما ممکن است برای برخی از بیماران زودتر یا دیرتر رخ دهد.

هنگامی که به سن 30 سالگی رسیدید، انجام روش‌های پیشگیری با استفاده  از بوتاکس نسبت به گذشته کاری عاقلانه‌تر می‌شود. در این دهه از زندگی، تولید کلاژن و الاستین به‌طور قابل‌توجهی کند شده و بازگشت پوست از حرکات روزانه سخت‌تر از قبل می‌شود. با انجام درمان‌های پیشگیرانه مانند بوتاکس می‌توانید این روند را در مسیر خود متوقف کنید (یا حداقل آن را به‌طور قابل توجهی کند کنید، و این عارضه‌ی اجتناب ناپذیر را برای زمان‌های بعد به عقب بی اندازید).

تا سن 40 سالگی، اکثر ما حداقل یک یا دو چین و چروک در صورتمان داریم. هنگامی که مسائل مربوط به شیوه زندگی مانند سیگاری بودن یا گذراندن زمان زیادی در زیر نور آفتاب و بدون محافظت وجود دارد، این امر قطعاً به حقیقت می‌پیوندد. در این سنین و بر اثر عوامل فوق الذکر، چین و چروک‌ها حتی بدون ایجاد حرکات و حالاتی در صورت و برای همیشه وجود خواهند داشت و باعث می‌شود صورت افتاده، خسته یا حتی گود رفته به نظر بیاید. در این مرحله ، بوتاکس هم از این مشکلات در پوست جلوگیری کرده و هم در عین حال آن را بازیابی می‌کند.

در اینجا نیز یک واقعیت عمومی وجود دارد: هر بیمار شرایط منحصر به فرد خود را دارد. کسی که پوست طبیعی تیره دارد ممکن است متوجه شود حتی در دهه 40ی  یا 50 سالگی خود حتی یک خط کوچکی در صورتش ایجاد نشده است، در حالی که یک فرد سفید و بور با پوستی نازک یا شفاف ممکن است حتی در سن 23 سالگی دچار خط و خطوطی در صورتش باشد، مخصوصاً اگر سیگار بکشد. بهتر است برای خودتان فرضیه سازی نکنید و برای مشورت، به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید. شرایط شما و نوع پوست نسبت به فردی دیگر متفاوت و منحصر بفرد است و باید یک پروتکل درمانی متناسب با نیازهای فردی‌تان داشته باشد.

بخوانید:  معرفی انواع تجهیزات و ترالی اورژانس و بیمارستان

نکاتی درباره زمان و سن مناسب برای تزریق بوتاکس 


نکاتی درباره زمان و سن مناسب برای تزریق بوتاکس

 • اگر هیچ‌گونه چین و چروک و خط و خطوطی در چهره‌تان ندارید، احتمالاً هنوز زمان تزریق بوتاکس نرسیده است.
 • بهترین راه برای فهمیدن اینکه شما کاندیدای خوبی برای تزریق بوتاکس هستید، ملاقات با یک متخصص پوست یا جراح زیبایی برای انجام مشاوره است.
 • از مشاوره قبل از درمان استفاده کنید تا سؤالات زیادی که در ذهن دارید را مطرح کنید و در صورت امکان در مورد آنچه را که دقیقاً می‌خواهید با بوتاکس به دست بیاورید توضیح دهید.
 • هر چه کمتر بهتر، به‌ویژه اگر بسیار کم سن و سال هستید اما خطوط بسیار ریز ناشی از بالا رفتن سن دارید.
 • انتظارات واقع بینانه ای داشته باشید. ممکن است چین و چروک های ناشی از آسیب آفتاب تا حدی قابل درمان نباشد و خطوط ماریونت در اطراف دهان و خطوط پیشانی و دور چشم با استفاده از فیلرهای دیگر (ژل و چربی) بهتر رفع شوند. از پزشک خود بپرسید که چه انتظاری می‌توانید از تزریق بوتاکس در خطوط ریز صورتتان داشته باشید.

آیا تزریق بوتاکس برای افراد سالمند بی‌خطر است؟


آیا تزریق بوتاکس برای افراد سالمند بی‌خطر است؟

بله! در سنین بالا نیز می‌توان تزریق بوتاکس را با خیال راحت و بی‌خطر انجام داد. نباید در مورد درمان‌های بوتاکس مشکلی داشته باشید، به‌شرط اینکه شما یک فرد مسن سالم باشید. تا زمانی که شما از مشکلات عصبی رنج نمی‌برید و داروهای رقیق‌کننده خون مصرف نمی‌کنید، تزریق بوتاکس برای شما بی‌خطر است.

اگر به تزریق بوتاکس فکر می‌کنید و بالای 60 سال سن دارید، مواردی وجود دارد که باید با پزشک خود در میان بگذارید. پزشک باید به کیفیت پوست، عمق خطوط و چین و چروک ها، میزان از دست رفتن حجم پوست توجه کند و سپس تصمیم می‌گیرد که تزریق بوتاکس را برای شما انجام دهد یا خیر.

اگر در مورد این مسئله سؤالی دارید می‌توانید با پزشک متخصص مشورت کنید. متخصص پوست شما با توجه به سابقه پزشکی شما و سایر روش‌هایی را که قبلاً انجام داده‌اید، می‌داند چه چیزی برای شما بهتر است.

چه کسی نباید تزریق بوتاکس انجام دهد؟ 


شما نباید تزریق بوتاکس انجام دهید اگر:

 • به هرگونه ترکیبات موجود در بوتاکس حساسیت دارید
 • نسبت به یک مارک دیگر بوتاکس حساسیت داشته‌اید یا در گذشته دچار عوارض جانبی از این محصولات شده‌اید.
 • در ناحیه تزریق، یک عفونت پوستی یا مشکلاتی دیگری دارید
 • اختلال عصبی یا عضلانی دارید
 • مشکل تنفسی مانند آسم دارید
 • مشکل در بلع دارید
 • مشکلات خونریزی دارید
 • پلک‌های افتاده دارید
 • داروهای خاصی را مصرف می‌کنید یا اخیراً مصرف کرده‌اید
Call Now Buttonتماس با ما