این سایت هیچگونه فعالیتی در زمینه خرید و فروش محصولات دارویی (ژل،بوتاکس و …)ندارد

تزریق ژل پیشانی: رفع خط اخم و چروک عمیق پیشانی با تزریق فیلر

صفحه اصلی » مقالات » ژل » تزریق ژل پیشانی: رفع خط اخم و چروک عمیق پیشانی با تزریق فیلر

با افزایش سن، از بین رفتن طبیعی کلاژن پوست، اسید هیالورونیک و خاصیت ارتجاعی پوست باعث ایجاد چین و چروک و از بین رفتن سفتی پوست در اطراف چشم و ابرو می‌شود. تزریق ژل به بافت‌های نرم می‌تواند به طور موقت ظاهر پوست را بهبود بخشد. همة ژل‌های تزریقی بسته به نوع و شیوه‌ تزریق موقتی هستند و ماندگاری آنها از شش ماه تا دو سال است. برخی از بیماران برای دستیابی به بهترین نتیجه به چندین مرحله تزریق نیاز دارند.

اقدامات قبل از تزریق ژل 


قبل از تزریق ژل، متخصص پوست ابتدا تاریخچه پزشکی بیمار را بررسی می‌کند. در طی این جلسه، پزشک و بیمار در خصوص انتظار خود از تزریق، خطرات احتمالی و نتایج آن با یکدیگر گفتگو می‌کنند.

 • اگر چنانچه یک رویداد خاص یا تعطیلات پیش‌رو دارید باید این را در نظر داشته باشید که حداقل ۲ هفته قبل از فرا رسیدن آن اقدام به تزریق ژل کنید.
 • بیمار نباید تا ۲ هفته قبل از تزریق و یا بعد از درمان با ریستالین لایفت و والوما ایکس سی تحت روش‌های درمانی تهاجمی قرار گیرد. برخی از روش‌های تهاجمی که باید در این دوره از آنها خودداری شود عبارتند از:
  • جرم‌گیری دندان‌ها یا کارهای دندانپزشکی o برداشتن ضایعه یا بیوپسی
  • هر نوع عمل جراحی
  • کار گذاشتن دستگاه‌های داخلی در بدن
  • خال کوبی یا هر نوع آرایش دائمی
 • هر نوع سابقه لیفت صورت که منجر به نامناسب بودن تزریق فیلر به گونه‌ها شود.
 • توصیه می‌شود که به منظور به حداقل رساندن کبودی و خونریزی، ۳ روز تا ۱ هفته قبل و بعد از تزریق ژل مصرف آسپرین، موترین، گیاه دارویی جینکو بیلوبا، سیر، روغن دانه کتان، روغن کبد ماهی، ویتامین A، ویتامین E و یا سایر اسیدهای چرب ضروری را متوقف کنید. فراموش نکنید که حتما قبل از قطع مصرف هرگونه دارویی ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.
 • اگر سابقه ابتلا به تب‌خال دارید که بیش از ۴ بار در سال اتفاق می‌افتد، توصیه می‌شود قبل از درمان‌های تزریق در اطراف یا در نزدیکی ناحیه دهان ابتدا آن را درمان کنید بعد اقدام به تزریق ژل نمایید. درمان تب خال بایستی ۳ روز قبل از مراجعه برای تزریق فیلر انجام شود. می‌توانید در خصوص مصرف داروهای تب خال با پزشک خود مشورت کنید.
 • اگر قبل از تزریق ژل دچارسرماخوردگی، آنفولانزا، زخم سرد، بلمیش (جوش‌های پوست سر) و یا بثورات پوستی و غیره شدید توصیه می‌شود که تا زمان برطرف شدن این مشکلات تزریق ژل را به تعویق بیندازید.
 • توصیه می‌شود که مصرف رتین آ (Retin A) را ۲ تا ۳روز قبل از تزریق فیلر متوقف کنید تا از تشدید قرمزی یا سوزش پوست پیشگیری شود.
 • اگر چنانچه به تازگی از عمل‌های زیبایی با لیزر، التراسوند، پیلینگ یا لایه‌برداری، میکرودرم ابریژن صورت استفاده کرده‌اید باید تا ۲ هفته صبر کنید و سپس اقدام به تزریق ژل نمایید.
بخوانید:  مراحل تزریق چربی به سینه: بزرگ کردن سینه ها با تزریق چربی

فیلر پیشانی چگونه عمل می‌کند؟ 


اسید هیالورونیک یک جزء طبیعی است که در پوست، چشم و غضروف یافت می‌شود. تقریبا نیمی از اسید هیالورونیک طبیعی بدن انسان در پوست یافت می‌شود لذا به راحتی با بدن ما زیست سازگار و تجزیه تخریب‌پذیر (قابل جذب) است.

