این سایت هیچگونه فعالیتی در زمینه خرید و فروش محصولات دارویی (ژل،بوتاکس و …)ندارد

تزریق بوتاکس کنیتوکس(canitox): نحوه عملکرد و اقدامات مراقبتی پس از تزریق

صفحه اصلی » مقالات » مقالات » تزریق بوتاکس کنیتوکس(canitox): نحوه عملکرد و اقدامات مراقبتی پس از تزریق

تزریق بوتاکس متداول‌ترین روش غیر جراحی جهت رفع چین و چروک می‌باشد؛ به طوری‌که این روش سالانه بیش از 6 میلیون بار در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کنیتوکس از مشتقات بوتاکس است که برای درمان بسیاری از چین و چروک‌های صورت مانند چین و چروک دور چشم، خط خنده، چروک پیشانی و خط اخم کاربرد دارد.

چنانچه تا به حال از بوتاکس استفاده نکرده‌اید، احتمالاً در مورد نحوه انجام و نتیجه این روش پرسش‌هایی خواهید داشت. هدف متخصصین کلینیک زیبایی رازی اطلاع‌رسانی و جلب اعتماد شما می‌باشد تا با اطمینان خاطر بتوانید از این روش درمانی استفاده کنید.

بوتاکس از چه موادی تشکیل شده است؟ 


سم بوتولینوم که با نام بوتاکس نیز شناخته می‌شود، نوعی پروتئین نوروتوکسیک (سم عصبی) است که بوسیله باکتری بوتولینوم تولید می‌شود. سم بوتولینوم به شکل‌های مختلفی با عنوان‌های A-H موجود می‌باشد. هر یک از این انواع سم بوتولینوم برای هدف خاصی استفاده می‌شود و دارای درجه سمی متفاوتی می‌باشد. بوتولینوم بسته به نوع مورد استفاده به شکل‌های مختلفی بر عملکرد استیل کولین که پیام‌رسان عصبی می‌باشد اثر می‌گذارد. هر نوع سم بوتولینوم دارای ساختار ویژه خودش می‌باشد که تعیین‌کننده شدت و طول زمان تأثیر آن می‌باشد. سم بوتولینوم نوع A که با نام BTX-A نیز شناخته می‌شود برای جراحی زیبایی مورد تأیید FDA می‌باشد. این ماده با این‌که سمی می‌باشد، در صورتی که توسط افراد متخصص و ماهر در کلینیک استفاده شود مشکلی ایجاد نمی‌کند. بسیاری از افراد برای جوان‌سازی صورت جهت رفع موقتی چین و چروک و خطوط دور چشم از بوتاکس استفاده می‌کنند.

بخوانید:  زاویه دار کردن صورت و چانه (کوچک کردن فک) با تزریق ژل و بوتاکس

نحوه عملکرد بوتاکس کنیتوکس


 

معمولاً پزشک مقدار رقیق و کمی از بوتاکس را به عضلات تزریق می‌کند. بوتاکس  بر سیستم عصبی اثر می‌گذارد و عملکرد عادی سیگنال‌های عصبی که باعث ارتباط مؤثر سلول‌های عصبی به عضلات هستند را مختل می‌کند.

تزریق بوتاکس از آزاد شدن استیل کولین که پیام‌رسان عصبی می‌باشد جلوگیری می‌کند و مانع از انقباض سلول‌های عضلات می‌شود. بوتاکس کنیتوکس با مهار انقباض غیرعادی عضلات، از سفت شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند. در نتیجه چین و چروک‌ها رفع می‌شوند.

موارد استفاده از بوتاکس در زیباسازی صورت 


از بوتاکس کنیتوکس برای رفع چین و چروک صورت استفاده می‌شود. بوتاکس برای از بین بردن خط اخم، خطوط دور چشم و چروک‌های پیشانی به خوبی عمل می‌کند؛ ولی برای رفع خطوط ایجاد شده بوسیله جاذبه و نور خورشید چندان مؤثر نمی‌باشد.

اقدامات مراقبتی پس از تزریق بوتاکس


  • برای مدت 4 ساعت دراز نکشید.
  • ناحیه تزریق را برای مدت 4 تا 6 ساعت لمس نکنید و ماساژ ندهید.
  • جهت تأثیر بیشتر درمان، به مدت زمان 1 تا 2 ساعت پیشانی را چروک کرده یا اخم کنید.
  • تا 24 ساعت ورزش نکنید.
  • برای مدت 24 ساعت از آسپیرین یا ایبوپروفن استفاده نکنید.
  • امکان دارد 2 هفته زمان ببرد تا تأثیر کامل درمان مشخص شود.

پس از تزریق بوتاکس


بوتاکس کنیتوکس

 

سه ثانیه پس از تزریق بوتاکس 

بلافاصله پس از تزریق بوتاکس امکان دارد سوزش در ناحیه تزریق احساس شود. معمولاً بوتاکس با سوزن ظریف و کوچک تزریق می‌شود بنابراین درد و سوزش در ناحیه تزریق بسیار مختصر می‌باشد. ممکن است برآمدگی کوچکی در ناحیه تزریق ایجاد شود. این حالت به سرعت رفع شده و صورت شما پس از سی دقیقه به حالت اولیه خود باز خواهد گشت.

سه دقیقه پس از تزریق بوتاکس 

بایستی به خاطر داشته باشید که بوتاکس بلافاصله پس از تزریق اثر نمی‌کند. سم بوتولینوم در طول چندین روز و یا حتی چند هفته بر اعصاب اثر می‌کند؛ بنابراین برای مشاهده نتیجه کامل درمان بایستی اندکی منتظر بمانید. پس از سه دقیقه صورت شما به حالت عادی باز خواهد گشت. در افراد دارای پوست حساس امکان دارد پوست کمی قرمز شود.

بخوانید:  لیفت و بالا کشیدن ابروها و پیشانی بدون جراحی با تزریق بوتاکس و ژل

سه روز پس از تزریق بوتاکس

در بیشتر موارد بوتاکس در اولین هفته پس از تزریق اثر می‌کند. بنابراین در روز سوم نتیجه تزریق در ناحیه تحت درمان اندکی قابل مشاهده است. اولین بار پس از تزریق بوتاکس امکان دارد کمی سفتی یا سنگینی یا در ناحیه تزریق احساس شود. بوتاکس به طور موقتی ناحیه تحت درمان را فلج می‌کند؛ بنابراین ممکن است در انجام حرکات عضلات صورت تفاوت‌هایی را احساس کنید. همچنین هنگام بالا بردن ابروها تغییرات مختصری در حالات صورت ایجاد می‌شود.

سه هفته پس از تزریق بوتاکس

سه هفته پس از تزریق بوتاکس، تأثیر درمان کاملاً قابل مشاهده است. در طول این زمان تفاوت‌های قابل ملاحظه‌ای در خطوط و چروک‌های دور چشم مشاهده می‌شود. در صورتی که اولین بار است که از بوتاکس استفاده می‌کنید امکان دارد که همچنان در انجام حرکات صورت دچار مشکل باشید. جهت اطمینان از بی‌خطر بودن عوارض ایجاد شده، به کلینیکی که تزریق در آن انجام شده است مراجعه کنید. متخصصین در این کلینیک‌ها در مورد عوارض جانبی احتمالی اطلاع کامل دارند و در جهت اطلاع‌رسانی و رفع این عوارض به شما کمک خواهند کرد.

 

سه ماه پس از تزریق بوتاکس

درمان بوسیله بوتاکس موقتی می‌باشد و بسته به تأثیر درمان در هر فردی، معمولاً بین سه تا پنج ماه دوام دارد. در ماه سوم پس از تزریق، تأثیر درمان به تدریج از بین می‌رود. شش ماه پس از تزریق، صورت شما به وضعیت اولیه پیش از درمان باز می‌گردد و حرکت عضلات صورت به حالت سابق باز خواهد گشت. در مدت زمان سه ماه اول می‌توانید به کلینیک مراجعه کرده و برای جلسه بعدی درمان برنامه‌ریزی کنید. درمان دوره‌ای با بوتاکس باعث حفظ حالت صورت، جوان‌سازی و زیبایی صورت شما خواهد شد.

عوارض جانبی ناشی از تزریق بوتاکس کنیتوکس


مانند بیشتر روش‌های درمانی دیگر، تزریق بوتاکس نیز دارای عوارض جانبی احتمالی می‌باشد. در حین تزریق امکان دارد به طور موقت کبودی ایجاد شود. ممکن است ناحیه تزریق قرمز و کبود شود و یا ورم کند. البته اگر درمان با دقت انجام شود، عوارض ذکر شده رفع خواهند شد.

بخوانید:  مراقبت بعد از کاشت مو: تغذیه و مراحل رشد مو بعد از پیوند مو

چنانچه درمان موفقیت‌آمیز باشد، می‌توانید دوره‌های بعدی درمان را طبق برنامه‌ریزی انجام دهید. به ندرت امکان دارد سردرد نیز ایجاد شود که پس از 24 تا 48 ساعت رفع می‌شود. ممکن است در برخی از افراد چشم دچار افتادگی شود. این حالت پس از سه هفته بهبود پیدا می‌کند.

سوال‌های رایج در مورد تزریق بوتاکس 


 آیا در مورد تزریق بوتاکس منع مصرف و یا محدودیتی وجود دارد؟ 

امکان دارد پس از تزریق کبودی و یا ورم ایجاد شود. برای کاهش کبودی بایستی پیش از تزریق به مدت 10 تا 14 روز از مصرف آسپیرین، ایبوپروفن، روغن ماهی و ویتامین E خودداری شود. توصیه می‌شود در ارتباط با قطع مصرف موارد ذکر شده با پزشک مشورت شود.

آیا بوتاکس کنیتوکس به طور کامل باعث رفع چین و چروک می‌شود؟ 

نتیجه درمان در برخی از افراد رضایت‌بخش‌تر از دیگران می‌باشد. امکان دارد در افرادی که دارای خط اخم بسیار عمیق هستند و یا عضله پیشانی ضخیمی دارند، خطوط به طور کامل از بین نروند. البته چین و چروک‌ها در این افراد کاهش پیدا می‌کند و ظاهر صورت نیز بهبود پیدا می‌کند. با گذشت زمان و پس از چندین نوبت تزریق، عضلات به مقدار بیشتری شل و ریلکس می‌شوند و در نتیجه چین و چروک‌ها بیش از پیش رفع خواهند شد.

آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟

بوتاکس بوسیله سوزن بسیار ظریف و کوچک تزریق می‌شود در نتیجه سوزش و درد ناشی از آن بسیار کم می‌باشد.

چه کسانی نباید از این محصول استفاده کنند؟ 

توصیه می‌شود که بوتاکس در زنان باردار و شیرده استفاده نشود. افراد دارای مشکلات عصبی نیز نبایستی از بوتاکس استفاده نمایند. همچنین اگر در گذشته واکنش آلرژیک به تزریق بوتاکس در شخص ایجاد شده باشد، نبایستی مجدداً تزریق انجام شود. افرادی که به شیر گاو یا تخم مرغ حساسیت دارند و یا دارای هر گونه اختلال در پیوندگاه عصبی-عضلانی هستند نیز نباید از بوتاکس استفاده کنند.

Call Now Buttonتماس با ما