از لحاظ نوع جراحی، کاشت ابرو تقریباً مشابه جراحی مو است. زنانی که به دنبال ابرویی زیباتر با حجم بیشتر هستند ترجیح می‌دهند این جراحی را انجام دهند. با گذشت زمان، فولیکول‌های مو ویژگی‌هایی شبیه به ابرو را پیدا می‌کنند بطوری که بیماران دیگر نگران رنگ کردن ابروها یا آرایش دائمی نخواهند بود. فولیکول‌های که از ناحیه پشت گردن برداشته می‌شود برای جراحی کاشت ابرو استفاده خواهد شد. این جراحی بدون درد با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و حدوداً یک تا دو ساعت به طول می‌انجامد. کاشت ابرو تجربه بسیار زیادی می‌خواهد و شامل مراحل زیر می‌شود:

  • برنامه‌ریزی
  • برداشت فولیکول‌های مناسب و
  • کاشت فولیکول‌ها در زاویه و جهت مناسب.

ابرو یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های صورت انسان است. گفته می‌شود که چشم‌ها احساسات و تفکرات ما را فاش می‌کنند زیرا چشم‌ها یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای ابراز احساسات و عقاید انسان هستند. ولی چشم‌ها تنها ابزار برای بیان احساسات و عقاید نیستند، ابروها نیز عملکرد اجتماعی قابل توجهی دارند، با کمک ابروها شخص می‌تواند با دیگر ارتباط برقرار کند. وقتی به کاشت ابرو نیاز است که ابروها برای یک یا دو سال رشد مجدد نداشته باشند. این جراحی برای ترمیم و کاشت مو در ابروها انجام می‌شود. با جراحی ابرو، شخص ظاهر زیبا و ابروهای پرپشت خود را باز خواهد یافت. در میان جراحی‌های کاشت مو، کاشت ابرو بیشترین حد از تمرکز و مراقبت را می‌طلبد. متخصصین کلینیک زیبایی رازی با جدیدترین متدهای کاشت ابرو به شما کمک خواهند کرد که ظاهری جذاب داشته باشید. 
 

فهرست مطالب

شایع‌ترین دلیل ریزش ابرو چیست؟


چندین عامل در نازک شدن موی ابرو و ریزش آن دست دارند. ریزش ابرو ممکن است به دلیل برداشتن بیش از حد ابرو برای مرتب کردن آن رخ دهد یا در نتیجه سوانح خاصی مانند آسیب جسمی یا شیمیایی به صورت. بیمارهایی که می‌توانند باعث ریزش مو شوند نیز ممکن است بر نازک شدن و ریختن ابروها اثرگذار باشند. ولی در برخی موارد صرفاً این مسئله که سن شخص در حال بالا رفتن است می‌تواند باعث ریزش ابرو شود به گونه‌ای ابروها کم پشت شوند.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای کاشت ابرو هستند؟


کسانی که از نازک شدن ابروها رنج می‌‌برند کاندیداهای مناسبی برای انجام این جراحی به شمار می‌روند. همچنین، شخص باید از لحاظ عمومی در سلامت کامل باشد، به عبارت دیگر هیچگونه مشکل خونریزی یا لختگی خون نداشته باشد.

کاشت ابرو در میان زنان معمول‌تر است. ابروهای ضخیم دوباره تبدیل به مد شده‌اند و به همین خاطر زنانی که قبلاً ابروهایشان را نازک کرده بودند حالا به دنبال ترمیم ظاهر ابروی خود هستند. همچنین افرادی که به دلیل آسیب یا سوختگی ابروهایشان را از دست داده‌اند از متقاضیان انجام کاشت ابرو هستند. در این دسته از افراد تقاضای زیادی برای کاشت ابرو وجود دارد.

اهمیت انتخاب پزشک متخصص و باتجربه


دقت در انتخاب جراح بسیار مهم است زیرا هر پزشکی تجربه و مهارت کافی برای طراحی و درست کردن یک ابروی زیبا را ندارد.