اسید هیالورونیک نقش‌های بسیاری در بدن ایفا می‌کند اما عملکرد اصلی آن آب‌رسانی است و همین امر تعیین کننده ویسکوالاستیسیته پوست، هیدراتاسیون، ساختار و استحکام آن می‌باشد. با بالا رفتن سن پوست، اسید هیالورونیک طبیعی موجود در پوست کاهش یافته و سبب کاهش خاصیت ارتجاعی آن، کاهش حجم و ایجاد چین و چروک (ریتید) و سایر علائم پیری پوست می‌شود. تزریق ژل به پوست می‌تواند باعث بهبود هیدراتاسیون، کشش، ساختار، استحکام و حجم پوست شود.

پرکننده‌های پوستی مانند فیلرهای حاوی اسید هیالورونیک برای کانتورینگ سه بعدی و اصلاح صورت، اصلاح از دست دادن حجم و رفع چین و چروک‌های ایستا (ریتید) بسیار مناسب هستند. تزریق فیلرهای پوستی در اصلاح و رفع چین و چروک صورت بسیار موفقیت‌آمیز بوده است و می‌توان از ترکیب آن‌ها با بوتاکس برای رفع چین و چروک‌های پویا (ریتید) نیز استفاده کرد.

کاربردهای تزریق ژل پیشانی


چین و چروک پیشانی

رفع چین و چروک پیشانی با تزریق ژل

چین و چروک‌های پیشانی خطوط افقی درازی هستند که در امتداد پیشانی شکل می‌گیرند. این چروک‌ها به هنگام بالا بردن ابروها بیشتر به چشم می‌آیند و خود را نشان می‌دهند. چین و چروک پیشانی باعث می‌شود که فرد همیشه اخمو و عصبانی و مسن‌تر از آنچه هست دیده شود.

درمان اصلی رفع چین و چروک تزریق بوتاکس به عضلاتی است که باعث ایجاد چین و چروک پیشانی می‌شوند و این خطوط را صاف و هموار می‌کند. همچنین اگر این خطوط پیشانی عمیق و ایستا باشند می‌توان به کمک تزریق ژل آنها را رفع کرد.

خطوط اخم: خطوط بین دو ابرو 

رفع خطوط اخم، خطوط بین دو ابرو با تزریق بوتاکس

خطوط اخم خطوط کوچک و عمودی هستند که بین دو ابرو ایجاد می‌شوند. این خطوط بیشتر در افرادی ایجاد می‌شود که یا زیاد اخم می‌کنند و یا زیاد زیر نور آفتاب قرار می‌گیرند. البته بالا رفتن سن نیز در تشکیل این خطوط موثر است.

درمان اولیه این خطوط تزریق بوتاکس به این قسمت از بدن است. با تزریق بوتاکس به پیشانی، خطوط اخم صاف شده و چهره‌ای آرام و بدون استرس و البته ظاهری هموارتر به فرد می‌دهد. برای رفع خطوط عمیق و بدون حرکت اخم تزریق ژل نیز می‌تواند گزینه‌ای باشد.

تزریق ژل به پیشانی 

تزریق ژل به پیشانی

در طی روند پیری، استخوان گیجگاهی به داخل فرو می‌رود و حجم عضله پوشاننده تمپورالیس کاهش می‌یابد و پد چربی تمپورال از لحاظ سایز کوچک می‌شود. در نتیجه این تغییرات، غالبا منحنی رو به بیرون و تو پر پیشانی از بین می‌رود. گیجگاه توخالی باعث می‌شود که قسمت بالایی صورت به شکل “تو رفتگی” و ابروها کوتاه و افتاده دیده شوند. همچنین هرچه گیجگاه بیشتر به داخل جمع شود، حاشیه‌های استخوانی قوس گونه و خط تمپورال یا گیجگاهی نیز برجسته‌تر به نظر می‌رسند و ظاهری لاغرتر به خود می‌گیرد.

از دست دادن چربی در شقیقه صورت می‌تواند در افراد جوان و به ویژه در افرادی که درصد چربی بدن آنها کمتر از ۲۰ درصد است نیز رخ دهد. از بین رفتن چربی در قسمت شقیقه باعث می‌شود که فرد پیرتر از سن واقعی خود به نظر برسد.

پروتز بافت نرم از طریق تزریق ژل برای بیمارانی که به دنبال جوانسازی این ناحیه از صورت خود هستند، به یک روش درمانی معمول تبدیل شده است. در پروتز پیشانی یا گیجگاه از فیلرهایی مانند هیالورونیک استفاده می‌شود.

