این سایت هیچگونه فعالیتی در زمینه خرید و فروش محصولات دارویی (ژل،بوتاکس و …) ندارد.

جلوگیری از ریزش موی سر مردان: تغذیه ، مراقبت از مو و دارو

جلوگیری از ریزش موی سر مردان

کارهای بسیاری وجود دارد که مردان می‌توانند انجام دهند تا ریزش موی خود را متوقف کنند اما اینکه چه اقدامی باید بکنید بستگی به دلیل ریزش موهایتان دارد و به یاد داشته باشید که موهای همه افراد بطور روزانه م‌یریزد، که کاملاً طبیعی است.

اما اگر دچار ریزش موی دائمی هستید باید به پزشک مراجعه کنید. ممکن است پزشک تشخیص دهد که ریزش موی شما ناشی از مواردی مانند مشکلات تیروئید، استرس، عفونت پوست سر، آلوپسی آندروژنی یا پیری است.

در سالهای اخیر تعداد مردانی که به دنبال جراحی زیبایی برای کاشت مو برای مقابله با ریزش مو هستند، افزایش یافته است. این مشکل بیش از 40٪ از مردان زیر 35 سال و 65٪ برای مردان بالای 65 سال را تحت تاثیر قرار می‌دهد و جای تعجب ندارد که این افراد در جستجوی راه حلی برای رفع این مشکل مانند کاشت مو باشند.

در کلینیک زیبایی رازی انواع روش های جدید کاشت مو تحت نظر متخصصین باتجربه انجام میشود.

 

چرا مو می‌ریزد؟


چرا مو می‌ریزد

موهای روی سر شما دارای یک چرخه زندگی هستند که شامل رشد، استراحت و ریزش است. اینکه هر فرد روزانه حدود 100 تار مو را از دست بدهد طبیعی است.

در صورت ریزش موی شدید و ناگهانی هستید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

برخی از اوقات ریزش مو موقتی است و ممکن است به تغییرات رژیم غذایی یا برخی از درمان‌ها و یا تغییر در سبک زندگی پاسخ خوبی نشان دهد. از بین رفتن ریزش مو تا زمانی که در اثر یک بیماری زمینه‌ای باشد و آن بیماری درمان نشود، دائمی‌تر شده و یا متوقف نمی‌شود.

در سن 40 سالگی، تقریبا نیمی از مردان به دلیل مشکلات ارثی مانند آلوپسی آندروژنی (طاسی با الگوی مردانه) دچار ریزش مو خواهند شد. به همین ترتیب، بیش از نیمی از خانم‌ها قبل از سن 70 سالگی ریزش موی ژنتیکی (طاسی با الگوی زنانه) را تجربه می‌کنند.

سایر علل ریزش مو شامل موارد زیر است:

  • برخی بیماری‌ها، مانند آلوپسی آریتا، عفونت پوست سر یا تریکوتیلومانیا (اختلال مو)
  • مصرف داروها یا مکمل‌هایی مانند داروهایی که برای سرطان، فشار خون بالا، افسردگی یا آرتروز مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  • پرتو درمانی برای مشکلاتی مانند سرطان
  • استرس، چه جسمی و چه ذهنی

چه زمانی ریزش مو را جدی بگیریم؟


مانند بیشتر علائم پیری، طاسی با الگوی مردانه نیز یک شبه اتفاق نمی‌افتد. در حقیقت، در بیشتر مردان، طاس شدن یک روند طولانی و آهسته است که می‌تواند از چند سال تا چند دهه طول بکشد.

یكی از كلیدهای جلوگیری از ریزش مو، توجه به علائم طاسی و انجام هرچه سریعتر درمان است. به عبارت ساده تر، هرچه زودتر برای جلوگیری از ریزش مو اقدامی انجام دهید، موهای بیشتری را حفظ خواهید کرد.

خوشبختانه، نشانه‌هایی برای طاسی با الگوی مردانه وجود دارد که می‌توانید از آنها برای شناسایی و مقابله با ریزش مو استفاده کنید. در بخش زیر سه علامت ذکر شده است که باید از آن آگاهی داشته باشید و همچنین روش‌های ساده اما مؤثری برای پیشگیری از بدتر شدن ریزش مو ذکر شده است که می‌توانید انجام دهید.

