این سایت هیچگونه فعالیتی در زمینه خرید و فروش محصولات دارویی (ژل،بوتاکس و …)ندارد

تزریق ژل اسکالپترا (Sculptra) در کلینیک زیبایی رازی

صفحه اصلی » مقالات » ژل » تزریق ژل اسکالپترا (Sculptra) در کلینیک زیبایی رازی

ژل اسکالپترا نوعی فیلر یا پرکننده پوستی مبتنی بر اسیدهای لاکتیک است. هنگامی که به عنوان درمانی برای چین و چروک و خطوط ریز صورت استفاده می‌شود، بسیار موثر است و همچنین می‌تواند برای بهبود حجم صورت و درمان لیپواتروفی (از بین رفتن چربی صورت که اغلب با HIV و ایدز مرتبط است) موثر باشد.

تزریق ژل اسکالپترا برای جوانسازی


تزریق ژل اسکالپترا

 

ژل اسکالپترا یک درمان تزریقی است که از اسید پلی لاکتیک (همچنین به آن به عنوان پلی L- لاکتیک نیز شناخته می‌شود) ساخته شده و FDA برای درمان لیپوآتروفی صورت (کاهش چربی صورت)، به ویژه در بیماران مبتلا به HIV / AIDS، تأیید شده است.

ماده اصلی ماده ژل اسکالپترا، اسید پلی لاکتیک می‌باشد که بیش از 20 سال است که در محصولات جراحی، از جمله بخیه‌های قابل جذب استفاده می‌شود. اسید پلی لاکتیک یک ماده مصنوعی است که برای تکثیر یک مشتق طبیعی ایجاد شده توسط عضلات در هنگام ورزش ساخته شده است. از آنجا که ژل اسکالپترا از مواد مصنوعی تشکیل شده است، نیازی به آزمایش آلرژی قبل از درمان نیست.

مزایا 


مزایا ژل اسکالپترا

از اثرات مثبت درمان اسکالپترا ، می‌توان به افزایش ضخامت پوست و بهبود حجم صورت اشاره کرد که منجر به ظاهری سالم و جوانتر می‌شود. در حقیقت، درمان اسکالپترا به عنوان “لیفت صورت مایع” شناخته شده است، که نتایج بسیار چشمگیر و قابل توجه است. نتایج اسکالپترا می‌توانند تا دو سال دوام بیاورند، در حالی که نتایج سایر پرکننده های پوستی تزریقی، مانند رستیلن Restylane، ممکن است فقط برای چند ماه ادامه ماندگار باشد.

کاندیدای مناسب 


اکثر افراد، از جمله بیماران مبتلا به HIV یا AIDS، کاندیداهای مناسب برای درمان اسکالپترا هستند. از آنجا که اسید پلی لاکتیک موجود در اسکالپترا از نظر بیولوژیکی بی اثر است، خطر بروز واکنش آلرژیک نسبت به روش‌های درمانی در بیماران وجود ندارد. بیمارانی که مبتلا به عفونت‌های پوستی هستند، از آسپرین یا داروهای ضد التهاب استفاده می‌کنند و یا از سیستم ایمنی کمتری برخوردار هستند، باید قبل از تزریق ژل اسکالپترا با پزشک مشورت کنند.

بیمارانی که مایل به انجام درمان‌های اسکالپترا هستند باید از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشند. کسانی که دارای عفونت یا بثورات پوستی هستند ممکن است کاندیدای مناسبی برای اسکالپترا نباشند. علاوه بر این، سیستم ایمنی برخی از بیماران HIV یا ایدز ممکن است آسیب ببیند تا حدی که تزریق‌های اسکالپترا می‌تواند بر سلامتی آنها تأثیر منفی بگذارد. اگر تمایل به تزریق ژل اسکالپترا برای بازیابی حجم صورت در چشم‌ها یا لب‌ها یا درمان لیپواتروفی صورت که نتیجه اچ آی وی یا ایدز است دارید، حتماً در صورت داشتن هرگونه مشکل سلامتی، پزشک خود را در جریان قرار دهید.

بخوانید:  سابسیژن چیست؟ مزایای درمان انواع آکنه صورت با روش سابسیژن

قبل از انجام هرگونه درمان پزشکی، مهم است که بیماران پزشکان خود را از هرگونه بیماری پزشکی یا آلرژی که دارند کاملاً آگاه کنند. اسید پلی لاکتیک که اسکالپترا از آن تشکیل شده است از نظر بیولوژیکی بی اثر است و خطر واکنش آلرژیک را برای بیماران ایجاد نمی‌کند. با این وجود، مهم است که بیماران هرگونه نقص ایمنی، عفونت یا بثورات پوستی یا داروهایی (از جمله آسپرین و داروهای ضد التهاب) را که ممکن است بر نتیجه ژل اسکالپترا تأثیر بگذارد، به پزشکان اطلاع دهند.

از بین رفتن بافت چربی (لیپوآتروفی) و ژل اسکالپترا   


از بین رفتن بافت چربی (لیپوآتروفی) و ژل اسکالپترا

لیپوآتروفی یا از بین رفتن بافت چربی صورت، در میان بیماران اچ آی وی و ایدز شایع است. ژل اسکالپترا برای مقابله با لیپوآتروفی صورت در این بیماران و همچنین برای بهبود ظاهر گود افتاده چشم، شقیقه‌ها و گونه‌ها توسط FDA تأیید شده است. یک مطالعه انجام شده نشان داد بیمارانی که سه تا شش دوره تزریق اسکالپترا دریافت کرده اند تقریباً 40 درصد افزایش حجم صورت را تا دو سال پس از درمان نشان دادند. اسید پلی لاکتیک سازنده کلاژن در تزریق اسکالپترا به بازسازی ساختار هر منطقه آسیب دیده از ضایعات صورت کمک می‌کند و اسکالپترا تهدیدی برای واکنش آلرژیک به بیماران دارای سیستم ایمنی ایجاد نمی‌کند.

از بین رفتن چربی متوسط ​​صورت ممکن است به سه تا پنج جلسه تزریق ژل اسکالپترا برای نتایج مطلوب نیاز داشته باشد. بیماران با سطح شدید لیپوآتروفی ممکن است به شش یا هفت جلسه درمانی اسکالپترا نیاز داشته باشند که به طور معمول دو هفته با یکدیگر فاصله دارند.

اسکالپترا نه تنها حجم صورت، بلکه کیفیت زندگی بسیاری از بیماران را نیز بازیابی می‌کند. افسردگی و اضطراب که غالباً با لیپوآتروفی صورت همراه است، اغلب در نتیجه تززیق ژل اسکالپترا کاهش می‌یابد.

تفاوت ژل اسکالپترا با سایر ژلهای تزریقی چیست؟


ژل اسکالپترا به روش‌های زیر از سایر ژل‌های تزریقی متفاوت است:

  • اثرات آن تا دو سال ادامه دارد. اما ماندگاری اکثر داروهای تزریقی چند ماه دوام دارد.
  • ژل اسکالپترا مصنوعی است – از منابع انسانی، حیوانی یا گیاهی مشتق نشده است.
  • ژل اسکالپترا کاملاً زیست سازگار است (به بدن آسیب نمی‌رساند).
  • ژل اسکالپترا به جای اینکه به داخل پوست تزریق شود، زیر پوست تزریق می‌شود.
  • ژل اسکالپترا در تزریق “نقطه‌ای” قرار نمی‌گیرد. از آن به عنوان الگویی برای پر کردن یکنواخت صورت در ناحیه مشکل استفاده می‌شود. ناحیه تحت درمان ماساژ داده می شود تا ژل اسکالپترا به طور مساوی پخش شود.
  • ژل اسکالپترا برخلاف سایر فیلرها که به صورت ژل می‌باشند، به صورت پودری از ریز بلورها که با آب استریل مخلوط می شوند، عرضه می‌شود.
  • اثرات ژل اسکالپترا فوری نیستند. نتایج هفته‌ها یا ماه‌ها طول می‌کشد تا کاملاً مشخص شود.
بخوانید:  مزایای فیلر لب: تزریق ژل برای حجیم و بزرگ کردن لب ها

روند تزریق ژل اسکالپترا


از آنجا که اسکالپترا ماده ای مصنوعی و زیست سازگار است که از اسید لاکتیک ساخته شده است ماده ای طبیعی که از قبل در بدن شما وجود دارد نیازی به پیش آزمایش آلرژی قبل از تزریق اسکالپترا نیست. با این حال، حتماً سابقه پزشکی کامل خود را از جمله استفاده از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین، برای پزشک خود بازگو کنید. تزریق ژل اسکالپترا بصورت سرپایی در مطب پزشک انجام می‌شود. قبل از درمان، پزشک نقاط دقیق تزریق را روی صورت شما مشخص می‌کند. در صورت تمایل می‌توان از بی حس کننده موضعی استفاده کرد تا در طول تزریق ناراحتی به حداقل برسد.

اندکی قبل از تزریق اسکالپترا، می‌توان سوسپانسیون اسکالپترا را با لیدوکائین رقیق کرد تا ناراحتی ناشی از تزریق کاهش یابد. اسکالپترا با استفاده از یک سرنگ بسیار ظریف تزریق می‌شود. بر خلاف برخی دیگر از داروهای تزریقی پوستی، این ماده به زیر پوست تزریق می‌شود.

تفاوت دیگر بین اسکالپترا و سایر فیلرها این است که اسکالپترا به طور مساوی در زیر قسمتی از صورت که باید درمان شود قرار می‌گیرد، اما فیلرها بر “نقطه‌ای” خاص در زیر چین و چروک‌ها تزریق می‌شود.

بلافاصله پس از تزریق، مناطق تحت درمان برای چند دقیقه ماساژ داده می‌شوند تا اسکالپترا به طور مساوی پخش شود. این ماساژ به جلوگیری از ایجاد برجستگی یا گره در زیر پوست کمک می‌کند.

پس از تزریق اسکالپترا، زمان بهبودی کم است یا اصلاً وجود ندارد. بیشتر بیماران می‌توانند بلافاصله به فعالیت‌های عادی خود برگردند. ممکن است در محل‌های تزریق مقداری قرمزی و یا تورم وجود داشته باشد، اما این عوارض به سرعت از بین می‌روند. کمپرس سرد یا بسته یخ را می‌توان در صورت لزوم استفاده کرد.

تزریق ژل اسکالپترا چه تاثیری دارد؟


اسکالپترا چگونه تاثیر می‌گذارد؟

کریستال‌های میکروسکوپی اسکالپترا در جایی که تزریق می‌شوند، یک واکنش التهابی خفیف در زیر پوست ایجاد می‌کنند. این تشکیل کلاژن جدید را تحریک می‌کند گلبول‌های سفید خون اطراف ریز بلورهای اسکالپترا، فیبروبلاست‌های تولید کننده کلاژن را تازه می‌کنند. تولید کلاژن به تدریج افزایش می‌یابد و نتایج افزایش حجم صورت در حدود چهار تا شش هفته پس از تزریق مشخص می‌شود.

آیا نتایج فوری هستند؟


آیا نتایج ژل اسکالپترا فوری هستند؟

بلافاصله پس از تزریق ژل اسکالپترا، ناحیه صورت تزریق شده پر به نظر می‌رسد و این فقط به دلیل محتوای آب در تزریق اسکالپترا است (ریز ذرات اسکالپترا  برای تزریق در آب استریل معلق هستند). چند روز دیگر این پر بودن موقتی فروکش می‌کند. اثرات واقعی و ماندگار تزریق ژل اسکالپترا هفته‌ها یا ماه ها طول می‌کشد تا مشخص شود.

بخوانید:  سوالات رایج اتوپلاستی (هزینه و بهترین سن جراحی زیبایی گوش)

اگرچه اثرات اسکالپترا مدتی طول می‌کشد تا خود را نشان دهد، اما می‌تواند تا دو سال ادامه یابد. نتایج درمان با سایر ژل‌های تزریقی پوستی مانند Restylane فقط چند ماه ماندگار است.

تزریق مجدد ژل اسکالپترا 


از آنجا که هفته‌ها یا ماه ها طول می‌کشد تا اثرات ژل اسکالپترا آشکار شود، روند تزریق برای ژل اسکالپترا معمولاً  شامل تزریق اولیه، صبر، ارزیابی و تزریق مجدد در صورت نیاز است یعنی پزشک شما باید منتظر بماند و ببینید آیا میزان تزریق شده‌ی ژل اسکالپترا کافی است و یا نیاز به تزریق مجدد دارد. علاوه بر این، استفاده‌ی بیش از حد ژل اسکالپترا، با خطر تشکیل گره‌های زیر پوستی همراه است. با گذراندن حداقل چند هفته قبل از ارزیابی اثرات اولین درمان، می‌توان از این مشکل جلوگیری کرد.

عوارض جانبی 


به طور کلی، ژل اسکالپترا نسبت به ژل رستیلن و سایر ژل‌های تزریقی با خطرات و عوارض جانبی کمتری همراه است. عوارض جانبی ممکن است حساسیت، تورم و قرمزی در محل‌های تزریق باشد.

سوالات متداول


ژل اسکالپترا از چه ساخته شده است؟ 

ژل اسکالپترا مصنوعی است و از منابع حیوانی یا انسانی گرفته نشده است. ماده اصلی ژل اسکالپترا اسید پلی‌لاکتیک یا پلی لاکتاید (پی ال ایPLA) است، ماده‌ای که بیش از 30 سال برای کاربردهای پزشکی مانند بخیه‌های قابل جذب، در پیچ‌ها و صفحات استخوان و به عنوان واسطه‌ای برای مصرف دارو مورد استفاده قرار گرفته است. PLA از اسید لاکتیک، ماده ای طبیعی که برای متابولیسم سلولی لازم است، ساخته می‌شود. اسید لاکتیک از قبل در بدن انسان وجود دارد.

آیا تزریق ژل اسکالپترا دردناک است؟

برخی افراد تزریق اسکالپترا را دردناک می‌دانند در حالیکه دیگران هیچ درد و ناراحتی احساس نمی‌کنند. این یک مسئله فردی است. اگر از درد احتمالی دلهره دارید، از پزشک زیبایی یا متخصص پوست خود سوال کنید که آیا لیدوکائین به سوسپانسیون اسکالپترا اضافه شده است و آیا می‌توان از بی حس کننده موضعی در محل‌های تزریق استفاده کرد.

چه زمانی نتایج تزریق ژل را میبینم؟ 

نتایج واقعی ژل اسکالپترا هفته‌ها یا ماه‌ها طول می‌کشد تا کاملاً خود را نشان دهند. یک دوره چهار تا شش هفته ای برآورد خوبی برای مشخص شدن اثرات ژل اسکالپترا است.

آیا نیاز به دورهی نقاهت پس از ژل اسکالپترا است؟ 

تزریق ژل اسکالپترا  شامل حداقل زمان بهبودی است. بیماران به طور کلی می‌توانند فعالیت‌های عادی روزمره خود را به محض اتمام درمان از سر بگیرند، هرچند برخی ترجیح می‌دهند تا کمرنگ شدن تورم یا قرمزی صبر کنند.

نتایج ژل اسکالپترا چه مدت ماندگار است؟ 

نتایج ژل اسکالپترا در مقایسه با سایر مواد پرکننده مانند Restylane ،Radiesse M ،Cosmoplast M و کلاژن بسیار طولانی ‌تر هستند و حداکثر دو سال یا بیشتر ماندگارتر می‌باشند.

Call Now Buttonتماس با ما