جراحی چگونه انجام می‌شود؟


در این فرآیند، هر ابرو به صورت جداگانه طراحی شده و به گونه‌ای تنظیم خواهد شد که به ویژگی‌های صورت بیمار بیاید، در این حین علایق بیمار نیز در نظر گرفته خواهد شد. یک جراح متبحر کاشت مو ضخامت مناسب، شکل قوسی ابرو، طول ابرو و فاصله بین دو ابرو را کاملاً محاسبه می‌کند.

جراح گرافت‌های مو را از پشت سر یا از سایر بخش‌های بدن برداشت می‌کند و از روش اف یو تی (پیوند واحد فولیکولی) یا اف یو ای (استخراج واحد فولیکولی  (Follicular Unit Extraction) ) استفاده خواهد کرد.  برش‌های بسیار ریزی روی سطح ابروها ایجاد خواهد شد تا گرافت‌های مو در آن ناحیه کاشته شوند.

در تمام طول جراحی، از ابتدا تا انتها، بیمار می‌تواند بهوش باشد. البته پیش از آغاز جراحی به بیمار یک آرامش بخش و مسکّن خوراکی داده خواهد شد. آرامبخش بصورت تزریق وریدی انجام نمی‌شود.

چگونه برای جراحی شکل ابرو را تعیین می‌کنند؟


اکثر بیماران همراه خود تصویری را از یک سلبریتی مشهور آورده که می‌خواهند ابروهایی شبیه به وی داشته باشند، یا به جراح تصویری از ابروهای خود وقتی جوان‌تر بودند را نشان می‌دهند. با این وجود، با در نظر گرفتن تمام این موارد جراح تمام تلاش خود را می‌کند که ابروی کاشته شده با صورت بیمار نیز همخوانی داشته باشد.

در روز عمل، شکل ابرو روی صورت کشیده شده و بیمار تأیید می‌کند که این شکل مورد پسند وی هست یا خیر.

دوران نقاهت کاشت ابرو چه مدت است؟


دوران نقاهت کاشت ابرو مدت زیادی طول نمی‌کشد ولی باید به اندازه کافی استراحت کنید تا ورم فروکش کند. این مسئله یک یا دو روز طول خواهد کشید و احتمالاً تا آن موقع، مقداری پوسته سخت در محل جراحی تشکیل خواهد شد. خارش و احساس سوزش خفیف طبیعی است ولی موقتی بوده و براحتی با لوسیون‌های موضعی قابل درمان است.

آیا در ناحیه‌ای که گرافت‌ها از آن برداشت می‌شوند نقطه کچلی باقی خواهد ماند؟


خیر، اینطور نیست. جراح هر سه یا چهار تار مو در میان یک گرافت را خارج می‌کند و به همین خاطر توزیع مو در آن ناحیه تحت تأثیر قابل توجهی قرار نخواهد گرفت. در عین حال در روش اف یو تی (پیوند واحد فولیکولی)، جراحی برش را به گونه‌ای ایجاد کرده و بخیه می‌زند که به هیچ وجه جای زخم باقی نماند.

جراحی کاشت ابرو چه مدت طول می‌کشد؟


عموماً این جراحی 4 الی 5 ساعت طول می‌کشد و در بعضی کلینیک‌ها تا 6 ساعت. نیمی از این زمان صرف برداشت گرافت‌ها و نیم دیگر آن صرف کاشت آنها خواهد شد.

آیا جراحی دردناک است؟


جراحی دردناک نیست چون جراح از بی‌حسی استفاده خواهد کرد. ولی بعد از از بین رفتن اثر بی‌حسی احساس سوزن سوزن شدن خواهید داشت که می‌توانید با دارو کنترل کنید.

چه تعداد گرافت مو برای کاشت ابرو نیاز است؟


برای پوشاندن جای زخم‌ها، ممکن است به حدوداً دو جین گرافت نیاز باشد تا ظاهر ابرو را یکدست نشان دهد. برای تغییر شکل ابرو، 50 تا 250 گرافت برای هر ابرو نیاز خواهد بود. این عدد بسته به حجم، تراکم و شکل دلخواه بیمار بستگی دارد و تغییر خواهد کرد.

