نقاط تزریق بوتاکس:(رفع چروک پیشانی، دور چشم و اطراف لب ها)

بوتاکس یکی از چندین محصول مشابه است که هم اکنون در دسترس است و باعث آرامش عضلات صورت  و باعث کاهش چین و چروک آن می‌شود. در روش بوتاکس ، ماده‌ای به ماهیچه‌های صورت که باعث ایجاد چین و چروک خاص می‌شوند، تزریق می‌شود که باعث فلج این عضلات می‌شود و در نتیجه باعث کاهش یا از بین رفتن ظاهر چین و چروک آن می‌شود. مناطق متداول تحت درمان ، ناحیه گلابلا (خط عمودی بین ابروها) ، پیشانی و ناحیه چین و چروک پا کلاغی اطراف چشم است. نتایج بوتاکس دائمی نیست و برای حفظ اثر جوان سازی آن، باید هر چند ماه یکبار تکرار شود.

چین و چروک چیست و چگونه بوتاکس به کاهش چین و چروک کمک می‌کند؟


چین و چروک‌های صورت ، که به عنوان رایتید صورت نیز شناخته می‌شوند ،یک علامت بارز برای پیری است. با افزایش سن، پوست قادر به بهبودی از چرخه آسیب‌های ناشی از حرکت صورت نیست. همچنین  از آسیب‌های ناشی از محیط ، مانند قرار گرفتن در معرض نور زیاد خورشید و سیگار کشیدن نیز، به ندرت می‌توان اجتناب کرد. اولین چین و چروک‌هایی که ایجاد می‌شوند معمولاً مواردی هستند که در عضلات بیان صورت همراه هستند ، به خصوص در جائی که ابروها به هم می‌پیوندند، (چین و چروک‌های گلابلار) ، و نواحی که ابرو بالا می رود ، و خطوط پا کلاغی اطراف چشم که بیشتر مستعد ایجاد و بروز چین و چروک هستند. در ابتدا ممکن است چین و چروک‌ها هنگامی که حالت‌های خاصی از صورت را بیان می‌کنید، مانند اخم کردن و یا خندیدن، قابل توجه باشند. به این خطوط، چروک‌های پویا یا ریتیدهای پویا گفته می‌شود. بعد از استفاده زیاد از چرخه‌های مختلف ماهیچه‌های صورت ، چین و چروک‌ها نمایان تر می‌شوند و حتی بدون داشتن حالت خاصی از صورت نیز قابل مشاهده هستند. سپس به این چین و چروک استاتیک یا ریتید استاتیک گفته می‌شود.

بوتاکس و روش‌های درمانی مشابه (مانند Dysport ، Xeomin و Jeuveau) با فلج کردن موقت عضلات بیان صورت عمل می‌کنند. این حالت از نمایان تر شدن چین و چروک روی صورت شما جلوگیری می‌کند و به پوست شما تا حد زیادی توانایی بهبودی را می‌دهد. از بوتاکس بهترین استفاده را برای جلوگیری از چین و چروک می‌توان کرد و هرچه زودتر از آن استفاده کنید ، چین و چروک‌های صورت کمتری ایجاد می‌شوند و عمق آن‌ها کمتر می‌شود.

بوتاکس چگونه عمل می‌کند؟


بوتاکس چگونه عمل می_کند؟

بوتاکس (سم بوتولینوم) یک نوروتوکسین قوی است که توسط باکتری های کلستریدیوم بوتولینیوم ( Clostridium botulinum) تولید می‌شود. بوتاکس مانع از ترشح انتقال دهنده عصبی می‌شود که عضلات مورد استفاده در بیان صورت را فعال می‌کند. هنگامی که این عضلات دیگر نتوانند حرکت کنند ، خطوط ناشی از حرکت آن‌ها کاهش می‌یابد ، یا این خطوط شکل نمی‌گیرد.بوتاکس باعث کاهش موضعی مواد انتقال دهنده شیمیایی و فلج عضلات می‌شود. برای شروع فلج 1-2 روز طول می‌کشد و برای اثر کامل 1 هفته زمان مورد نیاز است (گاهی اوقات اثر تزریق ممکن است طی چند ساعت مشاهده شود). این تزریق برای 3-6 ماه موثر بوده و برای تداوم نتایج باید از تزریق‌های یاد آور و تکراری استفاده شود. با این حال ، اثرات تزریق با گذشت زمان برعکس می‌شوند.

