این سایت هیچگونه فعالیتی در زمینه خرید و فروش محصولات دارویی (ژل،بوتاکس و …)ندارد

کاشت مو به روش FUE (FIT): مزایا و معایب کاشت مو اف یو ای

صفحه اصلی » مقالات » مقالات » کاشت مو به روش FUE (FIT): مزایا و معایب کاشت مو اف یو ای

کاشت مو به روش FUE (FIT): مزایا و معایب کاشت مو اف یو ای


ریزش مو برای همه یک اتفاق ناخوشایند است. استرس، آلودگی هوا، اختلالات ژنتیکی، مصرف برخی داروها و رژیم غذایی نامناسب می‌‌تواند زمینه ریزش موها را فراهم کند. کاشت مو یک راه حل برای درمان آلوپسی ژنتیکی- آندروژنتیک است. اگر ۲۰ سال قبل کسی به شما می‌گفت که می‌تواند موهای ریخته شده شما را برگرداند چه احساسی پیدا ؟ قطعاً هر چیزی که می‌‌گفت را باور نمی‌کردید زیرا کاشت مو یک فرد شناخته شده نبود و تعداد بسیار کمی از افرادی که به کاشت مو های خود پرداخته بودند از نتایج حاصل از آن اطلاع داشتند به همین دلیل کاشت مو برای همه افراد قابل تایید نبود. امروزه می‌توان گفت که همه افراد با کاشت مو آشنایی دارند و می‌دانند که چگونه کاشت مو به یک معجزه تبدیل شده است. در حقیقت در دنیای مدرن امروزی دیگر از این کارها تحت عنوان معجزه یاد نمی‌‌شود چرا که کاشت مو بر مبنای اصول قدرتمند علمی قرار دارد و برخی از مراکز تخصصی کاشت مو می‌تواند متقاضیان خود را با آنچه که انتظارش را دارند برسانند. پیوند واحد فولیکولی یا FUE یک روش تخصصی برای کاشت مو است و امروزه کاربرد بسیار زیادی دارد. از این روش کم تهاجمی و دقیق برای کسب نتایج دلخواه استفاده می‌شود.

برای یک جراح با تجربه و آموزش دیده کاشت مو به روش پیوند واحد فولیکولی یک ابزار بسیار سودمند است که برای برطرف کردن طاسی سر و پوشش دادن نقاط خالی آن به ویژه برای افرادی که قبلا به عنوان یک متقاضی مناسب برای پیوند مو در نظر گرفته نمی‌شدند کمک می‌کند.

در کلینیک زیبایی رازی انواع روش های جدید کاشت مو تحت نظر متخصصین با تجربه انجام می شود.

مزایای کاشت مو به روش پیوند واحد فولیکولی چیست؟ 


 اجازه بدهید به بررسی مزایا و معایب کاشت مو در افراد بپردازیم که از روش پیوند واحد فولیکولی استفاده می‌کنند.

 دوران بهبود کوتاهی دارد 

 کاشت مو به روش پیوند واحد فولیکولی برای افرادی مناسب است که به دلایل مختلف می‌‌خواهند دوران بهبود آن ها کوتاه باشد و بتواند دوباره فعالیت جسمانی سنگین یا فعالیت شغلی و دشوار خود را آغاز کنند. این گروه از افراد شامل کارگران، ورزشکاران حرفه‌ای و افرادی از این قبیل است. در این گروه از افراد حرکات شدید و متناوب باعث می‌شود که ریسک کشیده شدن بخیه‌ها در جراحی کاشت مو به روش استخراج واحد فولیکولی  افزایش پیدا کند. در صورتی که این افراد نتوانند به مدت ۱۵ تا ۲۰ روز پس از کاشت مو به روش استخراج واحد فولیکولی استراحت کنند و از انجام فعالیت جسمانی و ورزشی سنگین خودداری کنند می‌‌توانند متقاضی کاشت مو به روش پیوند واحد فولیکولی باشند.

 بافت اسکار خطی مشاهده نمی‌شود

در  کاشت مو به روش پیوند واحد فولیکولی در ناحیه دهنده مو هیچ گونه بافت اسکار خطی دیده نمی‌شود. بافت‌های کوچک اسکار گردی که در ناحیه دهنده به وجود می‌‌آیند به استخراج موها ارتباط دارند و این وضعیت شبیه بافت اسکار به روش استخراج واحد فولیکولی است.

بخوانید:  تزریق بوتاکس دیسپورت برای درمان چین و چروک صورت

 نیازی به بخیه نیست

 در این روش از هیچ‌ گونه بخیه استفاده نمی‌‌شود و ناحیه دهنده مو بدون نیاز به استفاده از بخیه و کشیدن بخیه طی مدت ۷ تا ۱۰ روز به طور کامل ترمیم می‌شود البته این بازه زمانی مربوط به شرایطی است که حدود دو هزار واحد فولیکولی استخراج می‌شود و در صورتی که تعداد واحدهای فولیکولی بیشتر از دو هزار باشد فرایند ترمیم آهسته خواهد بود.