تغییر قابل توجه در موهای شما

بارزترین علامت طاسی، تغییر چشمگیر رنگ موی شما است که می‌توانید در تصاویر مشاهده کنید.

طاسی اغلب از خط v  شکل مو شروع می‌شود، در این حالت شکل V جلوی موها نمایان تر می‌شود. در اکثر افراد، ریزش از اطراف سر آغاز می‌شود و اغلب با کم پشت شدن مو به جای ریزش کامل شروع می‌شود.

اگر واقعاً نگران ریزش مو هستید، می‌توانید هر چند ماه یکبار از خودتان در یک شرایط نورپردازی یکسان عکاسی کنید تا ببینید که آیا موهای شما در حال کم شدن است یا خیر. در طول یک یا دو سال، شما می‌توانید تشخیص دهید که آیا موهایتان را در اطراف خط موی جلوی سر کم شده است یا خیر.

عکس‌ها روش خوبی برای تشخیص این هستند که آیا موهای شما در حال ریزش هستند یا خیر، زیرا به شما این امکان را می‌دهد که از منظر شخص دیگری به خودتان نگاه کنید. اگر متوجه ریزش مو شدید، لازم است که هرچه سریع تر اقدامی بکنید تا از بدتر شدن آن جلوگیری کنید.

کم پشت شدن قابل توجه موهای شما

همه افراد سرشان طاس نمی‌شوند. برخی از مردان دچار نوعی از ریزش مو می‌شوند که به آن کم پشت شدن پراکنده مو می‌گویند. کم پشت شدن پراکنده، نوعی ریزش مو است که بر کل پوست سر و یا مناطق خاصی مانند تاج سر تأثیر می‌گذارد. افرادی که این نوع ریزش مو را تجربه می‌کنند دچار نوعی طاسی می‌شوند که از پشت یا بالای سر شروع می‌شود، نه از خط مو.

درست مانند یک خط موی در حال پس روی، ساده ترین روش تشخیص ریزش موی پراکنده، مقایسه عکس‌ها در دوره‌های زمانی مختلف است. اگر متوجه شدید که موهای شما نسبت به عکس‌هایی که چند سال پیش گرفته شده‌اند، کم پشت تر به نظر می‌رسد، احتمال اینکه در اثر این الگوی طاسی مردانه باشد، وجود دارد.

از آنجایی که معمولاً از پشت سر خود عکس نمی‌گیرید، ساده ترین روش برای مقایسه پر پشتی موهای شما در طول زمان، هر دو یا سه ماه عکس گرفتن در آینه حمام است.

اگر هر ساله متوجه می‌شوید موهای اطراف تاج سر شما کمتر می‌شود، ارزش آن را دارد که برای جلوگیری از ریزش بیشتر اقدام کنید.

ریزش بیش از حد مو پس از دوش گرفتن یا براشینگ

طبیعی است که موهایتان را هنگام دوش گرفتن، برس یا شانه زدن مو بزنید. به طور متوسط​​، افراد روزانه حدود 100 تار مو را از دست می دهند، به این معنی که چهار تا پنج تار مو بعد از شامپو زدن موهای خود مشاهده می‌کنید و این چیزی نیست که نگران آن باشید.

با این حال، اگر شما متوجه شدید که موهای شما بیش از حد معمول در طول هر روز می‌ریزد، این احتمال وجود دارد که می‌تواند در نتیجه طاسی با الگوی مردانه باشد.

قبل از اینکه وحشت کنید، لازم است بدانید که ممکن است این ریزش مو موقت باشد و ریختن بیش از حد موها برای یک یا دو روز لزوماً دلیلی برای نگرانی نیست. ریزش مو می‌تواند در اثر دلایل زیادی ایجاد شود، از اختلاف ساعت ناشی از سفر گرفته تا آفتاب سوختگی و کاهش وزن یا تب.

این نوع ریزش مو معمولاً موقتی است و به این معنی که در طول یک یا دو هفته تعداد موی بیشتری را در هنگام برس کشیدن سرتان مشاهده خواهید کرد. همچنین ممکن است صبحها متوجه موی ریخته شده روی بالش خود شوید.