بخوانید: 

از دست دادن حجم در پیشانی می‌تواند باعث ظاهری لاغر و ضعیف شود. این ناحیه از صورت ممکن است به اندازه چین و چروک صورت در دید نباشد و غالباً مورد توجه خود فرد قرار نمی‌گیرد. با این وجود، پروتز یا تزریق ژل به پیشانی تأثیر عمیقی در تغییر قسمت فوقانی و میانی صورت و دستیابی به ظاهری متعادل‌تر و جوان‌تر دارد.

در تزریق ژل به پیشانی از فیلر اسید هیالورونیک و فیلر پوستی صورت در نقطه مورد نظر در زیر پوست پیشانی برای بازگرداندن حجم به پیشانی و بهبود ظاهر صورت استفاده می‌شود.

جلسه تزریق فیلر به بافت نرم 


در طی این روش، پزشک ابتدا نقاطی از صورت را برای تزریق مشخص می‌کند و سپس با استفاده از یک ماده ضد باکتری آن  نقاط را تمیز می‌کند. از یک ماده بیحس کننده موضعی، یخ و یا بیهوشی موضعی برای کنترل درد حین تزریق استفاده می‌شود. پس از بیحس کردن ناحیه مد نظر، فیلر یا همان ژل که معمولا شکلی از اسید هیالورونیک یا یک ماده شیمیایی تحریک کننده کلاژن است به وسیلة یک سوزن بسیار کوچک تزریق می‌شود. برخی از بیماران به هنگام تزریق ژل احساس سوزش یا درد خفیفی می‌کنند. بعضی از افراد برای دستیابی به نتایج مطلوب چندین مرحله تزریق ژل انجام می‌دهند.

نتیجه تزریق ژل به پیشانی چیست؟ آیا تزریق فیلر به پیشانی عوارض جانبی یا از کارافتادگی به دنبال دارد ؟


تجربه نشان داده است که تزریق ژل به پیشانی و جوانسازی صورت از لحاظ پزشکی کارآمد و بی‌خطر است. در هفته‌های ۴، ۱۲، ۲۴ و ماه ۱۲ می‌توان بخوبی نتیجه تزریق ژل را مشاهده کرد.

پس از تزریق ژل، اکثر افراد وقتی ظاهر خود را با گذشته مقایسه می‌کنند متوجه می‌شوند که ظاهرشان به مراتب جوان‌تر از گذشته است.

در ۸۰ درصد افراد، پس از گذشت ۱۲ ماه از تزریق ژل به پیشانی دیگر اثری از افتادگی و علائم پیری وجود نخواهد داشت. اوج بهبودی و جوانسازی صورت در ماه ششم پس از تزریق است.

گاهی ممکن است که پس از تزریق ژل اندکی قرمزی و تورم خفیف بر روی صورت دیده شود که البته موقتی بوده و طی گذشت دو روز برطرف می‌شود.

توجه به این نکته مهم است از آنجا که افراد با یکدیگر متفاوت هستند لذا ممکن است که اثربخشی تزریق ژل نیز در بین آن‌ها تفاوت‌های زیادی با هم داشته باشد. اطلاعات فوق فقط به منظور افزایش اطلاعات عمومی شما است و اثربخشی آن مشمول حقایق و شرایط خاص، فیزیولوژی منحصر بفرد و ساختار جسمانی بیمار، شدت یک درمان، میزان ژل مورد استفاده و تعداد دفعات تزریق (در صورت امکان) متغییر است. بنابراین ممکن است که نتایج حاصل از تزریق فیلر با اطلاعات ارائه شده در بالا متفاوت باشد.

برای پیشانی ژل بهتر است یا بوتاکس؟ 


برای پیشانی ژل بهتر است یا بوتاکس؟

همه چین و چروک‌ها شبیه هم نیستند

هنگامی که می‌خواهید چین و چروک‌های خود را درمان کنید بهتر است که ابتدا بدانید که چروک پیشانی با خطوط دور لب و چشم متفاوت است. به طور خلاصه، چین و چروک‌های مختلف دلایل مختلفی دارند بنابراین ممکن است که به یک روش‌های درمانی مختلفی نیاز داشته باشند و یا حتی ممکن است که برای درمان آنها از ترکیبی از چندین روش استفاده شود.