خطرات جراحی کاشت ابرو چیست؟


این جراحی خطرات بسیار کمی دارد، ولی در موارد نادر ابروی کاشته شده در جهت مخالف رشد ابروها رشد می‌کند. در این مواقع می‌توان به مو آموزش داد که در همان جهت سایر تارهای مو رشد کند. هرچند در بدترین حالت می‌توان آن را برداشت. ورم بعد از جراحی اجتناب ناپذیر است ولی در عرض چند روز فروکش خواهد کرد.

دوره ریکاوری چطور خواهد بود، چه زمانی می‌توانم به فعالیت‌های معمول خود بازگردم؟


زمان ریکاوری در این جراحی معمولاً بسیار سریع است. حتی برخی از بیماران بعد از دو روز به محل کار بازگشته‌اند. ولی ممکن است تا 5 روز بعد از جراحی پوسته‌ها در محلی که گرافت‌ها کاشته شده‌اند وجود داشته باشد.

چه مدت طول می‌کشد تا نتایج نهایی را ببینم؟


همچون گرافت‌های کاشته شده در سر، گرافت‌های ابرو نیز در دو ماه اول دچار شوک ریزش مو خواهند شد و سپس تازهای جدید رشد خواهد کرد. بعد از 4 الی 6 ماه تارها کاملاً رشد خواهند کرد و هر ماه به رشد خود ادامه خواهند داد.

کاشت ابرو چه مدت دوام خواهد یافت؟


تارهایی که مجدداً رشد خواهند کرد دائمی خواهند بود. این تارها دقیقاً شبیه به تارهای ابرو رشد می‌کند. ولی تارها به اندازه موی سر رشد نمی‌کنند زیرا خصوصیات تارهای ابرو را به خود می‌گیرند. باز هم باید از لحاظ اندازه و شکل آنها را مرتب نمایید.

هزینه جراحی کاشت ابرو چقدر خواهد بود؟


هزینه جراحی برای هر بیمار و هر کلینیک متفاوت است. هزینه جراحی تا حد بسیار زیادی به تعداد گرافت‌ها و دستمزد جراح بستگی دارد. هزینه این جراحی برای بیمار به ازای هر گرافت محاسبه شده و قیمت نهایی نیز بسته به منطقه یا کشوری که در آن جراحی را انجام می‌دهید تفاوت خواهد داشت.

سوالات متداول


نتایج جراحی چطور خواهد بود؟ آیا کاشت ابرو ظاهری طبیعی خواهد داشت؟ آیا بیمار می‌تواند کاری برای طبیعی‌تر شدن نتایج انجام دهد؟

کار خاصی از بیمار ساخته نیست تا نتایج کاشت را طبیعی‌تر کند. این مهم به مهارت تیم پزشکی بسته دارد. در حین جراحی باید ملاحظات خاصی را در نظر گرفت و به همین دلیل است که برای انجام جراحی باید به متخصصین مجرب مراجعه کنید.

از آنجایی که گرافت‌ها از نقاط مختلفی برداشته می‌شوند، جهت رشد ابرو و مو بسیار متفاوت است. همچنین زاویه رشد آنها نیز با هم فرق دارد. ابروها با زاویه تند 15 تا 20 درجه رشد می‌کنند، در حالیکه موها با زاویه بازتر 40 تا 45 درجه رشد می‌کنند. دقیقاً به همین دلیل است که تارها را باید در همان زاویه رشد ابرو کاشت. علاوه بر این، زاویه رشد ابرو در نقاط مختلف ابرو نیز یکسان نیست. برای مثال زاویه تارهای ابرو در نزدیکی بینی تقریباً قائمه است، در میانه ابرو تقریباً زاویه آنها کم شده و در نهایت در انتهای ابرو زاویه بسیار تندی دارد. برای رسیدن به یک ظاهر طبیعی، جراح باید این تغییرات زاویه را پیش از باز کردن کانال‌های فولیکولی در نظر بگیرد و جهت مو را محاسبه نماید.