اگر هر روز و برای مدت طولانی متوجه ریزش مقدار زیادی از موهای خود شدید، باید به دنبال کمک باشید. از این گذشته، تا زمانی که شما متوجه افزایش ​​ریزش روزانه موهای خود شوید، طول زیادی نمی‌کشد تا پسروی موها و یا نقاط کچلی قابل مشاهده رویت شوند.

روش‌های پیشگیری از ریزش موی مردان


روش‌های پیشگیری از ریزش موی مردان-min

رژیم غذایی

رژیم غذایی حاوی سبزیجات خام

یک مطالعه نشان داده است که رژیم غذایی حاوی سبزیجات خام و گیاهان تازه مانند رژیم مدیترانه‌ای ممکن است خطر آلوپسی آندروژنی (طاسی با الگوی زنانه یا طاسی با الگوی مردانه) را کاهش داده یا شروع آن را کندتر کند.

بهترین نتایج هنگامی مشاهده شد که شرکت کنندگان بیش از سه روز در هفته مقدار زیادی از این غذاها- از جمله جعفری، ریحان و سبزیجات سالادی را مصرف کردند.

پروتئین

فولیکول‌های مو بیشتر از پروتئینی به نام کراتین ساخته می‌شوند. در یک مطالعه که 100 نفر مبتلا به ریزش مو در آن بررسی شدند، نقص در مصرف برخی از مواد مغذی در میان شرکت کنندگان، از جمله اسیدهای آمینه که به عنوان بلوک ساختمانی پروتئینها هستند، ذکر شده است.

در حالی که محققان اعتقاد دارند که هنوز مطالعات بیشتری مورد نیاز است، استفاده از یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین ممکن است به جلوگیری از ریزش مو کمک کند. مصرف مواد سالم شامل غذاهایی مانند تخم مرغ، آجیل، لوبیا و نخود فرنگی، ماهی، لبنیات کم چرب، مرغ و بوقلمون سرشار از پروتئین و بسیار مفید است.

ویتامینA

ویتامین A بخشی از رتینوئیدها را تشکیل می‌دهد که نشان داده شده است که سرعت رشد مو را افزایش می‌دهد. این ویتامین همچنین ممکن است به تولید چرب پوست کمک کند، پوست سر را سالم تر نگه دارد و بتواند موهای بیشتری را حفظ کند.

بشقاب خود را با غذاهای سرشار از ویتامین A مانند سیب زمینی شیرین، فلفل دلمه ای و اسفناج پر کنید که از منابع این ویتامین هستند.

مکمل‌ها

مولتی ویتامین

دانشمندان مشخص كردند كه ویتامین‌های A ، B ، C ، D ، آهن، سلنیوم و روی، در روند رشد و نگهداری موها، به ویژه در بازسازی سلولی اهمیت دارند. می‌توانید مولتی ویتامین‌ها را در بیشتر فروشگاه‌های مواد غذایی یا داروخانه‌ها پیدا کنید یا از پزشک خود بخواهید که یکی از آنها را برای شما تجویز کند.

ویتامین D

در یک مطالعه نشان داده شده است که ویتامین D با آلوپسی غیر مزمن در ارتباط است. درمان کمبود این ویتامین ممکن است به رشد مجدد موها کمک کند.

بیوتین

بیوتین- ویتامین H یا B7 است که در ترکیب اسیدهای چرب بدن نقش دارد. این ماده برای چرخه عمر مو ضروری است و در صورت کمبود آن ممکن است ریزش مو را تجربه کنید. در مورد مصرف روزانه سه تا پنج میلی گرم بیوتین با پزشک خود مشورت کنید.

مراقبت از مو

شستن منظم

شستن روزانه موها و سالم نگه داشتن پوست و تمیز کردن آن، سبب محافظت از آن در برابر ریزش مو می‌شود. نکته اصلی استفاده از یک شامپوی ملایم است. فرمول‌های سنگین‌تر ممکن است موها را خشک کرده و باعث شکسته شدن آن شود که منجر به ریزش مو می‌شود.

روغن نارگیل

محققان معتقدند که روغن نارگیل ممکن است به جلوگیری از آسیب دیدن مو در اثر قرار گرفتن در معرض نور ماوراء بنفش (UV) کمک کند.

اسید لوریک موجود در روغن نارگیل به اتصال پروتئین مو کمک می‌کند و از ایجاد شکستگی در ریشه و رشته مو محافظت می‌کند. ماساژ دادن پوست سر با روغن نارگیل ممکن است باعث بهبود جریان خون و کمک به رشد مجدد آن شود.

روغن زیتون

روغن زیتون را می‌توان به عنوان نرم کننده مو استفاده کرد، زیرا از مو در برابر خشکی و شکستگی محافظت می‌کند. روغن زیتون همچنین یک ماده اصلی در رژیم‌های مدیترانه ای است که ممکن است به کند شدن ریزش ژنتیکی مو کمک کند.

دو قاشق غذاخوری روغن زیتون را مستقیماً روی مو بمالید و بگذارید 30 دقیقه قبل از شستشو روی موها بماند.

موی خود را سفت نبندید

از کش یا گیره‌های تنگ که ممکن است روی ریشه مو تاثیر بگذارد اجتناب کنید زیرا این موارد به طور بالقوه منجر به ریختن بیش از حد مو می‌شود. اجازه دهید موهای شما در هوای طبیعی خشک شود تا از تحریک پوست سر خود جلوگیری کنید. استایل کردن به کمک ابزارهای حرارتی مانند فرهای بیگودی یا اتوی مو برای صاف کردن مو ممکن است باعث آسیب دیدن مو شود که منجر به ریزش مو یا شکستن ساقه مو نیز می‌شود.

درمان‌های پزشکی

لیزر درمانی

لیزرها ممکن است به بهبود تراکم مو برای مبتلایان به ریزش مو ناشی از شیمی درمانی کمک کند. به این گزینه نور قرمز درمانی نیز گفته می‌شود و ممکن است سبب تحریک سلول‌های بنیادی اپیدرمی شود.

پلاسمای غنی از پلاکت

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) به پوست سر کمک می‌کند تا رشد مو در مناطقی را که قبلاً دچار ریزش مو شده اند را تحریک کند. خون برای جدا کردن پلاکت‌ها از طریق سانتریفیوژ گرفته می‌شود و سپس به داخل پوست سر تزریق می‌شود.

فیناستراید

به عنوان پروپسیا نیز شناخته می‌شود، این قرص با نسخه ممکن است به کند شدن ریزش مو کمک کند و حتی باعث رشد جدید موها شود. این دارو برای آقایان تأیید شده و برای آقایان زیر 60 سال بهتر کار می‌کند.

فنیل افرین

استفاده از فنیل افرین موضعی ممکن است سبب تحریک عضلات فولیکول شده و به کاهش ریزش مو کمک کند. به عنوان مثال، موها هنگام برس زدن محکم تر خواهند بود و کمتر می‌ریزند.

کاشت مو


کاشت مو

اگر دچار ریزش موی دائمی شده اید یکی از موثرترین راه ها برای جبران موهای از دست رفته کاشت مو است:

پیوند واحد فولیکولار یا FUT چیست؟

این یکی از روش‌های کاشت مو است که نسبت به سایر روش‌ها محبوب تر و رایج تر می‌باشد. همچنین به عنوان “روش نواری” شناخته می‌شود. FUT شامل گرفتن نوارهایی از مو یا گروهی از فولیکول‌های مو از پشت سر یا نقاطی که دارای مو هستند می‌باشد. این نوارها با دقت در بخش‌هایی که دچار ریزش مو شده اند جایگزین می‌شوند.

 

 

کاشت مو به روش اف یو ای (FUE) چیست؟

برخلاف FUT، روش FUE شامل برداشتن فولیکول‌های مو از مناطقی است که موهای بیشتری وجود دارد، سپس به آرامی فولیکول‌های فرد را در پوست سر در نواحی که ریزش مو در آن رخ داده است قرار می‌دهند. این یک روش کاشت موی نسبتاً جدید است که در حال افزایش محبوبیت است، زیرا موفقیت هر دو روش یکسان است، اما شامل استفاده از نوارهای فولیکول مو نمی‌شود.

Call Now Buttonمشاوره رایگان