ژل بهتر است یا بوتاکس؟ 

معمولاً در بیشتر موارد ماندگاری ژل بیشتر از بوتاکس است اما گاهی ممکن است که نتایج تزریق ژل ماندگاری طولانی مدت در رفع خطوط پیشانی به همراه نداشته باشد. می‌توان از طریق تزریق فیلر خطوط  پیشانی را صاف و هموار کرد اما در بیشتر موارد استفاده از بوتاکس برای رفع خطوط پیشانی گزینة بهتری است. زمانی که از ژل برای صاف کردن این خطوط استفاده می‌شود، اثربخشی آن کمتر است و خیلی سریعتر از بین می‌رود زیرا معمولا نتایج تزریق ژل بر اثر تحرکات دائمی عضله از بین می‌رود.

بخوانید:  معرفی انواع ژل لب

شاید بهتر باشد که برای رفع چین و چروک‌های پیشانی که بر اثر تحرکات عضلات صورت ایجاد می‌شوند از بوتاکس استفاده کرد زیرا بوتاکس برای هدف قرار دادن خود عضله طراحی شده است. گاهی ممکن است که خطوط پیشانی سرسخت بوده و به دلیل کار کردن نیروهای عضلانی به مدت طولانی بر روی پوست، چین و چروک‌های پیشانی حتی با تزریق بوتاکس نیز به طور کامل صاف و هموار نشوند. در این حالت، می‌توانید به کمک بوتاکس چروک‌های پیشانی خود را صاف کرده و سپس با تزریق ژل به این ناحیه از بدن ظاهر آنها را بهبود بخشید. اگر تزریق ژل به پیشانی به همراه بوتاکس انجام شود قطعا ماندگاری اثرات آن بیشتر خواهد بود.

آیا پزشک در نتایج حاصل از تزریق ژل پیشانی نقش دارد؟  

برای اینکه نتایج تزریق ژل پیشانی زیبا و طبیعی باشد باید تزریق ژل زیر نظر یک پزشک حرفه‌ای و مجرب انجام شود. پزشک قبل از شروع تزریق ابتدا با دقت به اهداف و خواسته‌های شما گوش می‌دهد.

مراقبت‌های پس از تزریق ژل پیشانی


 • به مدت ۶ ساعت پس از تزریق ژل از دست زدن، فشار دادن، مالیدن یا دستکاری پیشانی خود به شدت پرهیز کنید زیر این موارد می‌تواند باعث تحریک، زخم یا حتی اسکار شود.
 • تا ۳ روز پس از تزریق ژل پیشانی از انجام ورزش‌های سنگین و طاقت‌فرسا و قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا حرارت زیاد خودداری کنید.
 • بعد از تزریق ژل از زیر آب گرفتن سر به مدت ۲۴ ساعت خودداری کنید. این شامل رفتن به استخر، شنا در دریا، وان، حمام داغ و غیره می‌شود.
 • توصیه می‌شود که۳ روز تا ۱ هفته قبل و بعد از تزریق ژل مصرف آسپرین، موترین، گیاه دارویی جینکو بیلوبا، سیر، روغن دانه کتان، روغن کبد ماهی، ویتامین A، ویتامین E و یا سایر اسیدهای چرب ضروری را متوقف کنید زیرا مصرف این مواد ممکن است باعث افزایش خونریزی و کبودی شود.
 • ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از درمان از مصرف الکل، کافئین، مکمل نیاسین، غذاهای پر سدیم، غذاهای حاوی قند زیاد، کربوهیدرات‌های تصفیه شده، غذاهای پرادویه و سیگار خودداری کنید. مصرف این مواد ممکن است باعث افزایش تورم یا سوزش شود.
 • از استفاده از محصولات رتین آ (Retin A) یا مواد مشابه آن (مانند کرم‌های کینیراز، تازاراک) تا ۲ روز پس از درمان خودداری کنید تا از افزایش تحریک یا قرمزی پوست پیشگیری شود.
 • تا ۲ هفته پس از درمان از انجام عمل‌های زیبایی با لیزر، التراسوند، پیلینگ یا لایه‌برداری، میکرودرم ابریژن صورت اجتناب کنید.
 • سعی کنید تا یک روز پس از تزریق ژل از مواد آرایشی استفاده نکنید زیرا استفادة زودهنگام از مواد آرایشی ممکن است باعث ایجاد پاسچول شود.
 • در صورت تشدید درد، تورم، قرمزی، تاول یا خارش فوراً آن را به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در ۲۴ ساعت اول می‌توانید بر روی ناحیه درمان شده یخ بگذارید. بدین منظور می‌توانید پک‌های یخ را به مدت ۲۰ دقیقه بر روی پیشانی خود بگذارید و سپس آن را تا ۲۰ دقیقه کنار بگذارید. این تناوب را تا ۲۴ ساعت رعایت کنید.
Call Now Buttonتماس با ما