نرخ رشد فولیکول‌های مو و فولیکول‌های ابرو با هم متفاوت است. آیا این مسئله مشکلی برای بیمار ایجاد نخواهد کرد؟

این مسئله بزرگترین مشکل جراحی کاشت ابروست. پزشکان از فولیکول‌های مو برای کاشت ابرو استفاده می‌کنند و نرخ رشد فولیکول‌های مو و فولیکول‌های ابرو بسیار با هم تفاوت دارند. این مسئله می‌تواند در کوتاه مدت برای بیمار ایجاد مشکل نماید – مخصوصاً در سال اول. فولیکول‌های کاشته شده رشد سریع‌تری دارند و به همین خاطر باید هر 10 الی 15 روز آنها را نوک گیری کرد. تنها تفاوت آن با مرتب کردن معمولی ابرو در این است که به جای هر 20 الی 25 روز باید هر 10 الی 15 روز آن را انجام داد. فولیکول‌های جدید مو در نهایت با محل کاشته شده تطبیق پیدا کرده و تا آخر سال اول رشد آنها کندتر خواهد شد. نرخ رشد در سال دوم باز هم کمتر می‌شود.

آیا کاشت ابرو نیز همانند بوتاکس نیاز به کاشت مجدد دارد؟

فولیکول‌های کاشته شده نخواهد ریخت ولی شاید برخی بیماران تصمیم بگیرند یک سال بعد برای بار دوم هم کاشت ابرو را انجام دهند تا ابروهایشان ظاهر پرپشت‌تری داشته باشد. هر بار کاشت ابرو تراکم مشخصی را به ابرو می‌دهد. پوست نمی‌تواند بیش از 50 الی 60 فولیکول را در هر سانتیمتر مربع تغذیه کند و به همین خاطر نمی‌توان بیشتر از این تعداد ابرو کاشت. این عدد برای اکثر مردم کافیست ولی برخی افراد دوست دارند ابروهای پرپشت‌تری داشته باشند و به همین خاطر بعد از یک سال جراحی مجدد انجام می‌دهند.

آیا ممکن است فولیکول‌های کاشته شده ابرو رشد نکنند؟

بله، اگر بیش از حد ابروهایتان را بردارید، ولی چیزی نیز که مانع از مراجعه مجدد شما برای کاشت دوباره ابرو شود. در هر صورت ریزش چند فولیکول مو مشکل خاصی برای بیماران ایجاد نخواهد کرد. با تغییر مد و فشن، ممکن است ابروهای ضخیم جای خود را به ابروهای نازک بدهند و باز هم می‌توان ابروها را در عرض 3 الی 5 سال مجدداً ترمیم کرد. هیچ مشکلی در این باره وجود ندارد. کاشت ابرو را می‌توان چند باره انجام داد.

آیا فولیکول‌های راکد دوباره شروع به رشد خواهند کرد یا کاشت ابرو تنها راه‌حل است؟

پزشکان از بیمار خواهند خواست تا پیش از انجام جراحی 2 الی 3 ماه صبر کنند. این مدت، زمان کافی در اختیار بیمار قرار خواهد داد تا بتواند رشد ابروی خود را ببیند. اگر در مهلت 2 الی 3 ماهه رشدی وجود نداشت احتمال رشد مجدد این تارها بسیار پایین است. پس کاشت ابرو تنها راه‌حل خواهد بود.

گرافت‌های مو از کجا تهیه می‌شوند؟

برای کسانی که ریزش ابروی نسبی دارند یا یکی از ابروهایشان نازک شده است، گرافت‌های مو را می‌توان از ابروی دیگر بیمار گرفت. برای زنان می‌توان گرافت‌ها را از پشت گوش‌ها و یا ناحیه بالای ران برداشت. موهای این نواحی ظاهری طبیعی‌تر برای زنان دارند زیرا ابروی زنان نازک‌تر است. برای مردان گرافت‌های مو از سایر نواحی بدن برداشته می‌شود و این مسئله به ضخامت ابروهای شخص بستگی دارد. معمولاً مردان ابروهای ضخیم‌تر و خشن‌تری دارند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان