این سایت هیچگونه فعالیتی در زمینه خرید و فروش محصولات دارویی (ژل،بوتاکس و …)ندارد

فرم دهی چانه با تزریق فیلر، چربی، پروتز و جراحی: معایب و مزایا

صفحه اصلی » مقالات » مقالات » فرم دهی چانه با تزریق فیلر، چربی، پروتز و جراحی: معایب و مزایا

برجسته‌سازی چانه یک روش درمانی است، که در طول سال‌های اخیر محبوبیت بیشتری پیدا کرده است و تاثیر زیادی بر تناسب صورت دارد. فرم دهی چانه با روش‌های غیرجراحی و غیرتهاجمی شامل تزریق درما فیلر برای تغییر شکل چانه است که سریع و مطمئن به چهره‌ای تغییر یافته طبیعی، دست خواهید یافت.

بیمارانی که چانه کوچک و ظریفی دارند یا افرادی که ممکن است از زمان تولد یا به دلیل جراحت، معایبی در چانه خود داشته باشند، می‌توانند بدون تجربه درد، خطر و مراقبت‌ پس از جراحی،  بهبودی چشمگیری در تناسب صورت خود بدست آورند.

درمان بسیار سریع انجام می‌شود و معمولاً احساس درد کمی خواهید داشت. تا 48 ساعت پس از درمان،  بهتر است کمی فعالیت‌های خود را محدود کنید، اما بیماران می‌توانند هر زمان که بخواهند به سرکار خود برگردند.

نتایج درمان پس از تزریق قابل مشاهده خواهد بود و بین 9 تا 12 ماه دوام خواهد داشت. بهتر است از هر 12 تا 18 ماه برای حفظ حالت مورد نظر، درمان را تکرار کنید.

فیلر چانه 


فیلر چانه

تزریق ژل در چانه یک روش غیرجراحی برای فرم دهی چانه و برجسته کردن خط فک است. تزریق درما فیلر موقتی، یک روش جایگزین برای جراحی دائمی کاشت پروتز چانه است، که در بافت نرم زیر پوست تزریق می‌شود تا به چانه برجستگی بدهد، به اجزای صورت تناسب داده، حجم از دست رفته را برمی‌گرداند، چروک‌ها را برطرف کرده و ترک‌های پوست را پر می‌کند.

ژل می‌تواند فاصله بین صورت و گردن را بیشتر شکل داده و از این رو توجه روی غبغب کمتر می‌شود و حتی چانه باریک‌تر دیده می‌شود.

مزایا و معایب فرم‌دهی چانه با ژل چیست؟


مزایا:

  • فرم دهی چانه با تزریق فیلر یک درمان غیرتهاجمی بدون دوره نقاهت است.
  • پزشک، ناحیه و حجم تزریق فیلر را برای دستیابی به نتیجه مورد نظر شما، و اینکه چانه ظریف‌ یا برجسته‌تر باشد، مشخص می‌کند، و بعد از آن نیز می‌توان نتیجه درمان ‌را دستکاری کرد یا کمی تغییر داد.
  • این روش فرم دهی چانه، درمانی موقت برای افرادی است که برای قرار دادن پروتز دائم هنوز آمادگی ندارند یا برای افرادی است که تمایل دارند قبل از انجام جراحی، ابتدا ظاهر جدید خود را ببینند.
  • فیلرها ارزان‌تر از پروتز چانه یا لیپوساکشن چانه هستند (گرچه با گذشت زمان و تکرار این درمان‌، متحمل هزینه بیشتری خواهید شد)
  • اگر پس از درمان هیالورونیک اسید- فیلر تزریق شده، از نتایج درمان راضی نیستید، پزشک می‌تواند آن را تخلیه کند (گرچه احتمالاً باید هزینه اضافی برای انجام اینکار پرداخت کنید).
بخوانید:  معرفی انواع تخت و تشک‌های بیمارستانی

معایب:

  • فیلر فقط یک یا دو سال دوام دارد، بنابراین برای حفظ ظاهر چانه پس از درمان، لازم است که درمان را تکرار کنید.
  • نتیجه فرم‌دهی چانه با تزریق ژل ممکن است نامحسوس باشد، از این‌ رو اگر دوست دارید که تغییر چشمگیری در ظاهر خود ایجاد کنید، شاید از نتیجه کار کاملاً راضی نباشید.
  • برجسته کردن بیشتر چانه، نیازمند تزریق مقدار زیادی فیلر است، بنابراین درمان ممکن است پر هزینه باشد.
  • گرچه قابلیت انعطاف‌پذیری ژل باعث می‌شود، پزشک بتواند با دقت به چانه شکل داده و تزریق کند، اما این بافت نرم اجازه نمی‌دهد که ژل، شبیه استخوان چانه سخت و محکم باشد. همچنین این انعطاف‌پذیری به این معنی است که فیلر نمی‌تواند مانند پروتز شکل دقیق خود را حفظ کند.

