درمان و رفع چین و چروک صورت با تزریق بوتاکس و ژل

شکی نیست که پیری باعث ایجاد تغییرات چشمگیر در چهره فرد می‌شود، که ظاهر شدن چین و چروک صورت یکی از آن تغییرات است. این تغییرات یک فرایند طبیعی هستند که به آرامی پیشرفت می‌کنند. هیچ راهی وجود ندارد که بتواند روند پیری را تغییر دهد و بسیاری از افراد می‌دانند که چهره‌ای که در آینه می‌بینند مسن‌تر از چیزی است که واقعا احساس می‌کنند. خوشبختانه، درمان‌های کم تهاجمی برای کمک به رفع چین و چروک‌ها و بازگرداندن یک چهره‌ی جوان‌تر و طبیعی وجود دارد. درمان‌های تزریقی در سراسر جهان بسیار محبوب هستند و دو مورد از محبوب‌ترین روش‌های تزریق بوتولینوم شامل تزریق بوتاکس و تزریق ژل است.

با افزایش سن، پوست نیز تغییر می‌کند. با گذشت زمان، حجم طبیعی پوست جوان شروع به کاهش کرده و چین و چروک‌ها شکل می‌گیرند. استفاده‌ی مناسب و دقیق از بوتاکس و پرکننده‌های صورت می‌تواند فرد را از شر چین و چروک‌ها خلاص کرده و بدون انجام عمل جراحی، قسمت‌های خالی بافت را پر کند. مهم است که برای تزریق بوتاکس یا ژل به یک متخصص مجرب مراجعه کنید. به منظور کسب آگاهی بیشتر درباره رفع چین چروک صورت با تزریق بوتاکس و ژل یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌ ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ تماس حاصل فرمایید.

متقاضیان


در صورت بارداری، برنامه‌ریزی برای بارداری، تغذیه با شیر مادر یا هر گونه حساسیت به مواد تزریقی نباید از این روش استفاده کنید. تزریق نباید در محلی که عفونی است انجام شود. اگر شما آنتی بیوتیک خاصی مصرف می‌کنید، سابقه بیماری عصبی عضلانی  یا ضعف دارید، نباید بوتاکس دریافت کنید.
برای تزریق ژل به بیمارانی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنند باید مراقب بود، زیرا ممکن است خطر کبودی و یا حتی هماتوم (جمع شدن خون در بیرون از رگ‌های خونی) با تزریق افزایش یابد.

بوتاکس چگونه کار می‌کند؟


بوتاکس یک درمان کمی تهاجمی و بدون جراحی است که تکرار آن در عضله‌ی زیر قسمت چین و چروک باعث کاهش ایجاد چین و چروک‌های صورت می‌شود. حرکات طبیعی عضلات صورت باعث ایجاد چروک در روی پوست می‌گردد. با گذشت زمان، این چروک‌ها عمق بیشتری پیدا کرده و حتی زمانی که عضلات در حالت استراحت هستند قابل رویت می‌شوند. نمونه‌هایی از این خطوط شامل خطوط افقی پیشانی، خطوط عمودی بین ابروها و چروک‌های ناشی از نور آفتاب در اطراف چشم و دهان است. بوتاکس از سم بوتولینیوم خالص ساخته شده است. این سم به طور طبیعی از یک نوع باکتری خاص تولید می‌شود و با تضعیف عضله‌ی زیر چروک‌ها و کاهش حرکت عضله‌ای که باعث ایجاد چین و چروک شده بود، ایجاد چین و چروک را کاهش می‌دهد.

نواحی تحت درمان با بوتاکس

  • خطوط عمودی بین ابروها "خطوط نگرانی"
  • خطوط افقی در پیشانی
  • خطوط "پاکلاغی" ناشی از پرتوهای خورشید در اطراف چشم بر روی استخوان گونه
  • خطوط مورب اطراف بینی
  • خطوط ایجاد شده دور دهان
  • خطوط نوار مانند در گردن
  • خطوط گوشه دهان (لیفت)
  • خطوط خارجی ابرو (لیفت)

بوتاکس با چه سرعتی تاثیر گذاشته و تا چه مدت دوام دارد؟

اثرات بوتاکس بعد از ۲۴ تا ۴۸ ساعت شروع شده و تاثیر کامل تزریق در طول یک تا دو هفته خود را نشان می‌دهد. اثرات تزریق بوتاکس معمولا حدود سه تا چهار ماه باقی می‌ماند.

تزریق چگونه انجام می‌شود؟

تزریق بوتاکس با استفاده از یک سوزن بسیار ظریف در مطب در قسمت مورد نظر از صورت انجام می‌شود. تزریق در چندین محل انجام می‌شود تا دارو در تمام عضله مورد نظر پخش شود. سوزن تزریق کمی ناراحتی ایجاد می‌کند، اما با استفاده از کمپرس یخ یا بیحس‌ کننده‌های موضعی قبل از درمان می‌توان این ناراحتی را کاهش داد. پس از تزریق ممکن است قسمتی از پوست به طور موقت متورم شود که این ورم به سرعت از بین می‌رود. خطر ایجاد کبودی در محل تزریق نیز تا حد کمی وجود دارد، اما این خطر در صورت استفاده از روش مناسب برای تزریق و سرد کردن محل پس از تزریق کاهش می‌یابد. اکثر افراد مایلند در همان روز تزریق به محل کار یا دیگر فعالیت‌های روزانه برگردند.

ژل‌ها چگونه کار می‌کنند؟


دو نوع از محبوب‌ترین ژل‌های صورت از اسید هیالورونیک (HA) و هیدروکسی آپاتیت کلسیم ساخته شده‌اند. HA یکی از مولکول‌های طبیعی موجود در پوست است و از دست دادن این مولکول در هنگام پیری موجب کاهش حجم پوست می‌شود.
اسید هیالورونیک مستقیما حجم پوست محل تزریق را بازسازی کرده و با جذب آب آن قسمت باعث افزایش حجم و رطوبت می‌شود. با گذشت زمان اسید هیالورونیک از طریق یک فرآیند طبیعی به آرامی توسط بدن تجزیه می‌شود، اما می‌توان اثر تزریق را از طریق تزریق آنزیمی که در صورت نیاز اسید هیالورونیک را به سرعت خنثی می‌کند، از بین برد.

هیدروکسی آلپاتیت کلسیم (رادیس) از میکروسفرهای مبتنی بر کلسیم، که در یک ژل حامل معلق هستند، ساخته شده است. نحوه‌ی تاثیرگذاری این ژل متفاوت از ژل‌های اسید هیالورونیک است. در زمان تزریق، افزایش حجم که ناشی از تزریق است مستقیما دیده می‌شود. با گذشت زمان، این ژل به بدن کمک می‌کند تا به طور طبیعی کلاژن تولید کند و با تجزیه‌ی ژل، تنها کلاژن طبیعی باقی می‌ماند. این ژل قوی‌تر از اکثر ژل‌های HA بوده و در محل عمیق‌تری از زیر پوست تزریق می‌شود تا به کاهش چین و چروک‌های عمیق مانند چروک‌های مورب بین لب و بینی کمک کند. هیچ روشی برای خنثی کردن ژل رادیس وجود ندارد، اما این ژل به طور طبیعی با گذر زمان تجزیه خواهد شد.

نواحی تحت درمان با ژل

قسمت‌های مختلفی از صورت را می‌توان با تزریق ژل درمان کرد و محل‌های نهایی انتخاب شده بستگی به آناتومی و خواسته‌های خاص هر فرد دارد. بعضی از رایج‌ترین محل‌های درمان عبارتند از:

ژل‌ها با چه سرعتی اثر کرده و اثر آنه‌ا چه مدت دوام دارد؟

بر خلاف درمان با بوتاکس که به مدتی زمان برای تاثیر گذاشتن نیاز دارد، تزریق ژل معمولا بلافاصله اثر می‌کند. ممکن است در چند روز اول پس از تزریق کمی تورم وجود داشته باشد که این تورم بخاطر استفاده از مقدار زیاد ژل است اما هنگامی که این تورم برطرف شود اثر ژل به طور کامل دیده می‌شود. مدت زمان دوام ژل با توجه به محل تزریق و ژل مورد استفاده، متفاوت است. ژل‌های اسید هیالورونیک بین شش ماه تا بیش از دو سال دوام دارند. کوتاه‌ترین زمان دوام ژل در لب‌ها دیده می‌شود زیرا بیشتر از سایر قسمت‌ها حرکت می‌کند و تجزیه ژل در این قسمت سریع‌تر است. ژل‌هایی که ماندگاری بیشتری دارند ممکن است تا دو سال و ژل‌های هیدروکسی آلپاتیت کلسیم تا یک سال دوام خواهند داشت.
بسیاری از بیمارانی که برای تزریق مجدد ژل مراجعه می‌کنند، متوجه می‌شوند که برای تزریق مکرر نیازی به مقدار زیادی از ژل ندارند.

تزریق چگونه انجام می شود؟

تزریق ژل صورت در یک جلسه  در مطب به راحتی  انجام می‌شود. ژل در یک سرنگ استریل عرضه شده و با یک سوزن یا کانولای مخصوص زیر پوست تزریق می‌شود. اغلب قبل از تزریق از یک داروی بیهوشی موضعی در ناحیه‌ی تزریق استفاده می‌شود و در صورت لزوم برای مناطق حساس مانند لب‌ها می‌توان از یک بلاک عصبی استفاده کرد. بسیاری از ژل‌ها نیز خود دارای یک بیهوشی موضعی هستند، بنابراین در طول تزریق، منطقه درمان بی‌حس می‌شود. پس از تزریق، محل تزریق با یخ سرد می‌شود تا احتمال بروز تورم و کبودی در آن کاهش یابد. اکثر بیماران پس از تزریق به برنامه منظم روزانه خود برمی‌گردند.

خطرات احتمالی و عوارض جانبی


قبل از درمان باید با پزشک خود در مورد خطرات  احتمالی تزریق‌های صورت صحبت کنید. شایع‌ترین خطرات تزریق خطراتی جزئی هستند و شامل درد، کبودی یا تورم در قسمت تزریق هستند. واکنش‌های آلرژیک موضعی ممکن است پیش آید، اما احتمال آن بسیار کم است. همچنین احتمال عفونت موضعی نیز وجود دارد.

در تزریق بوتاکس ممکن است دارو به عضلات اطراف گسترش یابد. برای تزریق‌های اطراف چشم این نکته می‌تواند منجر به کاهش موقت حرکات  پلک بالا و یا ضعف عضلات حرکت دهنده‌ی چشم و در نتیجه دوبینی موقت شود.
گاهی اوقات ممکن است با تزریق ژل کمی تورم در زیر پوست یا التهاب موضعی در محل تزریق وجود داشته باشد. برای رفع این مشکل ممکن است نیاز به درمان با تزریق استروئید، و یا در مورد ژل‌های اسید هیالورونیک، نیاز به خنثی سازی جزئی ژل باشد.

هزینه


هزینه تزریق به مهارت درمانگر، روش استفاده شده، زمان و تلاش مورد نیاز برای درمان و همچنین موقعیت جغرافیایی محل درمان بستگی دارد.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است