 درد کمی احساس می‌شود

 اکثر افرادی که اقدام به کاشت مو می‌کنند ادعا می‌نمایند که کاشت مو به روش پیوند واحد فولیکولی یک روش نسبتا بدون درد است و دردی که در ۵ تا ۱۰ روز اول احساس می‌‌شود بسیار خفیف است. البته مسئله احساس درد یک موضوع فردی است و آستانه تحمل افراد از درد بستگی دارد.

 می‌توان از ناحیه دهنده اقدام به تهیه گرافت کرد

 در کاشت مو به روش پیوند واحد فولیکولی می‌توان فولیکول‌ها را از ناحیه دهنده جدا کرد این کار قبلاً در روش استخراج واحد فولیکولی و به علت ریسک بروز عوارض جانبی میسر نبود. به ویژه در روش پیوند واحد فولیکولی می‌توان از ناحیه دهنده چیزی حدود ۳۰ درصد بیشتر واحد فولیکولی را استخراج کرد. با استفاده از هر دو روش می‌توان حدود ۹ هزار واحد فولیکولی را تهیه نمود. امکان پیوند فولیکول‌های تهیه شده از سایر نقاط بدن از قبیل قفسه سینه، کمر، بازوها، پاها و ناحیه تناسلی نیز وجود دارد که به این روش پیوند موهای بدن گفته می‌شود.

 امکان ایجاد تراکم بیشتر وجود دارد

 جراح کاشت مو می‌تواند تعداد بسیار زیادی واحد فولیکولی را از ناحیه دهنده استخراج کند و از آنها برای کاشت مو های سر و ابرو و یا ریش و سبیل استفاده کند تا تراکم موهای آن ناحیه را افزایش دهد.

 چه افرادی می‌‌توانند متقاضی مناسبی برای کاشت مو به روش پیوند واحد فولیکولی باشند


 همه افراد نمی‌توانند متقاضی مناسبی برای کاشت مو به روش پیوند واحد فولیکولی باشد. متخصص کاشت مو در جلسه مشاوره می‌تواند بهترین روش را برای کاشت موهای شما مشخص نماید. از هر ده نفری که دوست دارند از روش پیوند واحد فولیکولی استفاده کنند فقط ۴ نفر نمی‌‌توانند به علت آسیب دیدگی گسترده فولیکول‌های مو در ناحیه دهنده (بیش از ۳۰ تا ۵۰ درصد) متقاضی کاشت مو به روش پیوند واحد فولیکولی باشند. با توجه به اینکه تعداد فولیکول‌های مو در ناحیه دهنده در همه افراد یکسان نیست سوال زیر مطرح می‌شود:

 در چه مواردی کاشت مو به روش پیوند واحد فولیکولی نسبت به روش استخراج واحد فولیکولی برای یک تعداد مساوی گرافت مو ارجحیت دارد؟

 کاشت مو به روش پیوند واحد فولیکولی برای برخی از افراد بسیار مناسب است که این گروه از افراد به شرح زیر می‌باشند:

 • افرادی که به تعداد کمی گرافت نیاز دارند: افرادی که فقط موهای آنها کمتر شده است و دوست دارند که از کاشت مو برای پوشاندن یک سطح بسیار کوچک از آلوپسی که به دلایل مختلف باعث ریزش مو شده است استفاده کنند.
 • افرادی که قصد ترمیم ریش، ابرو یا مژه‌های خود را دارند. در این افراد فقط می‌‌توانیم گرافت‌های فولیکولی را به صورت مجزا تهیه کنیم و امکان استخراج تعداد بسیار زیادی گرافت وجود ندارد.
 • افرادی که می‌خواهند خیلی زود فعالیت‌های ورزشی و کاری خود را شروع کنند مانند کارگران و ورزشکاران حرفه‌ای. در این گروه از افراد حرکات شدید بدن می‌تواند ریسک کشیدگی بخیه‌ها در جراحی کاشت مو به روش استخراج واحد فولیکولی را افزایش دهد.
 • افرادی که پوست سر آنها فاقد قابلیت حرکت است و این مسئله باعث می‌شود که استفاده از روش استخراج واحد فولیکولی غیر ممکن باشد. این مسئله فقط به علت کاهش انعطاف پذیری پوست سر و استفاده از روش‌های قدیمی کاشت مو به وجود می‌آید. در این شرایط کاشت مو به روش پیوند واحد فولیکولی یک ابزار بسیار سودمند است که می‌توان از طریق موهای باقیمانده روی پوست سر حدود هزار تا ۱۵۰۰ فواید فولیکولی را تهیه نمود بدون آنکه ناحیه دهنده تاس و بدون مو شود.
 • افرادی که قصد دارند بافت اسکار حاصل از جراحی کاشت موی قبلی، جراحی مغز، جراحی لیفت صورت و تروما را بپوشاند.
 • روش‌های قدیمی و کاملا غیر طبیعی کاشت مو: در این افراد ما می‌‌توانیم با استفاده از روش کاشت مو به روش پیوند واحد فولیکولی به توزیع آن دسته از فولیکول‌های مو بپردازیم که به صورت غیر طبیعی روی سر قرار دارند و تصویر عادی را به وجود بیاوریم.
 • افرادی که از برش و بخیه‌های کاشت مو به روش استخراج واحد فولیکولی وحشت دارند. منظور ما همان فوبیا است. در این موارد هنگامی که به توضیح مزایای کاشت مو به روش پیوند واحد فولیکولی و عدم نیاز به شیو کردن سر می‌پردازیم تقریباً همه متقاضیان کاشت مو شک و تردید خود را کنار می‌‌گذارند و برای درمان و آماده می‌شوند.
 • افرادی که سابقه تشکیل بافت اسکار بسیار فعال یا بیماری‌های کلاژن را دارند: در این موارد نادر می‌توان از روش پیوند واحد فولیکولی استفاده کرد و ریسک بروز عوارض جانبی را به حداقل رساند.
 • افرادی که در ناحیه دهنده آن ها در قسمت پشت سر بانک موی خوبی وجود ندارد و باید واحدهای فولیکولی از موهای بدن آنها تهیه شود: در روش کاشت موهای بدن می‌‌توان واحدهای فولیکولی را از سایر نقاط بدن از قبیل قفسه سینه، کمر، بازو و پا و ناحیه تناسلی تهیه کرد.
بخوانید:  علت ریزش موی سر مردان: دلایل کم پشت شدن موی جلوی سر آقایان

 کاشت مو به روش پیوند واحد فولیکولی یا FUE چگونه است؟


در کاشت مو به روش پیوند واحد فولیکولی، فولیکول‌های مو به صورت تکی از ناحیه دهنده مو برداشته می‌‌شوند و برای کاشت در ناحیه مورد نظر آماده خواهند شد. فرآیند کاشت مو به روش پیوند واحد فولیکولی در دو مرحله انجام می‌شود:

 • برش واحدهای فولیکولی به کمک وسایل مخصوص
 • کاشت واحدهای فولیکولی در ناحیه مورد نظر

 در این روش بدون ایجاد برش روی پوست سر یا سایر نقاط بدن واحد فولیکولی به کمک وسایل مخصوص استخراج می‌‌شود و نقاط دایره مانند ناشی از برداشتن فولیکول‌ها روی پوست سر باقی می‌ماند که جای نگرانی ندارد زیرا به خوبی توسط موها پوشانده می‌شود. تمامی جزئیات فنی و مراحل مربوط به جراحی کاشت مو به روش پیوند واحد فولیکولی شبیه جراحی کاشت مو به روش استخراج واحد فولیکولی است در نتیجه هر دو روش فقط در نحوه استخراج فولیکول‌ها در ناحیه دهنده مو با هم تفاوت دارند. در کاشت مو به روش استخراج واحد فولیکولی، فولیکول‌های مو از طریق ایجاد یک برش نواری در پشت و دو طرف سر تهیه می‌شوند. بافت اسکار حاصل از این روش در مقایسه با روش پیوند واحد فولیکولی کاملاً قابل مشاهده است. فرایند استخراج گرافت با سرعت بسیار زیادی انجام می‌شود و جراح فقط به ۲۰ تا ۴۰ دقیقه زمان برای استخراج فولیکول‌های مو لازم دارد. از آنجایی که کاشت مو به روش FUE و FUT با هم تفاوت دارند بهتر است با پزشک خود در خصوص مزایا و معایب هر دو روش صحبت کنید سپس تصمیم نهایی خود را بگیرید.

 تعداد جلسات لازم برای کاشت مو چقدر است؟


در جلسات مورد نیاز برای کاشت مو به روش پیوند واحد فولیکولی تعداد کمی گرافت تهیه می‌شود. اکثر جراحان باتجربه و کار کشته سراسر جهان عقیده دارند که استخراج ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ واحد فولیکولی در هر جلسه به ایجاد نتایج رضایت بخش کمک خواهد کرد به همین دلیل در صورتی که شما به ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ واحد فولیکولی نیاز داشته باشید فرایند درمان در دو تا سه جلسه انجام خواهد شد.

