این سایت هیچگونه فعالیتی در زمینه خرید و فروش محصولات دارویی (ژل،بوتاکس و …)ندارد

مراقبت بعد از لیزر تاتو و خالکوبی صورت و بدن: شستشو و دارو

صفحه اصلی » مقالات » مقالات » مراقبت بعد از لیزر تاتو و خالکوبی صورت و بدن: شستشو و دارو

اکثریت کسانی که روی بدن خود خالکوبی و تاتو دارند، پس از مدتی از زدن آن پشیمان می‌شوند. خوشبختانه پیشرفت‌های صورت گرفته در زمینه فناوری لیزر این امکان را برای این دسته از افراد فراهم کرده است که بتوانند خالکوبی را از روی پوست خود پاک کنند. با مراجعه به کلینیک زیبایی رازی می‌توانید هر نوع خالکوبی و تاتویی را که بخواهید از روی بدن خود پاک کنید. لیزر خالکوبی و تاتو عبارتست از شکستن رنگدانه‌های خالکوبی و تاتو با استفاده از نور لیزر. لیزر دستگاهی است که بسته‌های پرانرژی نور را از خود متصاعد می‌کند. هرچند، این درمان می‌تواند منجر به بروز عوارض جانبی شود. اگر لیزر خالکوبی و تاتو توسط یک متخصص مجرب انجام شود، هیچگونه عوارض جانبی نخواهید داشت. می‌توان با انجام اقدامات مراقبتی پس از درمان از بروز عفونت پوستی و سایر عوارض جانبی نامطلوب این درمان پیشگیری کرد.

برای دریافت مشاوره رایگان خدمات زیبایی با شماره 02186094180 تماس بگیرید و از کلینیک زیبایی رازی مشاوره دریافت کنید

 

  تصمیم‌گیری برای پاک کردن خالکوبی تصمیم ساده‌ای نیست. شاید در گذشته خیلی به خالکوبی خود علاقه داشته‌اید ولی الان دیگر علاقه‌ای به آن ندارید. وقتی تازه می‌خواهید خالکوبی بزنید، مدتی را صرف گشتن به دنبال یک آرتیست حرفه‌ای می‌کند و پس از زدن خالکوبی اقدامات خاصی را انجام می‌دهد تا جای زخم به خوبی بهبود پیدا کند. حالا که تصمیم گرفته‌اید خالکوبی خود را پاک کنید، چرا همان اقدامات پیشگیرانه را انجام ندهید تا بدن بتواند به خوبی التیام یابد؟ به منظور اطمینان یافتن از ریکاوری سریع و کامل، متخصصین کلینیک زیبایی رازی نکاتی را آماده کرده‌اند تا بتوانید از دوران نقاهت به طور ایمن و سریع گذر کنید.

 

مزایای پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر


غیر تهاجمی بودن

شاید مزیت اصلی پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر این حقیقت باشد که این درمان غیر تهاجمی است. در واقع این مسئله یکی از دلایل محبوب بودن این روش درمانی است. تمام درمان‌های با لیزر تحت عنوان درمان‌ها غیر تهاجمی طبقه بندی می‌شوند و منجر به خونریزی یا عوارض جانبی بلند مدت نمی‌شود. در روش‌های سنتی‌تر پاک کردن خالکوبی و تاتو، این خطرات شایع‌تر است ولی با انجام درمان لیزر این خطرات کاهش می‌یابد.

دوره نقاهت کوتاه‌تر

مزیت دیگر این درمان که آن را نسسبت به سایر روش‌ها متمایز می‌کند این حقیقت است که دوران نقاهت پس از درمان بسیار کوتاه‌تر از سایر روش‌های پاک کردن خالکوبی است. بجای آن که دوران نقاهت هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد، درمان با لیزر دوران نقاهت را به طرز قابل توجهی کاهش داده و معمولاً تنها یک هفته طول می‌کشد. به طور کلی می‌توان پس از یک روز یا نهایتاً دو روز، امور روزمره را از سر گرفت؛ که این زمان به محل قرارگیری خالکوبی بستگی دارد. ورم معمولاً پس از چند روز فروکش خواهد کرد.

بخوانید:  تجهیزات پزشکی ضروری برای مراکز خدمات درمانی و خانه

نرخ موفقیت بالاتر

در روش‌های سنتی پاک کردن خالکوبی، مقداری از رنگدانه‌ها روی پوست باقی می‌ماند؛ ولی در درمان با لیزر این مشکل به ندرت رخ می‌دهد. تکنیک‌های درمان با لیزر می‌تواند بدون توجه به رنگ خالکوبی و تاتو با استفاده از طول موج‌های مختلف کاملاً خالکوبی را پاک کنند.