نوروتوکسین در محل اتصال عصبی عضلانی (NMJ) به محل گیرنده های نورون های حرکتی متصل می‌شود ، جایی که توسط سلول گرفته می‌شود. این انتقال به سیتوپلاسم ، جایی که باعث جدا شدن پلی پپتیدهای ضروری برای تركیب انتقال دهنده عصبی می‌شود و در نتیجه منجر به فلج ماهیچه‌ها می‌شود.

نقاط تزریق بوتاکس


بوتاکس معمولاً برای معالجه برخی از نواحی صورت استفاده می‌شود. برخی از کاربردهای رایج این روش در زیر شرح داده شده است.

خطوط گلابلار

خطوط گلابلار

متداول‌ترین ناحیه تحت درمان با بوتاکس خطوط عمودی بین ابروها یا خط اخم است که از جمع نمودن ابرو ایجاد می‌شود. این خطوط گلابلار نامیده می‌شوند ، یا بعضی اوقات به عنوان "یازده ها" شناخته می‌شوند. تزریق به عضلات مسئول ایجاد خطوط اخم مانع از ایجاد خطوط اخم می‌شود و همچنین می‌تواند ابرو را بالا ببرد.

این خطوط توسط عضلات موج دار و اربولیسیس (حرکات داخلی ابرو) و سوپرسیل های پروسروس و دپروسور (حرکات تحتانی) ایجاد می‌شود. در محل و اندازه عضلات "اخم" تغییرات چشمگیری وجود دارد ، بنابراین نیاز به درمان منحصر به فرد است. در بوتاکس چین و چروک‌های عمیق که با پخش کردن با نوک انگشت از هر طرف قابل رفع نیستند کاهش می‌یابد اما با بوتاکس از بین نمی رود. درمان اضافی مانند پرکننده‌های پوستی ممکن است برای درمان چنین خطوطی لازم باشد.

مطالعه بیشتر  تزریق ژل و فیلر به صورت و بدن؛مزایا،عوارض و هزینه

بوتاکس باعث رفع یا کاهش چین و چروک‌های پویا در این منطقه می‌شود و چهره بر افروخته یا عصبانی را کاهش می‌دهد. همچنین می‌تواند ابروهای میانی را تا 2 میلی متر بالا ببرد ، و قسمت چشم را بازتر می‌کند. تزریق 2-3U در قسمت جانبی ابرو می‌تواند باعث بالاتر رفتن بیشتر قسمت جانبی ابروها شود (این کار معمولاً در مردان انجام نمی‌شود.) همچنین روش‌های بی‌شمار دیگری نیز برای اصلاح ظاهر ابروها ممکن است انجام شود. تزریق در پروسروس و مهار کننده های سوپرسیلی هدف تزریق بوتاکس در ابرو است. به دلیل وجود توده عضلانی بیشتر ، مردان معمولاً نسبت به زنان به واحد بیشتری از بوتاکس احتیاج دارند. باید سوزن را به سمت بالا و دور از چشم ، حداقل 1 سانتی متر بالاتر از لبه مداری قرار داد تا از پتوز و افتادگی چشم جلوگیری شود. این ناحیه پس از آن نباید ماساژ داده شود تا از پخش شدن و پتوز جلوگیری شود.

اولین تزریق به طور معمول مستقیماً بالای قشر داخلی در هر طرف ابرو قرار می‌گیرد. تزریق دوم ممکن است 2 سانتی متر به سمت کنار و کمی بالاتر (حداقل 1 سانتی متر بالاتر از لبه مداری در خط میانی ابرو) باشد. از تزریق دوم با زاویه مجدد و پیشبرد سوزن می‌توان جلوگیری کرد. قرار گرفتن صحیح سوزن در عضله، به وسیله اخم کردن و آرامش عضلات ابرو توسط بیمار تأیید می‌شود. تزریق اضافی در تقاطع میانی و یک خط کشیده شده بین هر ابرو و کانتوس میانی جانبی(یا پروسروس) ممکن است مطلوب باشد. بسیاری از رویکردها و روش‌های دیگر نیز امکان پذیر است.

خطوط پیشانی 

خطوط پیشانی

تزریق بوتاکس به پیشانی می‌تواند از ایجاد خطوط افقی روی پیشانی جلوگیری کند یا از آن بکاهد. این خطوط نوعی از چین و چروک صورت است که هنگام بالا بردن ابروها ایجاد می‌شود. تزریق به خطوط گلابلا و پیشانی معمولاً به طور همزمان انجام می‌شود. تزریق به خطوط پیشانی بدون تزریق به خطوط گلابلا می‌تواند خطر افتادگی پیشانی را بیشتر کرده و ابروها را پایین تر بیاورد. اگر پلک های سنگین دارید ، بسیار مهم است که بوتاکس زیادی را به پیشانی تزریق نکنید ، و همیشه با تزریق گلابلا تعادل برقرار کنید. هنگامی که پیشانی در اثر تزریق بوتاکس دچار افتادگی می‌شود، به این حالت "پتوز ابرو" گفته می‌شود.

خطوط افقی پیشانی از انقباضات فرونتالیس (عضله بالابر ابرو) ناشی می‌شود. هدف از تزریق این است که به جای از بین بردن خطوط، آن‌ها را کمتر کنیم. توصیه می‌شود همزمان با این تزریق، از تزریق به عضلات دپرسور یا پایین آورنده (مانند گلابار) نیز به طور هم زمان استفاده شود. عوارض جانبی که می‌توانند ناشی از درمان باشند، عبارت‌اند از عدم بیان و پتوز ابرو. تزریق‌های جانبی بیشتر به احتمال زیاد منجر به پتوز می‌شوند. جنبه های درمانی تزریق "بوتاکس به ابرو" فقط در صورت رعایت اعتدال و تزریق متناسب و صحیح بوتاکس قابل دسترسی می‌باشد.

چهار تا شش تزریق به طور متناسب و 2-3 سانتی متر بالاتر از ابروها ، باعث ایجاد نتایج معمول است، به خصوص اگر گلابلا نیز درمان شود. پزشک می‌تواند این تزریق را تا خط میانی پیشانی یا تقریباً فراتر از آن نیز گسترش دهد. یک قسمت جانبی اضافی 2-3U به خط میانی ، در قسمت میانی ، می‌تواند قسمت جانبی ابرو را پایین تر آورده و تاثیر "بوتاکس ابروها " (که مخصوصاً در آقایان نامطلوب هستند) را از بین ببرد. پیشانی هایی که دارای پهنای بیشتری هستند، نیازمند تزریق بیشتری نیز هستند. در حالی که پیشانی های بلند تر، الگوی V شکل در پیشانی یا تزریق اضافی در قسمت فوقانی پیشانی را بیشتر تضمین می‌کنند. فشار روی پیشانی خطری ندارد و به توزیع تزریق کمک می‌کند.

 

خطوط پا کلاغی اطراف چشم 

خطوط پا کلاغی اطراف چشم

تزریق بوتاکس به چروک دور چشم یک روش شایع برای از بین بردن خطوط پا کلاغی اطراف چشم است. این کار مانع از ایجاد چین و چروک‌های پوستی هنگام لبخند زدن می‌شود. همچنین در صورت تلاش برای بالا بردن قسمت جانبی ابرو، تزریق این ناحیه بسیار مهم است. اما همه چین و چروک‌های اطراف چشم را نمی‌توان با بوتاکس درمان کرد یا از آن جلوگیری کرد. برخی از چین و چروک‌های ناحیه دور چشم از حرکت سایر عضلات صورت ایجاد می‌شوند.

برای خطوط پا کلاغی اطراف چشم، تزریق معمولاً به صورت سطحی انجام می‌شود. پوست نازک این ناحیه مستعد ابتلا به اکیموزیس (کبودی) است. دو تا چهار محل تزریق معمولا برای این کار انتخاب می‌شود و تزریق ها در یک سانتی متری لبه مداری چشم انجام می‌شود. تزریق ها باید به طور مستقیم در چین و چروکی که با لبخند برجسته می‌شوند، و 1 سانتی متر بالاتر و پایین تر از این محل قرار بگیرند. هدف این است که الیاف جانبی را تضعیف کنیم ، نه کل اربیکولاریس اکولی را.

مطالعه بیشتر  بهترین درمان برای رفع شلی و افتادگی پوست صورت و گردن(سفت کردن پوست)

خطوط عمودی لب 

خطوط عمودی لب

بوتاکس برای درمان خطوط عمودی لب در اطراف دهان استفاده می‌شود. در نواحی، فقط مقادیر کمی استفاده می‌شود ، زیرا تزریق زیاد می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در نوشیدن یا صحبت کردن فرد شود. همیشه حتماً برای این منطقه به یک تزریق کننده باتجربه بوتاکس مراجعه کنید. از تزریق در این منطقه می‌توان برای "برجسته سازی لب" نیز استفاده کرد.

پایین آورنده آنگولاریس اوریس 

عضله پایین آورنده آنگولاریس اوریس، در پایین کشیدن دهان در هنگام اخم شرکت می‌کند. تزریق دقیق بوتاکس به این ناحیه می‌تواند حالت ایجاد کننده خطوط اخم را کاهش داده و گوشه های دهان را بالا ببرد.

چانه ریز یا باریک 

چند واحد بوتاکس تزریق شده به چانه می‌تواند باعث کاهش ظاهر چانه ریز یا باریک شده شود.

خطوط بانی (Bunny Lines)

بوتاکس را می‌توان به قسمت جانبی بینی تزریق کرد تا خطوط بانی یا خطوط به هم فشرده این نواحی کاهش یابد. برخی از افراد به طور طبیعی این خطوط را دارند ، اما بسیاری از افراد با شروع استفاده از بوتاکس در ناحیه گلابلا ، این خطوط را ایجاد می کنند. از آنجا که دیگر نمی‌توان از عضلات "اخم" استفاده کرد ، گاهی اوقات افراد برای جابجایی ماهیچه‌هایی که نمی‌خواهند حرکت کنند عبارات خنده داری بیان می‌کنند. نتیجه این کار می‌تواند خطوط بانی یا خطوط به هم فشرده بینی را ایجاد نماید. تزریق چند واحد بوتاکس به این نواحی می‌تواند این مشکل را حل می‌کند.

لبخند لثه ای (Gummy Smile) 

بعضی از افراد هنگام لبخند زدن، به صورت غیر طبیعی مقدار بیشتری از لثه آن‌ها در معرض نمایش قرار می‌گیرد، زیرا عضلات درگیر در لبختد زدن، دهان را بیش از حد بالا می‌برند. تزریق چند واحد از بوتاکس که به دقت در آن‌ها قرار گرفته است می‌تواند این مشکل را برطرف کند ، اما تزریق دقیق و صحیح  و قرار گرفتن درست ماده تزریق شده در این عضلات بسیار مهم است.

عضله ماستر بزرگ (Enlarged Masseter Muscl) یا صورت مربع شکل 

بوتاکس معمولاً به عضلات ماستر تزریق می‌شود. این عضلات هنگام جویدن یا احساس گیر کردن مواد غذایی در لا به لای دندان‌ها، از آن‌ها استفاده می‌کنید. در بعضی از افراد این ماهیچه‌ها به طور طبیعی بزرگ هستند و در افراد دیگر به دلیل ساییدن دندان یا جویدن لثه بزرگ می‌شوند. تزریق بوتاکس به عضلات ماستر باعث کاهش اندازه آن‌ها می‌شود و خط فک مناسب تر و زیباتری ایجاد می‌کند.