 در دوران بهبود برای کاشت مو چه باید کرد؟


 • پس از جراحی کاشت مو به پوست سر خود با ملایمت دست بزنید. داروهایی که پزشک برای شما تجویز کرده است را به موقع مصرف کنید. از فشار دادن پوست سر خود اجتناب کنید تا ریسک جابجا شدن فولیکول‌ها و موهای پیوند شده به صفر برسد. بدون اجازه و مشورت با پزشک از شستشوی موهای خود با شامپو خودداری کنید. پس از آن که پزشک به شما اجازه استفاده از شامپو را داد از یک شامپوی ملایم برای تمیز کردن نقاط اطراف فولیکول‌های مو استفاده نمایید. به آرامی و با کمک نوک انگشت به شستشوی سر خود بپردازید و از انجام حرکات ماساژ محکم خودداری کنید. به آرامی موهای خود را آبکشی نمایید و از فشار شدید آب خودداری کنید سپس پوست سر خود را با حوله نرم خشک کنید.
 • از دستکاری کردن پوست سر خود در دوران بهبود خودداری کنید. ممکن است در این دوران در اطراف موهای پیوند شده دچار خارش خفیف و پوسته ‌ریزی شوید. از خاراندن پوست سر خود یا کندن پوسته‌های روی آن خودداری کنید.
 • پس از کاشت مو فعالیت‌های جسمانی خود را محدود کنید و از انجام دادن فعالیت‌هایی نظیر دوچرخه‌ سواری و سایر تمرینات ورزشی به مدت ۷ تا ۱۰ روز خودداری کنید. این دوران استراحت می‌تواند از ریزش موهای پیوند شده جلوگیری نماید.
 • داشتن رژیم غذایی متعادل که حاوی مواد غذایی سالم است می‌‌تواند به بهبود رشد موها کمک کند. سعی کنید در رژیم غذایی خود از غذاهای حاوی آنتی اکسیدان از قبیل بلوبری، فلفل، کدو، گیلاس و گوجه فرنگی استفاده کنید. از مصرف مواد غذایی که باعث بروز واکنش‌های آلرژیک می‌شوند مانند سویا، گندم و لبنیات و همچنین غذاهلیی که حاوی مواد افزودنی هستند و باعث آلرژی می شوند خودداری کنید. هر روز حداقل ۶ تا ۸ لیوان آب بنوشید.
 • پس از آن که پزشک به شما چراغ سبز نشان داد به آرامی پوست سر خود را ماساژ دهید و نقاط اطراف موهای پیوند شده را ماساژ بدهید. سه قطره روغن رزماری، نعناع و مریم گلی را با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون ترکیب نمایید. این گیاهان می‌توانند به رویش موهای جدید کمک کنند. این ترکیب روغنی را روی پوست سر خود بمالید و روزی یک یا دو بار به آرامی ماساژ دهید.
 • از پزشک خود در خصوص استفاده از ماینوکسیدیل چرا که این محلول به رشد سریع موها کمک خواهد کرد. این محلول موضعی روند رشد موها را تحریک می‌‌کند. باید این محلول را روی پوست تمیز سر بمالید و طبق دستور پزشک و نکات نوشته شده در بروشور پوست سر خود را با آن ماساژ دهید. پس از استفاده از ماینوکسیدیل دست و انگشتان خود را به آرامی بشویید.
بخوانید:  پیشگیری از چین و چروک صورت با تغذیه و کرم مناسب هر پوست

 معایب کاشت مو به روش پیوند واحد فولیکولی چیست؟


 • بافت اسکار کوچکی در ناحیه دهنده مو باقی می‌‌ماند و در صورتی که شما موهای سر خود را شیو کنید دیده می‌شوند و ممکن است برش‌هایی که کوچکتر از ۵ میلی متر هستند به چشم بیایند. ازهر محلی که فولیکول‌های مو برداشته می‌شوند نقاط سفید رنگی باقی خواهد ماند. این نقطه سفید رنگ در همه مواردی که از پیوند واحد فولیکولی استفاده می‌شود دیده خواهند شد و متقاضیان کاشت مو به خوبی می‌‌دانند که نباید موهای آنها کوتاه‌تر از ۵ سانتی متر باشد.
 • در صورتی که جراح تجربه کافی نداشته باشد و از یک نقطه تعداد زیادی گرافت را خارج کند یا آنکه گرافت‌های مو را به صورت برابر و بر اساس اصول استخراج فولیکول‌های مو استخراج نکند این نقاط کم پشت خواهند شد و توسط موهای سایر نقاط سر پوشانده نمی‌شوند.
 • در مواردی که تراکم موهای ناحیه دهنده کم است و موها نازک هستند نقاطی که از آنجا واحدهای فولیکولی استخراج شده است به لحاظ ظاهر و حجم موها با سایر نقاط موها تفاوت قابل توجهی خواهد داشت.

کاشت مو به روش fut (اف یو تی) چه مزایا و معایبی دارد؟

Call Now Buttonتماس با ما