تزریق فیلر در چانه چگونه انجام می‌شود؟


تزریق فیلر در چانه چگونه انجام می‌شود؟

ابتدا پزشک ویژگی‌های چهره شما را بررسی کرده و در مورد اهداف کلی مورد نظر شما از زیبایی صحبت خواهید کرد. پزشک تعداد سرنگ مورد نیاز را برای داشتن ظاهر مورد نظر شما مشخص کرده و همچنین نوع خاصی از ژل تزریقی را که برای شما استفاده خواهد شد، توصیه می‌کند.

اکثر پزشکان درمان را با صحبت در خصوص مقدار  فیلر مورد نظر شروع می‌کنند، بویژه اگر اولین بار است که فرم دهی چانه با تزریق ژل انجام می‌دهید. پزشک پوست آن ناحیه را تمیز کرده و ممکن است مقداری کرم بی‌حس کننده استفاده کند. (برخی از مواد تزریقی حاوی لیدوکائین است که برای بی‌حسی موضعی بکار می‌رود.)

سپس پزشک فیلر را به نقاط مختلف در طول چانه و خط فک تزریق می‌کند، آن نواحی را ماساژ می‌دهد تا آن را به شکل دلخواه در بیاورد. بیشتر افراد در طول تزریق، کمی فشار را احساس می‌کنند، اما دردناک نیست.

کل روند درمان معمولاً 20-30 دقیقه طول می‌کشد که به مقدار فیلر مورد استفاده بستگی دارد.

پس از تزریق فیلر به چانه چه احساسی خواهید داشت


پس از درمان، ممکن است در نواحی تزریق، کمی احساس تورم، التهاب و کبودی داشته باشید، که در تمامی انواع درما فیلر امری طبیعی است. با هر تزریق، ممکن است که کبودی و قرمزی ایجاد شود. بطور طبیعی، این حالت پس از چند روز برطرف می‌شود، اما در برخی از افراد ممکن است بیشتر طول بکشد. تزریق ژل در چانه، به جز انتظار برای برطرف شدن علائم التهاب، دوران نقاهتی ندارد.

بخوانید:  تزریق ژل ژوویدرم در کلینیک زیبایی رازی

اکثر پزشکان توصیه می‌کنند که به مدت 24-48 ساعت پس از تزریق فیلر در چانه، از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید. سعی کنید که در طول این دوران  فشار زیادی به چانه وارد نکنید تا از جابجا شدن فیلر جلوگیری شود.

نکته مهم: هنگامی که ژل تزریق شده در چانه در جای خود قرار گرفت، قادر به جابجایی نیست، زیرا با بافت نرم بدن شما یکپارچه می‌شود.

چه زمانی نتیجه فرم دهی چانه با تزریق ژل مشخص می‌شود؟


تزریق درما فیلر نتیجه فوری خواهد داشت و به همین دلیل طرفداران زیادی دارد. به دلیل ورم طبیعی پس از تزریق فیلر در چانه برجسته شدن چانه را فوراً مشاهده خواهید کرد. نتایج نهایی پس از چند هفته که تورم آن ناحیه کاهش یافت، ظاهر می‌شود.

عکس‌های قبل و بعد از تزریق فیلر در چانه، برجستگی بین خط فک و گردن را بهتر نشان می‌دهد، اما بهبودی چهره همیشه برای تمامی افراد به یک اندازه نیست. نتایج به مقدار ژل تزریق شده، روش مورد استفاده برای شما، آناتومی صورت و واکنش بدن شما به این تزریق بستگی دارد.

تزریق فیلر در چانه چه مدت دوام دارد؟


تزریق فیلر در چانه چه مدت دوام دارد؟

اکثر فیلرها قبل از اینکه بطور طبیعی توسط بدن شما متابولیز شود، بین یک تا دو سال دوام دارد. ژل ژوویدرم ولوما ممکن است نسبت به رایدس دوام بیشتری داشته باشد، که با توجه به اطلاعات کارخانه سازنده، به ترتیب ژوویدرم تا دو سال و رایدس یک سال دوام دارد.

با این حال، بدن هر فرد ژل‌های مختلف را با سرعت متفاوتی بازجذب می‌کند، بنابراین غیرممکن است که با قطعیت بیان کنیم که هر نوع درما فیلر چقدر دوام دارد.