بوتاکس چگونه  تزریق می‌شود؟


بوتاکس با استفاده از یک سوزن کوچک و یک سرنگ 0.3-1.0 میلی لیتری به طور مستقیم به عضله بیان حالات صورت که مسئول ایجاد چین و چروک است، تزریق می‌شود. برخی از پزشکان، تزریق زیر جلدی یا داخل پوستی را به ویژه در ناحیه دور چشم ، به منظور به حداقل رساندن کبودی، پیشنهاد می‌کنند. بالا بردن محل تزریق می‌تواند به قرارگیری عضلانی ماده تزریق کمک کند. هنگام تزریق باید از تزریق بوتاکس به وریدها یا شریان‌ها اجتناب کرد. در موارد مصرف داروهای ضد انعقادی یا  NSAIDS، تزریق باید با احتیاط انجام شود.

بسته به محلی که باید تزریق شود و ترجیح پزشک، بیمار می‌تواند به صورت نشسته یا خوابیده قرار گرفته باشد. برخی از پزشکان برای کاهش درد تزریق از بی‌حسی موضعی یا یخ استفاده می‌کنند ، اما معمولاً این مورد لازم نیست. اگر ناحیه تزریق از قبل مشخص شده است ، حتماً باید از خط کشیدن و مشخص کردن آن ناحیه با خودکار یا ماژیک خودداری کنید. علامت را باید کمی بالاتر یا پایین از ناحیه تزریق بکشید تا از آلودگی آن ناحیه جلوگیری شود. باید به بیمار دستور داده شود که ماهیچه را درست قبل از تزریق منقبض کرده و شل کند ، اما تزریق به عضله باید در حالت استراحت انجام شود.

برای متوقف کردن خونریزی می‌توان فشار خفیف تا متوسط را اعمال کرد. فشار همچنین به گسترش بوتاکس کمک می‌کند. از فشار بیش از حد در ناحیه گلوبلا و ناحیه بالای چشم باید اجتناب شود ، زیرا این امر ممکن است منجر به گسترش ماده تزریق شده به عضلات پریوکولار و پتوز (افتادگی پلک) شود. باید به بیماران دستور داده شود تا چند ساعت از دستکاری یا فشار روی محل‌های تزریق خودداری کنند.

مطالعه بیشتر  فروش تجهیزات پزشکی: تجهیزات اتاق عمل، تشخیصی و درمانی

بوتاکس چقدر طول می‌کشد تا شروع به کار کند؟


معمولاً با گذشت چهار روز از تزریق بوتاکس ، نتایج را مشاهده خواهید کرد. نتایج کامل ممکن است تا یک هفته طول بکشد تا دیده شود.

اثرات بوتاکس چه مدت دوام دارد؟


در بیشتر افراد اثرات بوتاکس حدود 3 تا 4 ماه تداوم دارد. منظور این است که به طور منظم تکرار شود. برای بهترین نتیجه ، درمان بوتاکس باید قبل از اینکه به طور کامل از بین برود ، تکرار شود. این به بهترین وجه از ایجاد چین و چروک جلوگیری می‌کند. بسیاری از افرادی که بوتاکس به طور مرتب استفاده کرده‌اند متوجه می‌شوند که با گذشت زمان به واحدهای کمتری برای نگهداری نیاز دارند ، بنابراین انجام درمان بوتاکس به طور مرتب لزوماً کل هزینه درمانی شما را افزایش نمی‌دهد.

هزینه بوتاکس چقدر است؟


بوتاکس بر اساس میزان واحد تزریق شده قیمت گذاری می‌شود. در طول مشاوره ، متخصص پوست شما به شما توصیه می‌کند که چه تعداد واحد لازم است.

آیا بوتاکس عوارض جانبی هم دارد؟


بوتاکس مانند هر روش درمانی یا دارویی، عوارض جانبی بالقوه ای دارد. متخصص پوست شما قبل از عمل ، عوارض جانبی احتمالی را با شما بررسی خواهد کرد.

موارد منع استفاده از بوتاکس چیست؟


  • حساسیت شناخته شده به هر ماده‌ای که در فرمولاسیون بوتاکس وجود دارد ، یکی از موارد منع مصرف بوتاکس است.
  • در بیماران مبتلا به اختلالات عصبی و عضلانی (مانند میاستنی گراویس) باید احتیاط کرد.
  • بیمار مبتلا به مشکل انعقاد خون در معرض خطر ابتلا به اکیموز و سایر عوارض خونریزی است.
  • این محصول حاوی آلبومین (محصول خون انسان) است.
  • بیماران مبتلا به آنتی بیوتیک های آمینوگلیکوزید باید دوز کمتری دریافت کنند.
  • بوتاکس نباید در مکان‌های عفونی فعال، تزریق شود.

بعد از تزریق بوتاکس چه کار می‌کنم؟


به بیماران توصیه می‌شود که تا چند ساعت، از خوابیدن و دراز کشیدن خودداری کنند و مناطق تزریق شده را دستکاری نکنند. استفاده از عضلات منطقه تزریق شده برای 90 دقیقه اول می‌تواند جذب سم به عضله را بهبود بخشد. مواد آرایشی را می‌توان به طور مستقیم پس از تزریق استفاده کرد.

آیا من کاندید خوبی برای انجام بوتاکس هستم؟


بیشتر افراد برای کاهش یا جلوگیری از ایجاد چین و چروک، از بوتاکس بهره مند می‌شوند.

آیا من برای بوتاکس خیلی جوان هستم؟ 

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که برای بوتاکس خیلی جوان هستند. این مهم است که درک کنیم که بوتاکس بهترین راه حل برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک است و هرچه زودتر شروع شود ، نتایج بهتر می‌شوند. بسیاری از بیماران در دهه بیست و سی سالگی درمان خود را آغاز می‌کنند و می‌توان انتظار داشت که در طول زندگی چین و چروک‌های بسیار کمتری داشته باشند.

آیا من برای بوتاکس خیلی پیر هستم؟ 

اگرچه بوتاکس بهترین راه حل برای جلوگیری از  ایجاد چین و چروک است ، اما تقریباً در هر سنی می‌توان از آن برای جلوگیری از بدتر شدن و ایجاد چین و چروک‌های جدید استفاده کرد. هرچند چرخه استفاده از ماهیچه‌های صورت شما در طول زندگی کمتر باشد ، احتمالاً چین و چروک شما شدیدتر خواهد بود.

آیا بوتاکس برای مردان استفاده می‌شود؟ 

بوتاکس توسط بسیاری از مردان برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک استفاده می‌شود. مردان اغلب پیشانی و گلابلا را معالجه می‌کنند ، و گاهاً ناحیه اطراف چشم نیز مورد درمان قرار می‌گیرد. با این حال ، روش تزریق معمولاً در مردان نسبت به زنان کمی متفاوت است. مردان معمولاً به مقدار بیشتری بوتاکس (یعنی واحد بیشتری) نیاز دارند زیرا به طور متوسط توده عضلانی بیشتری دارند. همچنین ، آقایان معمولاً ابرو قوس دار یا بلند شده را نمی‌خواهند ، زیرا این کار می‌تواند صورت را زنانه تر کند. مردان اغلب در مقایسه با خانم‌ها دارای ابروهای پر پشت تری هستند و جلوگیری از تزریق بیش از حد روی ابرو بسیار مهم است که می‌تواند منجر به پتوز پیشانی (افتادگی) شود. بنابراین مهم است که به پزشک مراجعه کنید که در تزریق بوتاکس برای مردان تجربه دارد. به طور کلی ، مردان می‌توانند از طریق تزریق بوتاکس و از طریق کاهش چین و چروک روی قسمت بالای صورت و منطقه پیرواوربیتال، از چهره جوان تری بهره مند شوند.

به این پست امتیاز دهید.