مزیت دیگر پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر این است که در حین درمان تنها سوزش خفیفی احساس خواهد شد که میزان درد واقعاً با سایر روش‌های تهاجمی‌تر قابل مقایسه نیست.

 چه کسی کاندید مناسبی برای لیزر خالکوبی و تاتو محسوب می‌شود؟


هرکسی که خالکوبی ناخواسته‌ای روی بدن خود دارد می‌تواند کاندید مناسبی برای پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر باشد. پزشک بر پایه چندین معیار متفاوت خالکوبی و تاتو را ارزیابی کرده و بر اساس سن خالکوبی، اندازه و رنگ آن، مقدار عمیق بودن رنگدانه‌ها و رنگ پوست  نتایج قابل انتظار از درمان را برای شما توضیح خواهد داد. پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر روی پوست‌های روشن‌تر با جوهر مشکی بهتر عمل می‌کند ولی رنگ‌های تیره‌تر و خالکوبی‌های رنگی را نیز می‌توان با لیزر پاک کرد.

برای آماده شدن برای درمان چه اقداماتی باید انجام داد؟


پیش از مراجعه برای جلسه لیزر خالکوبی و تاتو، نیاز به انجام هیچگونه اقدامات آمادگی پیش از درمان نیست. برای تسکین درد می‌توانید پیش از مراجعه به مطب از استامینوفن استفاده کنید. ضمناً همواره توصیه می‌شود که حداقل چند روز پیش از مراجعه به مطب خالکوبی خود را از قرار گرفتن در معرض آفتاب محافظت کنید.

برای دریافت مشاوره رایگان خدمات زیبایی با شماره 02186094180 تماس بگیرید و از کلینیک زیبایی رازی مشاوره دریافت کنید

کدام نواحی از بدن را می‌توان با لیزر خالکوبی و تاتو درمان کرد؟


پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر را می‌توان تقریباً روی هر نقطه‌ای از بدن انجام داد. اگر درباره امکان پذیر بودن لیزر خالکوبی روی نقطه‌ای از بدن خود مطمئن نیستید، با پزشک خود مشورت کنید.

این درمان چگونه کار می‌کند؟


نور لیزر رنگدانه‌های جوهر را با پرتو پر قدرت نور متلاشی می‌کند. این پرتوهای لیزر ذرات جوهر را به بخش‌های کوچکی می‌شکند و بعد از آن گلبول‌های پاک کننده بدن این ذرات را از بین می‌برند. فرآیند خرد کردن ذرات جوهر بسته به عمق جوهر در پوست به چندین و چند جلسه درمانی نیاز خواهد داشت. این درمان بدون خونریزی است و هیچ برشی روی پوست ایجاد نمی‌شود. لیزر بدون آسیب رساندن به پوست اطراف خالکوبی به طور انتخابی رنگدانه‌های خالکوبی را هدف قرار می‌دهد. رنگدانه‌های سیاه خالکوبی تمام طول موج‌های لیزر را جذب می‌کنند و به همین خاطر درمان این رنگ راحت‌تر است. سایر رنگ‌های جوهر خالکوبی را تنها می‌توان با استفاده طول موج‌های متناسب با رنگدانه پاک کرد.

در حین درمان باید چه انتظاری داشت؟


پزشک درباره خالکوبی و نتایج مطلوب شما از درمان سوالاتی خواهد پرسید و درباره نتایج قابل انتظار توضیحاتی خواهد داد. در مطب چند عکس از بدن شما خواهند انداخت (البته تنها برای استفاده در کلینیک مگر آن که قبلاً رضایت خود را برای استفاده از عکس‌ها در قابل‌های دیگر اعلام کرده باشید) تا وضوح خالکوبی را بتوان بعد از چند جلسه مقایسه کرده و متوجه اثربخشی درمان شد. پرشک به مدت 10 الی 15 دقیقه پیش از آغاز درمان با لیزر، یک پماد بی‌حس کننده را بصورت موضعی روی پوست بیمار خواهد مالید. طول درمان به انداره خالکوبی و تاتوی شما بستگی  دارد. پس از عمل، روی جای خالکوبی یخ می‍گذارند، پماد آنتی بیوتیک می‌مالند و همچنین یک پانسمان استریل روی آن قرار خواهد گرفت.

بخوانید:  مدلینگ صورت با تزریق چربی چگونه انجام می‌شود؟ (فرم v شکل صورت)

آیا درد دارد؟


در  مقایسه با زدن یک خالکوبی، پاک خالکوبی و تاتو با لیزر یک عمل دردناک است. پزشک پیش از شروع درمان از پماد بی‌حسی موضعی بر روی جای خالکوبی استفاده می‌کند تا هرگونه درد را تسکین دهد. برای خالکوبی‌های بسیار بزرگ، داروی بی‌حسی به آن ناحیه تزریق می‌شود تا بیمار دردی احساس نکند. پزشک برای بیمارانی که تحمل درد پایین یا خالکوبی‌های بزرگی دارند داروی آرامبخش خوراکی تجویز می‌کند.

مراقبت های بعد از لیزر پاک کردن تاتو و خالکوبی


برای راحت شدن از دست خالکوبی‌های ناخواسته خود، باید در عادات روزانه خود تغییراتی بدهید.

جای خالکوبی را خشک و تمیز نگاه دارید

بروز برخی عوارض جانبی پس از انجام لیزر خالکوبی و تاتو طبیعی است. برخی از عوارض متداول عبارتند از ورم، قرمزی، حساس شدن، کبودی، تاول و هایپرپیگمنتیشن. برای بالا بردن سرعت ریکاوری، به آرامی ناحیه تحت درمان را با آب و صابون ملایم بشویید. پس از نظافت، حمام کردن یا دوش گرفتن با ضربه‌های آهسته جای خالکوبی را خشک کنید.

درمان تاول‌ها

باید با احتیاط به درمان تاول‌ها پرداخت. اگر به تازگی خالکوبی انجام داده، یا جوهر غلیظی برای خالکوبی استفاده کرده باشید، پس از درمان پوست تاول خواهد زد. همین اتفاق برای پوست‌های بسیار حساس نیز می‌افتد. تاول روی لایه بالایی پوست رخ داده و می‌تواند حدوداً پنج روز روی پوست باقی بماند. باید از پوست خود مراقبت کرده و از دستکاری پوست در دوران ریکاوری خودداری نمایید. در صورتی که تاول‌ها بیش از حد دردناک شود، می‌توانید با استفاده از یک سوزن استریل آنها را سوراخ کنید. اجازه بدهید تا تاول‌ها تخلیه شده و سپس از پماد آنتی بیوتیک استفاده کنید.

تسکین درد

برخی از بیماران ناراحتی خفیفی را پس از درمان احساس می‌کنند. این ناراحتی مشابه ناراحتی پس از آفتاب سوختگی است. می‌توان با قرار دادن کمپرس سرد روی جای خالکوبی تورم و التهاب پوست را کاهش داد. می‌توان از داروهای مسکّن نیز برای تسکین درد استفاده کرد. ولی باید از مصرف آسپرین خودداری کنید زیرا مصرف آسپرین خطر کبودی و خونریزی را افزایش می‌دهد.

لباس

توصیه می‌شود لباس‌های نرم و گشاد بپوشید. حساس شدن و قرمزی ناحیه تحت درمان بسیار شایع است. در واقع این عوارض جانبی می‌توانند تا 72 ساعت پس از انجام عمل دوام داشته باشند. قرمزی نشانه‌ای از حساس بودن بیش از حد پوست است. بنابراین باید با احتیاط با آن رفتار کنید. پوشیدن لباس‌های گشاد می‌تواند مانع از مالیده شدن لباس به پوست شود. لباس‌های نرم نیز باعث حساس شدن پوست نخواهد شد.

دستکاری نکردن جای زخم

از لمس کردن یا دستکاری ناحیه تحت درمان خودداری کنید. هرچند ممکن است بخاطر خارش و حساس شدن پوست وسوسه شوید که جای خالکوبی را لمس یا دستکاری کنید. دست‌ها حامل باکتری‌های مضری هستند که می‌تواند پوست شما را دچار عفونت کند. همچنین دستکاری کردن جای زخم باعث باقی ماندن زخم برای همیشه خواهد شد. از شیو کردن ناحیه تحت درمان تا زمانی که پوست کاملاً التیام نیافته است خودداری کنید.

تمرینات

با ورزش کردن، بدن جریان خون را افزایش می‌دهد تا به ریکاوری عضلات کمک کند. در این زمان، پوست (و ذرات جوهر زیر آن) از این افزایش جریان خون بهره برده و سریع‌تر ریکاوری خواهد شد. آنچه که از خالکوبی و تاتو باقی مانده سریع‌تر از بدن خارج خواهند شد و شما نیز احساس بهتری خواهید داشت. 

نوشیدن آب بیشتر

رساندن آب به بدن بخش مهمی از ریکاوری و فرآیند بهبودی است. از آنجایی که تقریباً 65 درصد پوست از آب  تشکیل شده، آیا نوشیدن آب برای سالم ماندن منطقی بنظر نمی‌رسد؟

ترک سیگار

مطالعات زیادی صورت گرفته که نشان می‌دهد چگونه سیگار کشیدن بر توانایی بدن بر التیام یافتن پس از پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر تأثیر می‌گذارد، ولی در ادامه چند نکته کوتاه را ذکر خواهیم کرد. اولاً پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر برای افراد سیگاری 70 درصد کمتر تأثیر خواهد داشت. سیگار کشیدن سیستم ایمنی بدن را تضعیف کرده و منجر به تضعیف پاسخ آنتی بادی بدن خواهد شد. این مسئله مستقیماً باعث به تأخیر افتادن فرآیند بهبودی خواهد شد. همچنین با گیر افتادن کربن مونواکسید در عروق خونی، رنگدانه‌های جوهر بیشتر از حد معمول عمر خواهند کرد. با قرار دادن تمام این مطالب کنار هم، شاید پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر بهانه خوبی باشد که در نهایت سیگار کشیدن را نیز کنار بگذارید.

بخوانید:  تزریق ژل بلافیل (Bellafill) برای رفع چروک و درمان اسکار آکنه

محافظت در برابر نور خورشید

حتماً یک جایی در طول فرآیند پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر پزشک به شما اخطار داده است که باید در طول فرآیند بهبودی از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب خودداری کنید. اگر پوست اطراف خالکوبی دچار سوختگی یا تاول شده باشد منجر به بافی ماندن دائمی جای زخم خواهد شد. همچنین اگر پاک کردن خالکوبی و تاتو به چندین جلسه درمانی نیاز داشته باشد، پوست برنزه باعث به تأخیر افتادن این فرآیند می‌شود زیرا لیزر سخت‌تر می‌تواند به پوست تیره نفوذ کرده و ذرات جوهر را بشکند. اگر زیاد بیرون می‌روید، از کرم ضدآفتاب استفاده کنید یا روی خالکوبی را با یک تکه پارچه بپوشانید.

درمان چند مدت طول خواهد کشید؟


طول مدت درمان اساساً به اندازه خالکوبی بستگی دارد. پاک کردن یک خالکوبی کوچک تنها 5 دقیقه طول می‌کشد ولی پاک کردن خالکوبی‌های بسیار بزرگ می‌تواند تا 30 دقیقه نیز طول بکشد.

هر چند وقت یکبار باید برای درمان مراجعه کرد؟


اکثر افراد بین 3 الی 10 جلسه درمانی برای رسیدن به بهترین نتایج نیاز خواهند داشت. این جلسات با فاصله 4 الی 8 هفته‌ای انجام می‌شود که به تعداد جلسات مورد نیاز برای بیمار بستگی دارد. با محوتر شدن خالکوبی زمان انتظار کمتری را برای جلسه بعدی صبر خواهید کرد. شاید با فاصله 8 هفته بین هر جلسه، درمان را شروع کنید و سپس در جلسات آخر خود بین 2 الی 3 هفته برای هر جلسه صبر نمایید.

نتایج چه مدت دوام خواهد داشت؟


نتایج پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر دائمی است. به محض انجام دادن آخرین جلسه درمانی، دیگر نیازی به ادامه دادن هیچ نوعی از پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر برای حفظ نتایج نخواهید داشت. چند گزینه درمانی دیگر نیز برای پاک کردن خالکوبی و تاتو وجود دارد از جمله درم ابریژن، لایه‌برداری شیمیایی، میکرونیدلینگ و پمادهایی که برای این منظور تولید می‌شوند.

نتایج درمان چه زمانی قابل مشاهده خواهد بود؟


نتایج-درمان-چه-زمانی-قابل-مشاهده-خواهد-بود؟

در چند هفته اول پس از جلسه پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر، پوست در حال التیام یافتن خواهد بود و در نتیجه اندکی قرمز و با تاول دیده خواهد شد. پس از طی شدن دوره اولیه بهبودی، می‌توانید تفاوت در رنگ خالکوبی را مشاهده کنید، زیرا پس از هر جلسه رنگ آن محوتر می‌شود.

آیا پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر بی‌خطر است؟


پااک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر امن‌ترین روش برای پاک کردن خالکوبی و تاتو است زیرا لیزر بصورت انتخابی صرفاً رنگدانه‌های موجود در خالکوبی را هدف قرار می‌دهد. خطرات این درمان عبارتند از: عفونت، باقی ماندن جای زخم و هیپوپیگمنتیشن

هزینه آن چقدر خواهد بود؟


هزینه پاک کردن خالکوبی و تاتو با لیزر بسیار شخصی است و تا حد زیادی به اندازه خالکوبی و تعداد جلسات مورد نیاز برای رسیدن به نتیجه مطلوب بستگی دارد.

برای دریافت مشاوره رایگان خدمات زیبایی با شماره 02186094180 تماس بگیرید و از کلینیک زیبایی رازی مشاوره دریافت کنید
Call Now Buttonتماس با ما