آیا تزریق فیلر ضرر دارد؟ 


خطرات و عوارض جانبی تزریق ژل در چانه به نوع خاص فیلری که دریافت می‌کنید بستگی دارد، اما فیلرها بطور کلی کاملاً بی‌ضرر هستند.

افزون بر عوارض جانبی پیش‌بینی شده مانند ورم، کبودی و التهاب، عوارض دیگر ژل، غیرمعمول است بویژه با روش تزریق صحیح اما ممکن است باعث سلولیت (عفونت باکتریای) و برآمدگی‌هایی به نام گرانولوم، شود.

شدیدترین عوارض احتمالی، انسداد رگ می‌باشد، که ممکن است هنگام ورود فیلر باعث مسدود شدن یک رگ خونی شود. این عارضه به ندرت ایجاد می‌شود (احتمال بروز آن 5./0 % است) اما هنگامی که این اتفاق رخ می‌دهد، منجر به نکروز (بافت مردگی)، سکته مغزی و از دست دادن بینایی می‌شود.

بخوانید:  معرفی تجهیزات پزشکی اتاق عمل، تشخیصی و درمانی

اگر پس از درمان ، احساس درد شدید، بی‌حسی، تغییر در دید یا نشانه‌هایی از سکته مغزی دارید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

روش‌های جایگزین برای تزریق ژل در چانه چیست؟


برجسته کردن ناحیه چانه و شکل‌دهی خط فک می‌تواند از طریق روش‌های مختلفی انجام شود، که به آناتومی صورت شما و اهداف خاصی که از انجام اینکار دارید، بستگی دارد.

  • پروتز چانه نتایج مشابهی را فراهم می‌کند. با انجام جراحی، یک پروتز سیلیکونی یا گورتکس دائمی را روی چانه قرار می‌دهند تا اندازه و برآمدگی چانه افزایش یابد.
  • بوتاکس نوروتوکسین نوع دیگری از درمان‌های تزریقی است که می‌تواند برجستگی لازم برای صورت را در نواحی چانه و همچنین فک ایجاد کند. گرچه، بوتاکس فیلر نیست، با گذشت زمان، عضله فک را که اتصالی بین فک و استخوان گونه است، شل می‌کند که به دلیل استفاده کم، این عضله تحلیل رفته و کوچک می‌شود و به همین دلیل، صورت باریک‌تر به نظر می‌رسد.
  • در برخی موارد، برداشتن چربی بخصوص در افرادی که غبغب دارند ممکن است بهترین روش برای برجسته کردن خط فک باشد. چربی را می‌توان با استفاده از رو‌ش‌های جراحی و غیرجراحی کاهش داد. در طول لیپوساکشن چانه، جراح پلاستیک چربی‌های اضافی را از طریق یک لوله کوچک به نام کانولا بیرون می‌کشد. روش‌های غیرتهاجمی کاهش چربی در چانه، شامل کیبلا و کول اسکالپتینگ (کرایولیپولیز) می‌باشد. ژل تزریقی کیبلا، با ماهیت ترکیبی وجود طبیعی یک اسید صفرا، چربی‌ها را از بین می‌برد، در حالی که درمان با کول مینی از یک دستگاه کوچک برای منجمد کردن و از بین بردن سلول‌های چربی از طریق کرایولیپولیز استفاده می‌کند.
  • اگر پوست شما در قسمت‌های پایینی صورت، شل شده است که خط فک را افتاده نشان می‌دهد، سفت کردن پوست این نواحی به حل این مشکل کمک می‌کند. در روش لیفت صورت یا لیفت گردن، جراح پلاستیک پوست‌های اضافی را برداشته و قسمت‌های باقی مانده را می‌کشد.
  • برای بهبود نواحی فک و غبغب، از روش‌های غیرجراحی و درمان بر پایه انرژی مانند ترماژ، اواتراپی و آر‌اف استفاده می‌شود که گرما را به زیر سطح پوست انتقال می‌دهند تا تولید کلاژن را تحریک کرده و پوست را در نواحی تحت درمان سفت می‌کند.

هنگامی که با یک پزشک جراح پلاستیک کارآمد یا متخصص پوست مشورت می‌کنید، آنها صورت شما را بررسی کرده و در مورد خواسته‌های شما صحبت می‌کنند و توصیه‌های مناسبی را ارائه می‌دهند. آنها ممکن است چندین روش را با هم ترکیب کرده تا نتیجه بهینه بدست آید.

Call Now Buttonتماس با ما